Kup RH: Zamećanke slavile nakon izvođenja sedmeraca i ostvarile povijesni plasman u finale

Četvrtak, 15. svibnja 2014. 18:53 Napisao  Patrik Mršnik

Utakmica polufinala: Umag - Zamet 23:24 (20:20, 10:8). Ella Bukvić zabila je u petoj seriji, a tragičarki susreta Ani Rajić sedmerac je obranila Strukar. Zamećanke u finalu, u subotu (17.30) pred nacionalnim TV-kamerama.

Kup Hrvatske za rukometašice - polufinale

ŽRK UMAG - ŽRK ZAMET 23:24 (20:20, 10:8)

SD Marija i Lina, Umag. Gledatelja 300.

Suci: Igor Barle i Saša Vučić. Nadzornik: Anto Josić (svi Zagreb).

UMAG: Žuliček, Pejić, Imamović, Rajić 5 (2), Matošević 1, Vidović 4, Jajčević 9 (2), Martić, Jerković, Medved, Špoljarić 1, Hercig, Pavić, Maras, Gašić, Šito

ZAMET: Paurević, Plahinek 2, Jerčinović 5, Gvoić, Tabar, Milošević 5 (1), Toto 1, Strukar, Bunić 1, Tus, Bukvić, Šegota, Mičijević, Stakorić 3 (2), Masnić 3, Gugić

Sedmerci: Umag 4 (4) Zamet 6 (3)

Isključenja Umag 6 minute Zamet 4 minute

Raspucavanje: Stakorić - 20:21, Jajčević 21:21, Gugić 21:22, Vidović - Strukar brani, Milošević - 21:23, Matošević - 22:23, Mičijević - stativa, Žuliček - 23:23, Bukvić - 23:24, Rajić - Strukar brani

Rukometašice Zameta su u finalu Kupa! Mučno je bilo u umaškoj školskoj sportskoj dvorani, pucali su se sedmerci nakon regularnog dijela susreta u kojima su riječke rukometašice uspijele slaviti. Pogodak odluke postigla je Ella Bukvić u petoj seriji, nakon čega je udarac Ani Rajić obranila Strukar, pa je slavlje moglo početi

Kup pobjednika kupova
Ove godine ŽRK Zamet slavi svoj pedeset i peti rođendan, a najbolji poklon podarile su mu njegove igračice. Pobjedom nad Umagom ostvaren je plasman u Kup pobjednika kupova, prvi će to biti izlazak Riječanki u Europu, prilika za novi iskorak generacije koja je unatoč svim oscilacijama zaslužila takav uspjeh.

Zamećanke su ponovno odigrale dvolično prvo poluvrijeme. Nakon izrazito dobrog početka u oba segmenta Selena Milošević svojim je golovima dovela do vodstva od 4:1 na isteku šest minute. Vrlo su pokretljive riječke rukometašice u obrambenom dijelu igre bile u uvodnim minutama, no to je u jednom trenutku neobjašnjivo stalo. Deset minuta kasnije, na polovici prvog poluvremena već je Ana Rajić, nesuđena Zamećanka zabila za poravnanje (5:5). Uzrok prosipanju Zametovog vodstva s početka utakmice treba tražiti u manjku kracije u napadu, ali i u dobrim obranama Andreje Pavić. Umašku su golmanicu lopte pogađale u velikoj mjeri, zaslužne su za to i gostujuće pucačice.

Umažanke su u prvom dijelu postigle čak četiri pogotka s linije sedmerca, iskoristivši sve svoje kaznene udarce. Sve do posljednje sekunde i Zamet je držao stopostotni učinak, dok Pavić nije obranila sedmerac Stefani Stakorić, iz sedmerca kojeg je Tea Bunić iznudlia sa sirenom. Zamećanke se u većem dijelu prvog poluvremena nisu mogle nositi s pritiskom koji im je nametnuo epitet favorita. Umažanke ni po čemu nisu pokazale da su posljednje u Ligi za poredak, nisu bile u podređenoj ulozi. Nakon prvih deset minuta utakmice Zamet je na kontu imao čak pet blokova, za koje je zaslužna Mičijević. Njenim izlaskom ušla je Stakorić, relativno bezopasna za gol Umažanki, a Milošević i sve konkretnija Toto nisu mogle same.

Ušla je Mičijević u drugom dijelu i svoj prvi udarac iz prolaska uputila ravno u Pavićku. Golmanica domaćih samo je obranila lopte koje su mahom išle u nju. Napadačka linija s opasnom Vidović gradila je prednost, bilo je 11:8 u drugoj minuti nastavka. Zabila je tada i Stakorić na isti način, nije proigrala nego se odlučila na udarac  i dobro pogodila za deveti Zametov gol. Izvan igre na dvije minute morala je opasna Rajić, a Stakorić nalazi višak na desnom krilu pa je za novo smanjenje na dva pogotka zaostatka zabila Jerčinović. Obrambena reakcija ponovno je postala ohrabrujuća, Mičijević blokira jedan udarac pa šalje u kontru za Plahinek. Lijevo Zametovo krilo pada, a Matošević dobiva isključenje. U trenucima kada se vraćala Rajić zabija Vidović.

Igra 'gol za gol' nije prestala ni kad je isključenje dobila Vidović. Tada je još jedan sedmerac obranila Pavić, ovoga puta Seleni Milošević. Za odvajanje na tri gola razlike zabila je Jajčević, gredu iz akcije na drugoj strani od poda gađa Bunić, a vrijeme je za Zamećanke neumitno curilo. Prvi puta Umag je na plus četiri otišao u 41. minuti kada za 16:12 pogađa Jajčević, u igru kod Zamećanki ulaze Gugić i Masnić, ponovno se puca neprecizno. Uzalud su bile i dvije vezane obrane Strukar, i stativa Žuliček, kada se do smanjenja prednosti nije moglo. Stakorić je zabila za 16:14 iz sedmerca u 48. minuti. Iako je Jerčinović smanjila, Rajić nije dopustila priključak Riječankama u prijelomim trenucima susreta. Mičijević ponovno promašuje, a stvari se deset minuta prije kraja ponovno vraćaju na plus tri.

I onda - preokret! I to preokret koji je počeo polagano a završio pobjedom nakon izvođenja sedmeraca. U završnici se Prosenjak odlučila na crtu postaviti Bukvić, a Plahinek je ponovno smanjila na pogodak zaostatka (18:17). Ana Rajić promašuje, a Zamećanke sedam minuta prije kraja imaju sedmerac za poravnanje. Stakorić izravno pogađa domaću vratarku, sve to kažnjava Jajčević. U zadnjih pet minuta ulazi se pogocima Silvije Masnić iz izrađene akcije, pa potom i iz prolaska na krilo.

Promašuje se i griješi i s jedne i s druge strane, dvadeseti Zametov gol i pogodak za prvo vodstvo nakon 4:3 zabija Milošević, a pogodak u posljednjoj sekundi susreta zabija Ana Rajić, tragičarka susreta nakon raspucavanja po sedmercima. Pobjeda je Zamećanke promovirala u finale Kupa, ali i u Kup pobjednika kupova.