RIJEKA BRANI KUP I DRUGO MJESTO

Bez ulaganja ne mogu se igrati ozbiljne europske utamice

Srijeda, 27. svibnja 2020. 14:12 Napisao/la  Igor Vranić

Prije koronavirusa za samo 3,5 mil eura prodana četvorica igrača (Sluga, Puljić, Župarić, Acosty)  koji su bili u početnoj postavi protiv Milana

Bez ulaganja ne mogu se igrati ozbiljne europske utamice

Rijeka u nedjelju nastavlja sezonu na kraju koje brani titulu pobjednika Kupa i status doprvaka.

U sportskom smislu motiva ima napretek, posebice u Kupu nakon što je Rijeka eliminirala Dinamo.

U otežanim uvjetima zbog svjetske krize naziru se ekonomski ciljevi, koji su dogoročno puno važniji od trenutačnih sportskih ciljeva.

U završnici sezone počinju završne pripreme za ljetni prijelazni rok i iduću sezonu.

Tendencija poslovanja nije dobra, prihodi su sve manji.

Rijeka ima drugačiju strukturu prihoda od izravnih konkurenata u HNL-u, Hajduka i Osijeka.

Hajduk je klub u većinskom vlasništvu Grada Split kojim (ne)izravno upravljaju navijači, financijsku moć Hajduk crpi iz povlaštene društveno-političke pozicije u dalmatinskoj regiji.

Osijek je postao mađarski projekt iza kojega stoji Viktor Orban, mađarski premijer novi stadion u Osijeku sigurno nije odlučio graditi zbog ljubavi prema hrvatskom nogometu.

Rijeka je izložena tržištu isto kao Dinamo, proračuni oba kluba iduće sezone ovise isključivo od prodaje igrača i nagrada od europskih nastupa.

EUROPSKI NASTUPI

Nije svejedno hoće li Rijeka iduće sezone u Europi igrati kao pobjednik Kupa, doprvak ili nekako drugačije.

Hrvatski doprvak igra 2. pretkolo Lige prvaka zajedno s doprvacima pet bolje rangiranih liga (Turska, Nizozemska, Austrija, Češka, Grčka). Ako ispadne, natjecanje u pretkolima Europske lige nastavlja u "ždrijebu prvaka".

Pobjednik Kupa ulazi u 2. pretkolo Europske lige kroz "glavni ždrijeb" u kojemu se nalaze objektivno slabiji klubovi nego u "ždijebu prvaka".

Iduće sezone Rijeka u ždrijeb ulazi s manjim koeficijentom (11.000) nego prošle sezone (13.500), što dodatno otežava poziciju u ždrijebu.

Evo osvojenih koeficijenata u zadnjih šest sezona:
2019/20 2.500
2018/19 2.000
2017/18 5.000
2016/17 1.000
2015/16 0.500
2014/15 5.000

Rijeka je dvije sezone igrala u skupinama Europske lige, četiri puta ispadala je u prekolima: 2015. (Aberdeen), 2016. (Basaksehir), 2018. (Sarpsborg) i 2019. (Gent).

Koliko znači povoljan ždrijeb pokazuje sezona 2016/17, kada je Rijeka na početku sezone u pretkolu Europske lige ispala od objektivno boljega Basaksehira da bi na kraju sezone osvojila dvostruku krunu u HNL.

PRODAJA IGRAČA

Evo zarade Rijeke od prodaje igrača u zadnjih šest sezona prema transfermarktu:
2019/20 3,5 (mil. eura)
2018/19 12,4
2017/18 9
2016/17 15,1
2015/16 6,9
2014/15 9,5

Izvori transfermarkta najbliži su realnim iznosima, treba uvažiti podatak da se prihodi od transfera prikazuju u godišnjima ratama. Recimo, Josip Elez i Stefan Ristovski prodani su u sezoni 2017/18, dio transfera naplaćen je u sezoni 2018/19.

Jasno, podaci za sezonu 2019/20 bit će poznati nakon ljetnog prijelaznog roka.

PRORAČUNI

Budući da prihodi Rijeke i Dinama ovise o uzajamnom odnosu između kvalitete igrača i razine europskih utakmica, nije teško zaključiti zbog čega poslovna politika Rijeke dugoročno ne može preokrenuti negativne trendove poslovanja.

U hrvatskom sportu Dinamo je postao jedini financijski samoodrživ klub prije svega zbog europskog budžeta, koji je dosegnuo cca. 50 mil. eura.

Prihodi budžeta srednje platežne moći prema međunarodnim parametrima, podređeni su stalnim ulaganjima u kvalitetne igrače prema europskim, a ne prema hrvatskim mjerilima.

Poslovna politika u zadnjih desetak godina promišljeno se izbalansirala kroz kontinuirane nastupe u skupinama europskih natjecanja, Dinamo ne bi mogao zarađivati od prodaje igrača da ne ulaže u razvoj igrača.

Zbog toga je Dinamo postao europski brand prema proizvodnji mladih igrača visoke kvalitete.

Rijeka je zanemarila proizvodnju mladih igrača, poslovna politika pretežito počiva na (pre)prodaji igrača kojima je Rijeka postala prilika za reafirmaciju nakon što su počeli stagnirati u drugim klubovima.

 Nije Rijeka počela negativno poslovati zbog toga što ne ulaže u razvoj vlastitih igrača nego zato što više ne ulaže u dovoljno kvalitetne igrače da bi mogla igrati europske utakmice na razini sezona 2014/15 i 2017/18.

Zadnji tako kvalitetan igrač stigao je u siječnju 2018. godine (Čolak), klub u međuvremenu troši najvredniju supstancu, cijene igrača padaju ako ne igraju europske utakmice.

Ove sezone prije koronavirusa za samo 3,5 mil eura prodani su (Sluga, Puljić, Župarić, Acosty) igrači koji su igrali europsku sezonu 2017/18, sva četvorica bili su u početnoj postavi protiv Milana na Rujevici (2:0).

U ovakvoj situaciji sasvim je svejedno hoće li Rijeka iduće sezone europske utakmice igrati kao pobjednik Kupa, kao doprvak ili nekako drugačije.

Bez ulaganja Rijeka iduće sezone neće moći izbalansirati budžet, od smanjivanja troškova zbog koronavirusa dugoročno nema  koristi

Standings provided by Sofascore
Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.