Hrvatski auto i karting savez organizirao je u Zagrebu, s „bazom“ u Hotelu Intenational, trodnevni Kamp za mlade vozače u kojem je sudjelovalo 20-tak vozača kartinga i auto sporta.
Dio je to programskih aktivnosti što ih nacionalni sportski savez auto i karting sporta već niz godina provodi u suradnji s FIA Institutom.
Ovaj kamp, svjevrsni je nastavak prošle godine održanog i dio je ciklusa FIA Grant programa za čiju je pripremu i realizaciju, na nadavnom FIA Kongresu u Južnoafričkoj Republici, upravo HAKS i koordinatorica HAKS-a za FIA programe Lana Gregurek posebno pohvaljena i istaknuta kao prepoznatljiv i originalan oblik obrazovnih sadržaja prema kojima se realiziraju i brojni FIA programi u drugim članicama Svjetske automobilističke federacije.
Da je svemu tako potvrđuje i prisustvo u Zagrebu direktorice FIA Instituta Kate Robson koja se o viđenom izrazila izuzetno pohvalno, kao i o suradnji s HAKS-om.
Nizom proteklih godina, uz predavače iz inozemstva, posebno MSA iz Velike Britanije, u okvirima HAKS-a osposobljen je tim mladih i sposobnih sportskih sudaca-trenera i prezentera koji će ubuduće vlastitim snagama moći održavati niz seminara, savjetovanja, škola i kampova, ne samo za članove hrvatskih klubova, već i u zemljama okruženja.
Ovaj Kamp za mlade bio je specifičan, tim više jer su predavači bili domaći stručni kadrovi, sveučilišni profesori ili stručnjaci u svojim područjima, a izuzetan je doprinos i suradnja sa zagrebačkim Kineziološkim fakultetom, gdje je održan dio programa provjere fizičke pripremljenosti svakog sudionika uz primjenu najnovijih metoda i uređaja.
Upravo se i čelnica FIA razvojnih programa nacionalnih saveza osobno uvjerila u provedeno, tim više jer je po prvi puta u povijesti motorsportova uopće igdje u svijetu izvršeno testiranje 12-tak različitih parametara sportaša.
O etici u sportu mladim kartingašima i automobilistima govorila je sveučilišna profesorica doc. dr. sc. Sunčica Bartoluci, uvod u znanost o sportu prezentirao je Vedran Dukarić, a posebno u domeni fizičke pripreme za koje slovi istaknutim hrvatskim stručnjakom.
O antidopingu u sportu, svim parametrima uloge i značaja zdravstvene skrbi u sportu mlade je upoznao dr. Mirko Grgurev, predsjednik Zdravstvene komisije HAKS-a, dok je višesatni konstruktivni rad u grupama kroz interakcijski program psihologije u sportu prezentirala psihologinja Sandra Šućurović.
Uobičajeno za ovakve susrete upriličen je i razgovor s jednim od poznatih i priznatih sportaša.
Ovog je puta to bio trofejni relijaš Daniel Šaškin koji im je prenio svoja iskustva sa sudjelovanja na najtežem reliju svijeta „Dakar“, kojeg je u tandemu sa suvozačem Sašom Bittermanom početkom ove godine uspješno okončao na prostranstvima Južne Amerike.
Na početku trodnevnog kampa, tijekom kojeg se našlo vremena u večernjim satima i za posjet Karting areni na Velesajmu, sudionicima je uspješan rad zaželio predsjednik HAKS-a Davorin Štetner, dok je na završnoj dodjeli certifikata o završenom obrazovnom FIA ciklusu uspješan nastavak karijera svima zaželio Vlado Leko, zamjenik predsjednika HAKS-a.
FIA Kamp za mlade bio je drugi ovogodišnji obrazovni ciklus u okvirima HAKS-a realiziran uz pomoć Svjetske automobilističke federacije, a svima onima koji se imaju namjeru posvetiti stručnom obrazovanju pri KIF-u ili Olimpijskoj akademiji priznavat će se kao dio potrebnog programa u svrhu kasnijeg stjecanja trenerske licence.
Zagrebački vikend za pamćenje oktanskih zanesenjaka, u nešto drugačijem obliku kroz „učionicu“, već je većina sudionika zamijenila odlaskom na jedno od redovnih natjecanja što je na rasporedu predstojećeg vikenda.
Fotogalerija Miroslav Krpan