Rijeka doživjela poraz od češkog prvoligaša, Slovacko iskoristilo slabosti riječke obrane

Srijeda, 15. siječnja 2020. 16:59 Napisao/la  SC

Rijeka prema dojmu nije zaslužila poraz, Nino Galović debitirao, Darko Velkovski za promjenu opet ozlijeđen

Alexander Gorgon

Nogometaši Rijeke poraženi su u pripremnoj utakmici od češkog prvoligaša, igrači Slovackog dvaput su kaznili (ne)forsirane pogreške riječkih braniča i ostvarili pobjedu u utakmici tijekom koje Rijeka prema dojmu nije zaslužila poraz.

Trener Simon Rožman utakmicu u Umagu počeo je u sastavu koji bi se mogao smatrati najboljim u ovom trenutku da je otpočetka igrao Halilović, najbolji vezni igrač Rijeke u prvom dijelu sezone.

Debitirao je novi stoper Galović, koji je igrao u paru s Escovalom.

Galović je u HNL-u odgrao previše utakmica (Split, S. Belupo) da bi njegove mogućnosti mogle biti nepoznanica.

U 9. minuti Dvorak je iskoristio smušenu reakciju uže riječke obrane, zajedno su na loptu skočili riječki braniči, lopta se odbila do Dvoraka koji je glavom pogodio cilj - 0:1.

U pripremnim utakmicama uvijek je diskutabilna agilnost budući da igrači prolaze fizičku torturu, možda je riječka momčad u prvom dijelu zbog toga imala dosta problema s iznošenjem lopte iz zadnje trećine na visoki češki presing.

U zadnjoj trećini protok lopte nije bio dovoljno brz da bi češka obrana imala problema, samo jednom Rijeka je uspjela organizirano ući u završnicu.

U 36. minuti Acosty i Tomečak stvorili su višak ne desnom boku, Tomečak je precizno ubacio, pravodobno se Čolak pojavio na čistini i loptu s 8 metara poslao ravno u vratara.

Najbolju priliku nije iskoristio Acosty u 22. minuti, prebacio je napadač Rijeke pogrešno istrčalog vratara, Hofman je uspio skrenuti loptu prije gol-linije.

Česi ni jednom nisu u završnici stvorili višak igrača, vratara Prskala držali su napetim nakon opasnih ubačaja (Hofman 22, 33, 46, Navratil 30) na postavljenu obranu.

Da fizika nije bila problem u prvom dijelu, pokazala je ista momčad Rijeke u petnaestak minuta drugoga dijela.

Povećali su Riječani intezitet trke i agresivnosti, zaredalo je nekoliko okomitih ulazaka u brzoj transformaciji.

U 55. minuti Pavičić je nanizao nekoliko čeških igrača na ulasku u zadnju trećinu zdesna, gurnuo pravodobno loptu Čolaku, koji je zdesna idealno prizemno odigrao Gorgonu na drugu vratnicu - 1:1.

Kapetan Rijeke rutinski je zatresao mrežu na kraju kvalitetno odrađene riječke akcije, koju su češki igrači zajedno s vratarom mogli samo gledati!

U 52. minuti Čolak je slijeva dugačkim pasom pogodio Andrijaševiča na drugoj strani, češki vratar uspio je obraniti vrata u situaciji jedan na jedan.

U 59. minuti rastrčani Čolak dobro se otvorio na ulasku u kazneni prostor, udarac u bližu vratnicu nije bio precizan.

U jeku najbolje igre Rijeke, Kliment je u visokom luku loptu poslao na gredu, opet je postavljena riječka obrana reagirala sa zadrškom u duelima.

U 60. minuti trener Simon Rožman promijenio je cijelu momčad.

Zadnjih pola sata na stoperskim pozicijama igrali su Čeliković i Lepinjica budući da Velkovski za promjenu ima problema s mišićima.

Djelovala je nominalno druga postava Rijeke dosta rastrčano, nekoliko puta stvorila je organizirani pritisak, Murić (86) je povezanu akciju završio udarcem koji je češki vratar obranio.

Jasno da se od momčadi koja je prvi i zadnji put igrala zajedno nije moglo previše očekivati iako su Rožmana morale zabrinute reakcije uže obrane u 82. i 88. minuti.

U 82. minuti Vasiljev je ostao sam na drugoj vratnici nakon visoko ubačene lopte slijeva, promašio je zicer.

U 88. minuti odbijenu loptu u kaznenom prostoru primio je Sadilek, Čeliković je zakasnio zatvoriti prostor i protivničkog igrača, koji je imao dovoljno vremena rutinski zatresti mrežu - 1:2.

Rijeka u petak u Umagu igra protiv mađarskog MTE-a, koji je u isto vrijeme na susjednom igralištu igrao protiv slovenske Gorice.

RIJEKA: Prskalo (46 Pandur), Tomečak, Escoval, Galović, Smolčić, Capan, Pavičić, Andrijašević, Gorgon, Acosty, Čolak. Od 60. minute igrali su: Pandur, Raspopović, Čeliković, Lepinjica, Štefulj, Lončar, Iglesias, Halilović, Murić, Vuk, Puljić

SLOVACKO: Porcal, Hofman, Kliment, Navratil, Petržela, Divisek, Havlik, Dijinari, Rainberg, Dvorak, Danicek. Još su igrali: Trmal, Kadlec, Koita, Vasilev, Marecek, Kohout, Šimko, Holiš, Sadilek, Kalabiska, Jouroska, Vecheta.

Pripremna utakmica: Rijeka - Slovacko 1:2 (Gorgon 55/Dvorak 9, Sadilek 88)