MAXtv PRVA LIGA

Rijeka pobijedila, Benko nastavio gdje je stao

Petak, 12. srpnja 2013. 20:49 Napisao  I. V.

Utakmica 1. kola: Rijeka - Istra 1961 3:0. Leon Benko postigao je dva pogotka iz jedne i pol prilike

MAXtv Prva liga - 1. kolo

RIJEKA - ISTRA 1961 3:0

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 6000

Sudac: Bruno Marić (Daruvar)

Žuti karton: Kvržić (74), Uzelac (85)

Strijelci: 1:0 Tomečak (15), 2:0 Benko (39), 3:0 Benko (67)

RIJEKA: Vargić -, Tomečak 7, Marić 6, Knežević 6,5, Škarabot 6, Zlomislić 6,5, Brezovec 7, Ajayi 6,5 (58 Čulina 6,5), Jugović 6,5 (69 Kvržić -), Alispahić 7 (74 Pokrivač -), Benko 7,5

ISTRA 1961: Ježina 5, Chung 5,5, (60 Uzelac 5), Čagalj 5, Budicin 5,5, Pilipović 5, Obšivač 5,5, Blagojević 5,5, Batarelo 5, Batelić 5 (46 Franjić 5), Havojić 5 (65 Jo -), Križman 5

Nogometaši Rijeka očekivano su ostvarili prvu pobjedu, u prvoj utakmici nove sezone oslabljena momčad Istre nije predstavljala protivnika  kojega se trebalo pribojavati. Nije Rijeka briljirala, samo je rutinski iskoristila svoje prednosti i ostvarila uvjerljivu pobjedu.

A jedna od najvećih prednosti momčadi Rijeke i ove sezone trebao bi biti Leon Benko, koji je nastavio tamo gdje je stao prošle godine. Benko je postigao dva pogotka iz jedne i pol prilike, što je kvaliteta rasnih strijelaca.

U početnom sastavu Rijeke na sreću ipak je osvanuo Leon Benko, dok Mate Maleša nije bilo ni na klupi. Debitirala su trojica igrača, najavljeni Ivan Tomečak, nenajavljeni Damir Zlomislić i mladi Obi Ajayi. Nošena euforičnom atmosferom na tribinama, momčad Rijeke odmah je zauzela napadački gard. Točno onako kako se očekivalo i kako je Igor Pamić pripremio svoju momčad.

Rijeka je petnaestak minuta imala veći posjed lopte bez jasno definirane završnice. Istra je parirala bez poteškoća do 14. minute, kada je Alispahić na kraju povezane polukontre ostao sam na 8 metara, ali je njegov udarac zapeo u bloku.

Vodeći pogodak dogodio se u idealnom trenutku, kada obično počne jenjavati domaćinska inicijativa. U 15. minuti Brezovec je dugačkom loptom precizno na desnom boku izbacio Tomečaka, koji je u primanju pobjegao Pilipoviću, stigao nadomak kaznenog prostora i onda iz pozicije za ubačaj neočekivano pogodio suprotni kut - 1:0. Ako je bilo namjerno, zaslužuje duboki naklon.

Nakon primljena pogotka Istra je počela pokazivati naznake momčadi koja zna baratati loptom do završnice. Preuzeli su gosti inicijativu, zahvaljujući Obšivaču i Blagojeviću stekli su veći posjed lopte i u 25. minuti stigli do jedine prilike u utakmici. Pilipović je slijeva ubacio prema utrčalom Batarelu, Marić nije pravodobno reagirao u duelu, Batarelo je sam izašao pred Vargića, koji je brzo reagirao i odbio loptu.

Momčadima s napadačkim potencijalima poput pulske takve se prilike ukazuju jednom tijekom utakmice. Nastavila je Istra bezopasno dominirati po sredini terena sve dok nije stigla kazna za promašaj.  Riječka momčad povukla se na pričuvne položaje, čekala i dočekala priliku za pogodak.

U 39. minuti Alispahić je u polukontri izašao na čistinu za snažni udarac s 22 metra, Ježina je odbio, a Benko znalačkim, odmjerenim udarcem glavom prebacio vratara Istre i zatresao mrežu - 2:0.

Promjenio je Pamić početkom drugoga dijela sustav, zaigrao je s trojicom stopera i otvorio bokove. Rijeka je stala u središnji blok i čekala da se otvori prostor za kontre. Dvaput je brzonogi Ajayi pobjegao lijevim bokom u prvih desetak minuta. Prvo je u 50. minuti ušao u udarac, koji je Ježina izbacio izvan igrališta, a tri minute kasnije prošao je lijevom stranom i pripremio Alispahiću poziciju za udarac s 15 metara.

Utakmica je taktički krenula jednosmjerno, Istra je nastavila igrati tako da je bilo pitanje trenutka kada će primiti idući pogodak. U 67. minuti Čulina je na vrhu kaznenog prostora sjajno podvalio loptu za Jugovića, koji je na 13 metara od Ježine navukao na sebe pratnju i proigrao Benka,  koji prizemnim udarcem trese mrežu gostiju - 3:0.

Sve ostalo što se događalo do kraja utakmice spada u odrađivanje prve pobjede protiv momčadi, koja će u ovakvom stanju voditi grčevitu borbu za ostanak.