POLUFINALE KUPA Rijeka ostvarila plasman u finale preokretom u zadnjih pola sata

Nedjelja, 31. svibnja 2020. 18:42 Napisao/la  Igor Vranić

Sve dobro što je osječka momčad napravila u prvih sat vremena, Rijeka je anulirala za nekoliko minuta, Yakete donio pobjedu u 86. minuti

VAR sudac: Fran Jović (Zagreb)

Strijelci: 0:1 Bočkaj (16), 0:2 Bočkaj (48), 1:2 Murić (66), 2:2 Čolak (74-11m), 3:2 Yakete (86)

Žuti kartoni: Smolčić (17), Kleinheisler (24), Žaper (46), Halilović (51), Talys (71), Jugović (72), Velkovski (80), Lepinjica (89), Silva (89)

Crveni karton: Kleinheisler (56, drugi žuti karton)

RIJEKA: Pandur 5, Galović 5 (54 Velkovski 6), Smolčić 5,5 (67 Yateke -), Capan 5, Tomečak 6, Lepinjica 6, Halilović 5,5 (54 Lončar 6), Andrijašević 5,5, Štefulj 6, Gorgon 5 (54 Murić 6), Čolak 6 (90+2 Escoval -)

OSIJEK: Ivušić 5, Lončar 5,5, Majstorović 6, Škorić 5,5, Silva 6, Talys 5,5 (88 Ndockyt -), Kleinheisler 5, Žaper 5,5 (88 Uche -) Grezda 6 (62 Jugović -), Bočkaj 6,5, Marić 5

Nogometaši Rijeke plasirali su se u finale nakon pobjede protiv Osijeka, koju su ostvarili preokretom u zadnjih pola sata igre, kada su postignuli tri pogotka.

Trener Simon Rožman ostavio je Velkovskog na klupi, prvi put zajedno otpočetka su igrali stoperi Galović, Smolčić i Capan.

Ostalo je bilo provjereno prije nego što je utakmice počela.

Trener Ivica Kulešević očekivano je promijenio način igre u odnosu na zadnju utakmicu u HNL-u.

Osijek je počeo također s trojicom stopera (Lončar, Majstorović, Škorić) i dvojicom povučenih veznjaka, Grezda i Bočkaj iza isturenoga Marića odmah su počeli stvarati višak igrača i otvarati prostore na bokovima.

Ostavio je Osijek kroz stalni pritisak bolji dojam prvih petnaestak minuta koliko je domaćoj momčadi trebalo da prvi put stigne u završnicu koju je okončao Lepinjica (15) udarcem s 15 metara.

Kada se učinilo da bi to mogao biti navještaj poduzetnije igre Rijeke, Osijek je postigao pogodak.

Igor Silva s poludistance prizmeno je zdesna poslao loptu na suprotnu stranu, loše je reagirala cijela zadnja linija riječke obrane, na kraju je zakasnio na suprotnoj strani Capan, Bočkaj je na lijevoj strani stigao do lopte i bez problema svladao Pandura - 0:1.

Pogodak nije promijenio pristupe, osječki igrači djelovali su moćnije i brže u duelima, lakoćom su osvajali tzv. druge lopte i stalno pritiskali središnji riječki blok.

Riječka momčad nije djelovala dovoljno snažno i kompaktno da bi mogla steći kontrolu igre, a da stožerni igrači obrane imaju problema kada igraju pod pritiskom najbolje se vidjelo u 44. minutri.

Galović je nespretno pokušao vratiti loptu Panduru na lijevoj strani, Grezda je utrčao, proigrao Marića koji je iz punog trka loptu poslao na brdo gdje je bila skupina Armade.

Jasno da riječka momčad nije mogla uspostaviti protok lopte uz tako malo kvalitetnog trčanja, Gorgon i Andrijašević igrali su se skrivača pa su se napadi sveli na Tomečakove pokušaje na desnom boku.

U 38. minuti Tomečak se uspio probiti i ubaciti na prvu vratnicu, Čolak je u teškoj poziciji loptu zahvatio glavom.

Bila je to jedina ozbiljnija riječka prijetnja do odmora.

Drugo je poluvrijeme počelo novom nefosiranom pogreškom, ovog puta pogriješio je Pandur koji je loptu na lijevoj strani gurnuo u noge Bočkaju.

Ušao je napadač Osijeka u kazneni prostor i iz zatvorene pozicije silovito loptu ljevicom poslao u suprotni kut pokraj loše postavljenog Pandura na prvoj vratnici - 0:2.

U 54. minuti Rožman je obavio tri zamjene, u 56. minuti Rijeka je stekla prednost igrača više nakon što je isključen Kleinheisler, koji je diskutabilno dobio drugi žuti karton.

Osijek se prestrašeno povukao, počeo je preokret!

Sve dobro što je osječka momčad napravila u prvih sat vremena, Rijeka je anulirala za nekoliko minuta.

U 66. minuti uspjela je riječka momčad prvi put materijalizirati prednost igrača više, Štefulj je ubacio slijeva, Murić je u primanju prošao Škorića i zatresao mrežu udarcem s 13 metara - 1:2.

U 71. minuti Talys je nespretno laktom zahvatio Capanovu glavu u duelu, dojam je da nije bilo namjere, ali je prekršaja bilo!

Sudac je pokazao na bijelu točku, a Čolak izjednačio rezultat - 2:2.

Kako je vrijeme odmicalo, osječka je momčad sve više počela padati fizički i psihički, u zraku iznad praznog stadiona osjećao se pogodak vrijedan finala...

U 86. minuti Lončar je krenuo na nepostavljenu obranu gostiju, odigrao Yatekeu koji je preciznim udarcem loptu poslao u malu mrežicu - 3:2.

Do kraja utakmice Čolak (88) je mogao povećati pobjedu, Ivušić je skinuo zicer u situaciji jedan na jedan.

U sudačkoj nadoknadi stvorila se gužva u kaznenom prostoru domaćina, mladi Pandur uletio je u udarac Silvi čime je sačuvao pobjedu.