SP: Francuska u finalu slomila Katar i postala najtrofejnija reprezentacija u povijesti rukometa

Nedjelja, 01. veljače 2015. 18:53 Napisao/la  SC

Finale SP u rukometu: Katar - Francuska 22:25 (11:14). Francuzi su novim naslovom svjetskih prvaka objedinili titule u svim velikim natjecanjima

Rukometno SP - finale

KATAR - FRANCUSKA 22:25 (11:14)

Lusail Sports Arena, Doha. Gledatelja 10.000

Suci: Vaclav Horacek i Jiri Novotny (Češka)

KATAR: Marković 7, Mabrouk, Roine, Capote 6, Al-Karbi, Murad, Šarić, Memišević 1, Stojanović, Vidal 3, Damjanović, Mallash 3, Benali 1, Madadi 1, Hamdoon, Alla, Zakkar

FRANCUSKA: Dumoulin, Fernandez 1, Barachet 3, Anić, Narcisse 4, Joli, Nyokas 3, N. Karabatić 5, Mahe 1, Grebille, Omeyer, Accambray, Sorhaindo 1, Guigou 3, L. Karabatić, Porte 4

Sedmerci: Katar 3 (3) Francuska 3 (3)

Isključenja: Katar 8 minuta Francuska 4 minute

Francuska je po peti puta u povijeti osvojila naslov svjetskog rukometnog prvaka. Teže od očekivanog izabranici Claudea Oneste u završnom ogledu dvadeset četvrtog Mundijala pobijedili su domaćina, momčad Katra rezultatom 25.22. Zbilo se to pred deset tisuća duša u glavnom katarskom gradu te je time spušten zastor na dosad najskuplju svjetsku rukometnu smotru. Domaćin se dobro držao sve do same završnice, imao nekoliko prilika za izjednačenje, igrao bolje u početku drugog dijela, ali protiv Francuske se nije moglo.

U 23. minuti Francuzi su stekli najveću prednost na utakmici (13:7), pogotkom izvana Nikole Karabatića. Činilo se da će susret tada ući u mirne vode nakon napetog uvoda, ali Katar se vratio. Francuzi preko Nyokasa i Sorhaindoa ne uspjevaju zabiti s pozicije pivota, Luka Karabatić skrivio je tada i sedmerac te se Katar do poluvremena vratio na 11:14. Ni u nastavku nije bilo puno lakše za momčad koja je na posljetku uspjela objediniti sve naslove. Katar u 32. minuti preko Mallasha dolazi na 14:13, Memišević je imo priliku za izjednačenje ali mu je Omeyer obranio udarac. Sorhaindo i Barachet stavljaju na 13.16, počinje se igrati gol za gol od Markovićevog pogotka za 17:18 u 40. minuti. Domaćin se držao, igrao odlično u fazi obrane sve do samog kraja kada je Porte za dva pogotka odveo susret na rezultat 20:23, pet minuta prije kraja.

U francuskim redovima najefikasniji je bio Nikola Karabatić s pet pogodaka, valja izdvojiti učinak katarskog vratara Šarića od četrnaest obrana koje nisu bile dovoljne za konačno slavlje i potpunu senzaciju.