EP 2020 Hrvatski rukometaši pobijedili Bjelorusiju u izvanrednoj utakmici

Subota, 11. siječnja 2020. 17:43 Napisao/la  SC

Presudan element je kao i obično bila je obrana, u prvom dijelu Bjelorusija je ostala na samo 10 pogodaka

igor Karačić, najbolji igrač utakmice

EHF EURO 2020, SKUPINA A – 2. kolo

HRVATSKA – BJELORUSIJA 31:23

Dvorana u Grazu. Sutkinje: Carlotte i Julie Bonaventura (FRA)

HRVATSKA: M. Šego 7/19, M. Ašanin 3/12, M. Marić 2/2, D. Duvnjak 4/6, M. Hrstić 0/3, L. Stepančić 5/7, Z. Horvat 2/3, J. Šarac 2/3, I. Karačić 6/10, Ž. Musa -, M. Mamić 1/3, L. Cindrić 3/6, V. Matanović 1/2, D. Mandić 3/4, V. Ravnić 1/2, M. Šipić 1/3

BJELORUSIJA: I. Matskevich 4/18, Viachaslau Saldatsenka 6/21, I. Brouka 2/2, U. Kulesh 2/7, S. Shylovich 1/2, B. Pukhouski 0/1, D. Nikulenkau -, V. Shumak 0/1, A. Yurynok 3/4, M. Baranau -, Y. Likyanchuk -, A. Padshyvalau 1/1, A. Karalek 5/8, M. Vailupau 8/10, V. Bokhan -, V. Gayduchenko 1/3

U sjajnoj atmosferi gotovo do kraja ispunjene dvorane u Grazu, pred više od tri tisuće svojih navijača, hrvatska rukometna reprezentacija pobijedila je Bjelorusiju 31:23 i osigurala nastup u drugom krugu Europskog prvenstva 2020. godine.

Hrvatska je krenula s obranom 5–1 i Domagojem Duvnjakom kao prednjim.

Cilj bio spriječiti brzi i lagani protok lopte Bjelorusa, odnosno traženje igrača na crti.

Koliko je dobro funkcionirala ta obrana i kakvih su sve problema imali naši suparnici u organizaciji svoga napada najbolje svjedoči rezultat.

U sedmoj minuti već je bilo 5:1 za Hrvatsku.

Nakon što je naša reprezentacija predvođena sjajnim Domagojem Duvnjakom i u napadu (tri pogotka u nepunih pet minuta) povela 7:2, a kapetan uskoro dobio kratku poštedu, Bjelorusija je napravila seriju od četiri pogotka za redom i u 17. minuti bila na minimalnom zaostatku 7:6.

Ali bila je to samo kratka, trenutačna prijetnja.

Vrlo brzo kriza naše igre i realizacije je prošla.

Izbornik Lino Červar zaigrao je sedam na šest.

Mijenjao je i obranu, vratio Domagoja Duvnjaka kao prednjega u obrani 5-1, umjesto Davida Mandića i tako pomalo izluđivao Bjeloruse.

Odlično je napadački ulaskom u igru reagirao Igor Karačić (tri pogotka) i u 24. minuti Hrvatska opet ima tri pogotka prednosti (11:8).

Do predaha je naša prednost narasla na pet pogodaka (15:10) i činilo se da ne bi smjelo biti problema u nastavku.

S tri brza pogotka na početku drugoga dijela Hrvatska je otišla na velikih osam razlike (18:10).

Ali to nije bila najveća hrvatska prednost.

U 36. minuti imali smo i devet pogodaka viška (20:11).

Bjelorusija je u tim trenucima promijenila obranu, zaigravši 5-1 s Ivanom Broukom naprijed.

To je malo usporilo protok lopte našima, ali samo za kratko.

Lino Červar je uskoro pozvao minutu predaha, na crtu poslao Marina Marića i opet je Hrvatska bila u svom elementu.

Devet pogodaka razlike vratili smo u 42. minuti (23:14).

Malo kasnije bilo je i plus deset (24:14) pa je hrvatski izbornik zapravo dobio priliku da na teren pošalje malo osvježenja s klupe.

Ušli su tako Matej Hrstić, Marin Šipić, Josip Šarac, Vlado Matanović, Valentino Ravnić te Matej Ašanin na vrata.

I s takvom postavom uspjeli smo održati veliku prednost, pri tome primili samo 23 pogotka, upisali pobjedu i osigurali drugi krug u Beču.