Premierliga je odavno postala najjača i najskuplja liga na svijetu.
U praksi to znači da financijski najmoćniji klubovi na svijetu igraju fizički najmoćniju ligu na svijetu.
To ne znači da premijerligaški klubovi igraju najbolji nogomet na svijetu, u LaLigi igraju Real Madrid i Barcelona, koji su zadnjih dvadesetak godina daleko uspješnji u europskim natjecanjima iako ne mogu plaćati igrače kao engleski klubovi.
Javier Tebas, predsjednik LaLige, u tom kontekstu osudio je način na koji engleski klubovi posluju:
- Čitamo o financijskoj moći Premierlige, ali nije tako u praksi! To se natjecanje temelji na milijunskim gubicima klubova, većina klubova je financijski "dopingirana", napisao je Tebas na Twitteru.
Javier Gómez, korporativni direktor LaLige, pojasnio je o čemu Tebas piše.
- U LaLigi tražimo da klubovi mogu trošiti i generirati troškove autonomno, to jest sa svojim vlastitim prihodima. U Premierligi se događa suprotno. Podaci su sljedeći! Do 30. lipnja 2021., u pet prethodnih sezona, Premiership i Championship (prve dvije lige, op.a.) izgubili su tri milijarde eura! LaLiga je izgubila 250 mil. eura pretežito zbog pandemije. U tom istom razdoblju dioničari u Premiershipu i Championshipa uložili su 3,5 milijarde eura, dioničari u LaLigi uložili su 450 mil. eura. Oni dopingiraju klubove, ubacuju novac u klub da bi ga potrošili. To dovodi u pitanje održivost klubova, kada dioničar odlazi. Tražimo da UEFA s novom ekonomskom kontrolom, koja sprječava dioničare klubovi mogu uložiti više od određenog iznosa novca, provodi isto pravilo i sankcionira klubove bez obzira na zemlju, kaže Gomez.