Europska liga: Club Brugge u završnici utišao Istanbul, uvjerljivi Dinamo (K) i Fiorentina

Četvrtak, 19. ožujka 2015. 23:21 Napisao/la  SC

Rezultati uzvrata: Besiktas - Club Brugge 1:3, Dinamo (K) - Everton 5:2, Dinamo (M) - Napoli 0:0, Roma - Fiorentina 0:3, Ajax - Dnipro 2:1, Torino - Zenit 1:0, Sevilla - Villarreal 2:1, Inter - Wolfsburg 1:2

Poznati su svi putnici u četvrtifnale Europske lige. Nije to pošlo za rukom biti turskom Besiktasu kojeg s klupe vodi hrvatska kolonija na čelu s bivšim izbornikom reprezentacije Slavenom Bilićem. Njegovi su momci na dan 112. rođendana kluba iz Istanbula poklekli u zaveršnici susreta protivc Club Bruggea. Belgijanci su unatoč relativno inferiornom položaju na terenu uspjeli slaviti na Olimpijskom stadionu s čak 3:1. Mogli su preko De Suttera u dva navrata kroz prvo poluvrijeme podebljati prednost iz prvog susreta, no pogodaka do odmora nije bilo. Početkom nastavka Ramon je pogodio suprotne rašlje nakon udarca lijevom nogom iskosa, s lijeve strane. To nije osokolilo Besiktas, već se Club Brugge do kraja ogleda počastio s tri pogotka. Jeftino su u sva tri navrata ispali obrambeni igrači Bilićeve momčadi. Dva je puta pogodio 'joker' s klupe Mbombo, no prije njega uspio je izjednačiti De Sutter, igrač koji je zabio gol i u prvom susretu.

Od pet klubova koliko ih je Italija imala u osmini finala dalje prolaze samo dva. U nacionalnom derbiju Fiorentina je ponovno slavila u Rimu. Rezultatom 3:0 već nakon uvodne dvadeset i dvije minute utakmice ispraćena je Roma, pa će se ljubičasti iz Firence za koje je cijeli susret odigrao Milan Badelj tako naći u društvu Napolija koji je u Moksvi obranio prednost od 3:1 iz prve utakmice. Domaći Dinamo nije uspio zabiti pogodak momčadi Rafe Beniteza. Dalje nisu uspjeli proći niti Inter i Torino. Plavo-crnima iz Milana trebala je pobjeda od 2:0 na San Siru protiv Wolfsburga nakon što su u prvoj utakmici bili poraženi s 3:1. Mateo Kovačić za Inter je igrao do 55. minute, a tada je već pogotkom Caligiurija gostujuća momčad imala početno vodstvo. Trebalo je tada zabiti tri gola za produžetke, no sve je ostalo samo na jednom, onom Rodriga Palacija iz 71. minute. Konačnih 1:2 postavio je Bendtner minutu prije kraja susreta.

Napeta je završnica bila i u Torinu gdje je istoimeni domaćin hvatao zaostatak od 0:2 iz prve utakmice protiv ruskog Zentia. Tek je branič Glik po isteku devedesete minute zabio za smanjenje, unatoč sudačkoj nadoknadi od šest minuta domaća momčad nije uspjela izboriti produžetke. U posljepodnevnom programu kijevski je Dinamo na svom stadionu slomio i posljednjeg preostalog predstavnika Engleske u europskim kupovima ove sezone. Everton je u prvoj utakmici na Goodison Parku slavio s 2:1, no u Ukrajini je završilo s visokih 5:2 za Dinamo. Aktivan je rezultat engleska momčad imala do 29. minute kada je Lukaku izjednačio na 1:1 nakon što su domaćini poveli preko Yarmolenka. Samo osam minuta kasnije već je bilo 3:1, golovima Teodorczyka i Velosa, dok su stvari do kraja riješili Gusev i Antunes pa je pogodak Jagielke osam minuta prije kraja poslužio tek za uljepšavanje bolnog poraza.

Sevilla je pobjedom od 2:1 nad Villarrealom tek potvrdila isti učinak iz prve utakmice, a Dnipro je u Amsterdamu tek nakon produžetaka prošao Ajax, i to ukupnim rezultatom 2:2. Prednost Ukrajinaca iz prve utakmice od 1:0 anulirao je Bazoer pola sata prije kraja, no u produžecima je za Dnipro pogodio Konopljanka pa se tako još jedna ukrajinska momčad zbog pogotka u gostima našla u četvrtfinalu. Za nju je do 108. minute susreta igrao Nikola Kalinić. Zahvaljujući pogotku Konopljanke Dnipro je postigao gol u gostima pa Ajax nije prošao dalje niti nakon što je van der Hoorn postigao pogodak za pobjedu od 2:1 u 118. minuti.

Europska liga - osmina finala, uzvratni susreti

Roma - Fiorentina 0:3 (Rodriguez 9-11m, Alonso 18, Basanta 22) (prva utakmica 1:1)

ROMA: Skorupski - Torosidis (27 Iturbe), Manolas, Yanga-Mbiwa (58 Astori), Holebas - Pjanić, De Rossi, Keita (44 Keite) - Florenzi, Gervinho, Ljajić

FIORENTINA: Neto - Savić (41 Tomović), Rodriguez, Basanta - Joaquin, Fernandez, Badelj, Valero (79 Aquillani), Alonso - Salah, Babacar (63 Vargas)

Dinamo Kijev - Everton 5:2 (Yarmolenko 21, Teodorczyk 35, Veloso 37, Gusev 56, Antunes 76/Lukaku 29, Jagielka 82) (prva utakmica 1:2)

DINAMO (K): Shovkovskyi - Danilo Silva, Khacheridi, Dragović, Antunes - Rybalka, Veloso - Yarmolenko, Sydorchuk (64 Buvalskyv), Gusev (90 Kalytvyntsev) - Teodorczyk (75 Kravets)

EVERTON: Howard - Coleman, Alcaraz, Jagielka, Baines - McCarthy (78 Bešić), Barry - Naismith (65 Kone), Barkley, Atsu (65 Osman) - Lukaku

Dinamo Moskva - Napoli 0:0 (prva utakmica 1:3)

DINAMO (M): Gabulov - Kozlov, Samba, Hubocan, Buttner (85 Ionov) - Kokorin, Valbuena, Dzsudzsak - Vainqueur, Zhirkov - Kuranyi

NAPOLI: Andujar - Maggio, Raul Albiol, Britos, Ghoulam - Jorginho, Lopez - Callejon, Gabbiadini (71 Hamsik), Mertens (63 De Guzman) - Higuain (81 Zuniga)

Besiktas - Club Brugge 1:3 (Ramon 48/De Sutter 61, Mbombo 80, 90) (prva utakmica 1:2)

BESIKTAS: Zengin - Opare (71 Frei), Uysal, Franco, Ramon - Tore, Arslan, Kavlak, Sahan - Petkemek (74 Tosun), Ba

CLUB BRUGGE: Ryan - Meunier, Mechele, Duarte, De Bock - Vormer, Simons, Izquierdo (65 Embombo) - De Fauw (60 Gedoz) - De Sutter (81 Oulare), Refaelov

Inter - Wolfsburg 1:2 (Palacio 71/Caligiuri 24, Bendtner 89) (prva utakmica 1:3)

INTER: Carrizo - Santon, Ranocchia, Juan, Campagnaro (68 D'Ambrosio) - Hernanes, Medel, Guarin - Kovačić (55 Kuzmanović) - Palacio, Icardi

WOLFSBURG: Benaglio - Trasch, Knoche, Klose, Rodriguez - Guilavogui, Luiz Gustavo - Vieirinha (85 Arnold), De Bruyne, Caligiuri - Dost (64 Bendtner)

Ajax - Dnipro 2:1 (Bazoer 61, van der Hoorn 118/Konopljanka 97) (prva utakmica 0:1)

AJAX: Cillessen - van Rhijn, Veltman, Viergever, Boilesen (100 van der Hoorn) - Bazoer, Klaassen, Sinkgraven (87 Serero) - El-Ghazi, Milik, Kishna (78 Sigthorsson)

DNIPRO: Boyko - Matos, Douglas, Cheberyachko, Egidio - Luchkevych (90 Gama), Kankava, Fedorchuk, Konopljanka - Bezus (85 Shakhov) - Kalinić (108 Seleznyov)

Sevilla - Villarreal 2:1 (Iborra 69, Suarez 83/G. dos Santos 73) (prva utakmica 3:1)

SEVILLA: Rico - Figueiras, Pareja, Kolodziejczak, Tremoulinas - Mbia, Carrico - Vidal (75 Reyes), Iborra (80 Suarez), Vitolo - Gameiro (65 Bacca)

VILLARREAL: Asenjo - Gaspar, Musacchio, Bailly, Rukavina - J. dos Santos, Pina, Trigueros, Campbell (70 Moreno) - Uche (46 dos Santos), Vietto (85 Dorado)

Torino - Zenit 1:0 (Glik 90) (prva utakmica 0:2)

TORINO: Padelli - Maksimović, Glik, Moretti - Darmian, El Kaddouri (76 Martinez), Gazzi, Farnerud (64 Bovo), Molinaro (82 Amauri) - Lopez, Quagliarella

ZENIT: Lodigin - Smolnikov, Neto, Garay, Criscito - Hulk, Tymoschuk, Witsel, Shatov (81 Ryazantsev) - Rondon, Danny (87 Lombaerts)