EP 2025: Hrvatski košarkaši pobijedili Švicarsku u Opatiji

Nedjelja, 28. kolovoza 2022. 21:57 Napisao/la  SC

Hrvatska košarkaška reprezentacija ostvarila je drugu pobjedu u sklopu pretkvalifikacija za nastup na EuroBasketu 2025. godine.

U Opatiju su v izabranici Damira Mulaomerovića pobijedili Švicarsku rezultatom 84:53 (22:10, 28:16, 20:15, 14:12).

Hrvatska je od početka pokazala autoritet i ozbiljnost.

Početnih 6:0 je do kraja prve četvrtine naraslo do 22-10. Posebno nadahnuto krenuli su Bojan Bogdanović (7), Dario Šarić (5) i Karlo Matković (4) poena.

U drugoj četvrtini Hrvatska je ubacila u brzinu više, a prednost konstantno rasla. Nakon sjajne asistencije Dominika Mavre za Matkovića Hrvatska je povela 27-13. Uslijedila je trica Bogdanovića za 32-17, pa prvi bijeg na 20 poena viška preko Matkovića (37-17) da bi do odmora ta prednost narasla i na +24 (50-26).

Matković je već u tim trenucima bio na sjajnom učinkom od 17 poena i 8 skokova. Bogdanović je zabio 10 poena, a Dario Šarić 9 uz 6 skokova i dvije asistencije. Krunoslav Simon je, iako bez poena, do poluvremena sakupio četiri asistencije uz dvije osvojene lopte.

Drugo poluvrijeme je predstavljalo idealnu priliku da uoči odlaska na EuroBasket koji započinje 1. rujna izbornik Mulaomerović rasporedi snage i pruži priliku igračima koji su manje participirali u dosadašnjem dijelu priprema te pretkvalifikacijama za Eurobasket 2025. To se nije odrazilo na rezultat. Matkovića je pod košem nadomjestio Ivica Zubac pa je njegovim zakucavanjem Hrvatska prvi puta otišla na prednost iznad 30 poena (59-28), a u posljednju se dionicu ušlo s +29 na hrvatskoj strani (70-41) te je utakmica mirno privedena kraju.

Karlo Matković je susret završio sa 17 poena, 12 skokova i 5 blokada, Dario Šarić je zabio 13 (7 skokova), Ivica Zubac (7 skokova) i Bojan Bogdanović po 12, Toni Perković i Jaleen Smith po 7, a Roko Prkačin 6 poena.

S dvije pobjede Hrvatska treba najesen odigrati utakmice protiv Poljske i Austrije, prvak skupine ide u viši rang.

Hrvatskim košarkašima pobjede protiv Švicarske i Poljske dobro su došle za stjecanje samopouzdanja prije nastupa na Eurobasketu u rujnu.