Europska liga: Šokantan poraz Napolija, Chelsea slavio u Pragu, pobjede Anžija i Zenita

Četvrtak, 14. veljače 2013. 21:41 Napisao/la  SC

Rezultati šesnaestine finala: Anži - Hannover 3:1, Zenit - Liverpool 2:0, Ajax - Steaua 2:0, BATE Borisov - Fenerbahče 0:0, Dinamo Kijev - Bordeaux 1:1, Levante - Olympiacos 3:0, Bayer Leverkusen - Benfica 0:1, Napoli - Viktoria Plzen 0:3, Sparta Prag - Chelsea 0:1

Prve utakmice šesnaestine finala Europa lige

ZENIT - LIVERPOOL 2:0

Stadion "Petrovski" Gledatelja:19.748

Sudac: Carlos Velasco Carballo (Španjolska)

Strijelci: 1:0 Hulk (69'), 2:0 Semak (72')

Žuti kartoni: Hubočan, Neto (Zenit), Škrtel (Liverpool)

ZENIT ST PETERSBURG: Malafeev, Aniukov, Luis Neto, Lombaerts, Hubočan, Shirokov, Denisov, Witsel, Hulk, Kerzhakov (83' Fayzulin), Danny (54' Semak).

LIVERPOOL: Reina, Johnson, Škrtel, Carragher, Jose Enrique, Gerrard, Allen, Henderson, Downing, Suarez, Sterling (78' Lucas).

Proljetni dio Europa lige počeo je u Rusiji, a Zenit je u St. Peterburgu pobjedio Liverpool 2:0. Mirovale su mreže sve do 69. minute, a onda su u tri minute igrači Luciana Spallettija zabili dva pogotka.  Brazilac Hulk pogodio je za vodstvo domaćih, a samo tri minute kasnije Sergei Semak je na asistenciju Aleksandra Anyukova dodao i drugi gol. Liverpool će ponajviše žaliti za propuštenim prilikama Luisa Suareza, a posebno onom iz 14. minute kada je Suarez prošao vratara i trebao poslati loptu u mrežu, međutim nije uspio i velika prilika je propala. U 69. minuti Zenit je poveo i to nakon pogreške Jordana Hendersona koji je izgubio loptu, a Hulk je to znao iskoristiti i doveo je svoju momčad u vodstvo.

Svega tri minute kasnije već je bilo 2:0. Ovaj put je većinu posla obavio Anjukov koji je na drugoj vratnici pronašao Sergeja Semaka, a ovaj rutinski pogađa za konačnih 2:0.

SPARTA PRAG - CHELSEA 0:1

Sudac: Daniele Orsato (Italija)

Strijelac: 0:1 Oscar (82')

Žuti kartoni: Husbauer (Sparta Prag), Cahill (Chelsea)

SPARTA PRAG: Vaclik, Zapotocny, Svejdik, Holek, Hybs, Husbauer (85' Bednar), Vacha, Matejovsky, Kadlec, Lafata (76' Kweuke), Krejci (81' Pamić).

CHELSEA: Cech, Azpilicueta, Ivanović, Cahill, Bertrand, Lampard, Ramires, Marin (68' Benayoun), Mata (81' Oscar), Hazard, Torres.

Još uvijek aktualni europski prvak Chelsea tek je u 82. minuti izborio pobjedu kod Sparte u Pragu gdje je trener "bluesa" Rafa Benitez očekivao lakše gostovanje. Odlučujući gol zabio je Oscar u prvom kontaktu sa loptom u istoj minuti kada je u igru kod domaćih ušao Manuel Pamić.

DINAMO KIJEV - BORDEAUX  1:1

Stadion NSK Olimpiyskij Gledatelja:60.000

Sudac: Alexandru Dan Tudor (Rumunjska)

Strijelci: 1:0 Haruna (20'), 1:1 Obraniak (23')

Žuti kartoni: Mikhalik, Haruna, Bezus (Dinamo Kijev), Sertic (Bordeaux)

DINAMO KIJEV: Kova, Mikhalik, Taiwo, Khacheridi, Vida, Veloso, Yarmolenko, Bezus (69' Garmash), Kranjčar (61' Gusev), Haruna, Mehmedi (78' Ruben)

BORDEAUX: Carraso, Henrique, Sane, Planus, Tremoulinas, Plašil (90'+1 Biyogo-Poko), Fauber, Serić, Obraniak, Bellion (61' Saivet), Belay (65' Rolan)

Kijevski Dynamo za kojeg su od prve minute igrali Domagoj Vida i Niko Kranjčar, remizirao je s Bordeauxom 1:1. Domaći su poveli u 20. minuti. S lijeve strane ubacio je Taiwo, Haruna je na drugoj stativi primirio loptu i topovski poslao ispod Carrasoa. U 23. minuti Sertić je prošao po desnoj strani, zavrnuo povratno za Oberniaka, koji je lijepim udarcem zabio za izjednačenje. Kranjčara je nakon sat vremena igre zamijenio Oleg Gusev, a Ognjen Vukojević proveo je cijelu utakmicu na klupi. Mogli su domaćini i do pobjede ali je Gusev u 68 minuti promašio jedanaesterac.

Šokantan poraz doživio je Napoli na svom terenu. Češka Viktorija Plzen priredila je pravu senzaciju pobijedivši s 3:0, rezultat koji za dva tjedna moraju obraniti na svom terenu. Gosti su poveli golom Daride u 28. minuti, Rajtoral je u 79. povisio na 0:2, a treći gol zabio je Tecl u 90. minuti. Napoli nije bio bezopasan, skupili su petnaestak udaraca na gol, ali niti jednom nisu pronašli put do mreže. Veliku europsku sezonu nastavlja španjolski Levante koji je u Valenciji pobijedio Olympiakos sa 3:0 golovima Riosa, Barkera (iz penala) i Obe Martinsa. Posao im je olakšalo isključenje Abdouna zbog dva žuta kartona nakon pola sata igre. Jedini susret bez golova odigrali su BATE Borisov i Fenerbahče, iako su Turci gotovo cijelu utakmicu igrali s deset igrača. Već u 4. minuti crveni karton je dobio Raul Meireles zbog namjernog udaranja protivničkog igrača koji mu je uzeo loptu na sredini terena.

Rezultati: Anži - Hannover 3:1 (Eto'o 34', Ahmedov 48', Boussoufa 64'/Huszti 23'), Zenit - Liverpool 2:0 (Hulk 69', Semak 72'), Ajax - Steaua 2:0 (Alderweireld 28', Van Rhijn 49'), BATE Borisov - Fenerbahce 0:0, Dinamo Kijev - Bordeaux 1:1 (Haruna 20'/Obraniak 23'), Levante - Olympiacos 3:0 (Rios 10', Barkero 40'-11m, Martins 56'), Bayer Leverkusen - Benfica 0:1 (Cardozo 61'), Napoli - Viktoria Plzen 0:3 (Darida 28', Rajtoral 79', Tecl 90'), Sparta Prag - Chelsea 0:1 (Oscar 82').