Simon Rožman u zadnjoj utakmici protiv Osijeka prvi put na Rujevici promijenio način igre

Subota, 30. svibnja 2020. 13:35 Napisao/la  Igor Vranić

Budući da je Kulešević imao bezmalo tri mjeseca pripremiti se za utakmicu polufinala Kupa, utakmica  između Rijeke i Osijeka u nedjelju trebala bi izgledati drugačije

Alexander Gorgon odlučio pobjednika zadnje međusobne utakmice

Rijeka u nedjelju igra prvu natjecateljsku utakmicu nakon bezmalo tri mjeseca stanke, utakmica polufinala Kupa na Rijevici protiv Osijeka počinje od 20.15 sati.

Zadnju natjecateljsku utakmicu Rijeka je odigrala 8. ožujka, kada je u 26. kolu na Rujevici neočekivanom lakoćom pobijedila (2:0) Hajduk.

Rijeka je lakoćom pobijedila Hajduk više zbog fizičkog nego igračkog kapaciteta, momčad Hajduka nakon dvadesetak minuta jednostavno se izdušila, vratar Josip Posavec ostavljen je na streljani.

Sezona je prekinuta u razdoblju tijekom kojega su stožerni igrači Rijeke u novom sustavu igre naočigled počeli dizati tonuse, prekid je sigurno više koristio Hajduku i Osijeku, koji početkom ožujka nisu izgledali tako dobro kao Rijeka.

Rijeka i Osijek zadnju su utakmicu odigrali 22. veljače na Rujevici, upravo je u utakmici 23. kola trener Simon Rožman prvi put na Rujevici igrao u sustavu s trojicom stopera.

Utakmica 22. kola bila je prekretnica!

Rijeka je konačno uspjela ostati neporažena (0:0) u jednoj utakmici u Velikoj Gorici, Rožman je u odsutnom trenutku shvatio da sezona neće završiti dobro ako nastavi novu obranu izlagati riziku.

Nema Rijeka više takve profile braniča da bi obranu mogla igrati "jedan na jedan" na širokom prostoru, momčad je odmah počela drugačije funkcionirati kada se Rožman prvi put zatvorio u utakmici 25. kola protiv Gorice.

Ivica Kulešević nakon utakmice 26. kola na Rujevici pošteno je priznao da ga je Rožman iznenadio, trener Osijeka pripremao se za drugačiji način igre Rijeke.

Budući da je Kulešević imao bezmalo tri mjeseca pripremiti se za utakmicu polufinala Kupa, utakmica u nedjelju između Rijeke i Osijeka trebala bi izgledati drugačije nego zadnja međusobna utakmica.

Tada je Rijeka ostvarila sigurnu pobjedu (1:0) iako Riječanin pred vratima Osijeka, Ivica Ivušić, nije imao nikakvog posla.

Pridjev "sigurnu" treba staviti u kontekst tzv. natjecateljskog nogometa u kojemu je sve podređeno rezultatu, glavna karakteristika takvog nogometa je da napad može, ali obrana ne smije zakazati.

Obje su momčadi utakmicu igrale bez najboljih napadača (Čolak/Marić), Rijeka je zadnjih petnaestak minuta s trojicom debitanata: od 59. minute debitirao je Pires na mjestu napadača, od 72. minute debitirao je Halilović na mjestu desnog bočnog igrača u sustavu 3-5-2, od 80. minute debitirao je Galović umjesto ozlijeđenog Capana.

Unatoč tome mladi vratar Ivor Pandur nije imao nikakvog posla nakon što je već u 11. minuti utakmicu jedinim pogotkom odlučio Alexander Gorgon, koji je igrao u vrhu napada.

Svaka je utakmica priča za sebe, posebice nakon ovako dugačke stanke, treneri Rožman i Galović ne mogu znati kako će igrači reagirati.

Kulešević će u nedjelju na Rujevici sigurno igrati drugačije nego što je igrao u veljači, jedina poveznica između dviju utakmica je način igre Rijeke koju je počeo protežirati Rožman.

Trener Rijeke u zadnjoj natjecateljskoj utakmici koristio je sljedeće igrače, Hajduk su pobijedili: Pandur - Galović, Capan, Smolčić - Raspopović, Lepinjica, Halilović (76 Pavičić), Andrijašević (90 Escoval), Štefulj, Gorgon (82 Lončar), Čolak

Tada nisu mogli igrati Velkovski i Tomečak!

U zadnjoj pripremnoj utakmici Rijeka je protiv Istre 1961 počela utakmicu u sljedećem sastavu: Pandur - Capan, Velkovski, Smolčić - Tomečak, Lepinjica, Halilović, Andrijašević, Štefulj, Gorgon, Čolak.

U momčadi su opet Velkovski i Tomečak, Rožman na mjestu stopera prije vidi Capana nego Galovića, Escoval je postao pričuva pričuve...

Rožmanu je zadnja utakmice protiv Osijeka bila prekretnica na Rujevici, trener Rijeke  očito se sprema nastaviti tamo gdje je stao kada je sezona prekinuta,

U nedjelju jedino preostaje vidjeti što je skoro tri mjeseca spremao Kulešević.