Euroliga: Khimki prekinuo Barcelonin niz, sjajne partije Planinića i Tomića

Četvrtak, 03. siječnja 2013. 22:51 Napisao/la  SC

Drugo kolo: Khimki - Barcelona 78:65, Maccabi Tel Aviv - Caja Laboral 70:71, Brose Baskets - Real Madrid 67:82, Anadolu Efes - Panathinaikos 78:64

U prvoj utakmici drugog kola skupine F, Khimki je pred svojim navijačima došao do druge pobjede u Topu 16 košarkaške Eurolige. Rusi su Barceloni nanijeli prvi ovosezonski euroligaški gostujući poraz. Bio je to i "hrvatski derbi", a Zoran Planinić kod pobjednika i Ante Tomić kod poraženih odigrali su vrlo dobre partije. Istini za volju, Kataloncima je jako nedostajao Juan Carlos Navarro, koji zbog ozljede gležnja nije niti doputovao u Rusiju. Na kraju je završilo 78:65, ali domaća je momčad utakmicu prelomila u posljednjoj četvrtini kada je serijom 8:0 otišla na 15 poena razlike.

Na putu do nove pobjede, Zoran Planinić nije odigrao svoju najbolju ovosezonsku utakmicu, no odigrao je dovoljno dobro da završi sa 16 poena i šest asistencija, uz tri skoka. Glavni problem bio mu je vrlo slab šut iz igre, s 5/16 za dva i 0/1 za tri poena. Krešimir Lončar nije se previše istaknuo, uz tri poena i skok za nepunih osam minuta na parketu, dok je na drugoj strani Ante Tomić zabio najviše za Barcelonu, 16 poena, dodajući i pet skokova.

Rezultati
Drugo kolo: Khimki - Barcelona 78:65 (Zoran Planinić 16 poena, 6 asistencija, Krešimir Lončar 3 poena/Ante Tomić 16 poena, 5 skokova), Maccabi Tel Aviv - Caja Laboral 70:71 (Darko Planinić 11 poena, 2 skoka), Brose Baskets - Real Madrid 67:82, Anadolu Efes - Panathinaikos 78:64 (Stanko Barač 6 poena, 3 skoka/Roko Leni Ukić 4 poena, 2 skoka)

Nakon što je proglašen najboljim trenerom mjeseca prosinca u Španjolskoj Žan Tabak sa svojom je Caja Laboral stigao u Nokia Arenu u Tel Avivu. Nakon fantastične druge četvrtine  koju su Španjolci dobili s 24:9 na poluvrijeme su otišli sa prednošću od 12 poena (32;44). Međutim već u posljednjoj minuti treće četvrtine Maccabi je poveo 53:50, a u posljednjih 10 minuta ušlo se sa 56:50 što u prijevodu znači da je Maccabi trećih deset minuta dobio s čak 24:6. Maccabijeva serija od 10:0 završila je s 58:50 počletkom posljednje četvrtine, a tri minute kasnije Španjolci se vraćaju u igru sa dvije trice za 58:56 a onda je Noccioni pogodio jedno slobodno bacanje za 58:57 pet minuta i 47 sekundi prije kraja. Tricom Olesona Caja je opet povela 58:60 također napravivši seriju 10:0.

Shawn James poentirao je uz prekršaj i Maccabi se vratio u plus (61:60). Ricky Hickman pogađa oba bacanja za 63:60, a Eliyahu je položio za 65:60 za novih sedam uzastopnih poena Macabija. Samo 65 sekundi kasnije nakon pete trice iz sedmog pokušaja Nemanje Bjelice Caja je stigla na 67:66. Brad Olesson tricom je dvije minute i 35 sekundi prije kraja vratio prednost momčadi Žana Tabaka (67:69). Hickman je potom pogodio jedno slobodno bacanje a Yogev Ohayon je 32 sekunde prije kraja vratio vodstvo Maccabiju (70:69), no pobjeda je ipak otišla u Vitoriju nakon koša Fernanda San Emeteroja osam sekundi prije kraja (70:71), dok je posljednji šut Ohayona završio na obruču.  Kod domaćina odlično je odigrao Darko Planinić koji je za 19 minuta na parketu postigao 11 poena (šut za dva 3/4) uz dva skoka.

Domaći Abadolu Efes u Istanbulu je deklasirao Panathinaikos sa 78:64. Doprinosi Stanka Barača u pobjedi i Roka Lenija Ukića u porazu neće biti za uspomenu i dugo sjećanje. Barać je za 22 minute postigao 6 poena (šut za dva 3/4 ) uz tri skoka i dvije bllokade, dok je Ukić na parketu proveo 19 minuta i postigao 4 poena (šut za dva 2/4) uz dva skoka i dvije izgubljene lopte te jednu asistenciju i jednu ukradenu loptu.