PRVA HNL

Rijeka i Osijek podijelili bodove u derbiju na Rujevici

Nedjelja, 29. studenog 2020. 19:13 Napisao/la  SC

Prema geometriji igre odigrala je Rijeka najbolje poluvrijeme ove sezone u HNL-u, u nastavku utakmice ostala bez isključenog Domagoja Pavičića

VAR sudac: Mario Zebec (Varaždin)

Strijelci: 1:0 Andrijašević (64), 1:1 Bočkaj (83)

Žuti kartoni: Vuković (12), Pavičić (16), Silva (36), Mierez (62)

Crveni karton: Pavičić (59, drugi žuti karton)

RIJEKA: Nevistić 6, Velkovski 6, Galović 6, Smolčić 6,5, Tomečak 6,5, Halilović 6,5, Gnezda 6 (44 Murić 6), Štefulj 6, Pavičić 5, Andrijašević 7, Kulenović 5,5 (77 Lepinjica -)

OSIJEK: Ivušić 6,5, Silva 6, Škorić 5,5, Majstorović 5,5 (72 Bočkaj -), Jurčević 6, Vuković 6 (77 Kleinheisler -), Žaper 6, Pilj 5,5 (46 Lopa 6), Bohar 5,5 (72 Erceg -), Ndockyt 5,5 (46 Lončar 6), Mierez 6

Rijeka i Osijek podijelili su bodove (1:1) u derbiju 13. kola koji je odigran na visokoj razini.

Dojam je da Osječani na kraju moraju biti zadovoljniji osvojenim bodom, Rijeka je stvorila više izglednih prilika, posebice nakon što je ostala bez isključenog Pavičića.

U momčad Rijeke vratili su se svi važni igrači osim Lončara, prvi put nakon duže stanke od prve minute igrao je Halilović, trener Simon Rožman raspolagao je s praktično najboljom momčadi, što je značilo da će utakmica dviju ponajboljih hrvatskih momčadi ispuniti očekivanja.

Rijeka je bolje stajala u prvom dijelu utakmice, nametnula se riječka momčad pas-igrom, prema geometriji igre odigrala je Rijeka najbolje poluvrijeme ove sezone u HNL-u.

U praksi to je značilo da je osječka obrana bila stalno bila pod pritiskom, a da je osječki napad uglavnom nemoćno udarao u dobro postavljeni obrambeni blok.

Izrazitih prilika ipak nije bilo.

Kulenoviću (5) je lopta pobjegla ispod noge kada je ostao sam na drugoj vratnici, Čerin (26) je pokušao udarcem glavom.

Osijek je ozbiljno zaprijetio jedino kada se Bohar zavukao iza Velkovskog na lijevoj strani kaznenog prostora, krenuo je prema Nevistiću koji je uspio zatvoriti prilaze.

Najbolju priliku do odmora imao je Štefulj nakon Kulenovićeva ubačaja zdesna, branič Rijeke nije zauzeo dobru poziciju da bi glavom bolje zahvatio loptu na 4 metra od Ivušića.

Drugi dio počeo je Štefuljovim (53) udarcem izvana i Andrijaševićevim (54) udarcem glavom na Tomečakov ubačaj, ostavila je riječka momčad dojam da će zauzeti odlučniji stav.

Uzvratio je Jurčević (58) udarcem na ulasku u kazneni prostor, Nevistić je bio na mjestu.

A onda je u 59. minuti Pavičić neoprezno naletio na Lopu i dobio drugi žuti karton, Rijeka je ostala s desetoricom igrača.

Osijek je očekivano preuzeo inicijativu, postavila se osječka obrana visoko i odmah mogla stradati.

U 63. minuti Škorić je pogriješio, Kulenović je krenuo na nepostavljenu osječku obranu, odigrao udesno Muriću koji se našao u otvorenoj poziciji za udarac, Ivušić je obranio.

U nastavku riječkog pritiska s igračem manje, pogodak se dogodio na postavljenu osječku obranu.

U 64. minuti Smolčić je ubacio slijeva s poludistance, Majstorović je pogrešno procijenio let lopte, Andrijašević je primio loptu na ulasku u kazneni prostor i preciznim udarcem loptu poslao u lijevi Ivušićev kut - 1:0.

Od toga trenutka počela je opsada riječkih vratiju, trener Nenad Bjelica uveo je u igru igrače (Erceg, Kleinheisler, Bočkaj), koji su pojačali pritisak, Osijek je utakmicu završio s čak 61 posto posjeda lopte.

Ništa konkretno osječka momčad nije napravila sve do 83. minute, kada je Bočkaj iskazao visoku klasu: udarcem ljevicom s desne strane iskosa atraktivno je s 25 metara pogodio suprotni kut, Nevistić se uzalud bacio - 1:1.

Sjajan pogodak!

Nije Rijeka rekla zadnje na utakmici, točnije Andrijašević (85) je uspio osvojiti loptu u duelu s Lončarom ispred Ivušića, kapetan Rijeke s travnjaka je meč-loptu poslao pokraj vratiju.