Subota, 22. studenog 2014. 18:52 Napisao/la  SC

Utakmica 16. kola: Zadar - Rijeka 0:1. Moises odlučio pobjednika

Strijelac: 0:1 Moises (61)

Žuti kartoni: Močinić (24), Hrgović (40), Jugović (43), Sharbini (68), Šimurina (90+3)

ZADAR: Matković 6, Bilaver 5,5, Buljat 6,5, Ikić 5,5, Čirjak 5,5 (81 Sarić -), Pušić 5,5, Hrgović 6 (53 Muić 5,5 ), Banović 5,5 (90+2 Šimurina), Weitzer 6, Pešić 5,5, Terkeš 5,5

RIJEKA: Vargić 6, Tomečak 6, Mitrović 6, Lešković 6, Leovac 6, Močinić 6,5,  Jajalo 6,5, Jugović 6  (55 Kvržić  6,5), Sharbini 6,5 (78 Ivančić -), Moises 7, Kramarić 6 (88 Samardžić -)

Nogometaši Rijeke ostvarili su u Stanovima željeno, pobijedili su Zadar i pozitivnim rezultatom počeli završni ciklus u jesenskom dijelu sezone. Jasno da je pobjeda rezultatski mogla biti izraženija, Rijeka je  neuporedivo bolja momčad, ali je Zadar u drugom dijelu propustio realizirati dvije velike prilike, koje su ponovo iskazale poznate slabosti u riječkoj obrani.

Nije se Ćiro Blažević ni pomislio braniti protiv Rijeke,   trener  Zadra visoko je postavio svoju momčad i hrabro počeo utakmicu protiv osjetno kvalitetnije momčadi Rijeke.  Takav Ćirin pristup jamčio je zanimljivu utakmicu iako se u prvih pola sata ništa posebno nije dogodilo.

U zadnjih petnaestak minuta igrači Rijeke počeli su konkretno koristiti široki prostor, koji se nudio u zadarskim otvaranjima. Dvije najbolje prilike nisu iskoristili Kramarić i Sharbini.

U 32. minuti Kramarić je traljavo zahvatio loptu u izglednoj poziciji za udarac kada je pobjegao zadarskim stoperima po desnoj strani. U 33. minuti Moises je u kaznenom prostoru oslobodio Sharbiniju prostor za udarac iskosa slijeva, Matković je dotaknuo loptu taman toliko da se odbije od vratnice.

Ni u 36. minuti Kramarić nije reagirao u skladu sa svojom reputacijom, po udarcu iz okreta lopta je otišla visoko preko gola.

Zadar u prvom dijelu ni jednom nije uputio izravni udarac prema Vargiću, ali je domaća momčad u nekoliko osmišljenih otvaranja izgledala dovoljno opasno da bi se riječka obrana mogla opustiti.

U prvih petnaetak minuta drugoga dijela utakmica se počela lomiti. Rastao je riječki pritisak,  nekoliko su puta Zadrani opasno živjeli u vlastitom kaznenom prostoru, ali nisu odustali od pokušaja da pronađu put do Vargića u brzim otvaranjima.  U 61. minuti Rijeka je znalački kaznila upravo jedno takvo zadarsko otvaranje bez pokrića u obrani.

Sijevnula je brza polukontra, Kramarić je izbacio Sharbinija na lijevoj strani, kapetan Rijeke majstorski je proigrao Moisesa, koji je na suprotnoj strani kaznenog prostora  uklizavanjem loptu gurnuo preko crte  – 0:1.

U 63. minuti Zadar je imao prvu veliku priliku vratiti se u utakmicu. Weitzer je pobjegao desnom stranom, prošao pokraj neoprezno istrčalog Vargića i onda u čistoj poziciji iskosa promašio prazna vrata!

Do kraja utakmice Rijeka je  fizički izrazito dominirala, Zadrani su teško pratili nametnuti ritam. Kako se približavao kraj utakmice, činilo se da je pitanje vremena kada će Zadrani primiti drugi pogodak. Možda bi i primili da je Kramarić (66, 83) u Stanovima bio malo raspoloženiji.  Riječki igrači opravdanje za promašaje nalaze u činjenici da do (polu)prilika nisu dolazili tečnom igrom nego kroz pritisak.

A onda je u 84. minuti Weitzer sjajnim malonogometnim proigravanjem u gužvi  gurnuo loptu za Pešića, koji je izašao sam pred Vargića, promašio prazan okvir i priliku da Zadar priredi iznenađenje.