Subota, 09. ožujka 2013. 16:47 Napisao  I. V.

Utakmica 23. kola: Rijeka - Inter 2:1 (Kreilach 20', Cesarec 35'/Oršić 1')

Strijelci: 0:1 Oršić (1), 1:1 Kreilach (20), 2:1 Cesarec (35)

Žuti kartoni: Bagarić (27), Šarić (42), Pokrivač (67), Kreilach (70), Herceg (76), Kramarić (82), Mutombo (90+1)

RIJEKA: Mance - , Mierzejewski 6, Marić 6,5, Knežević 6,5, Škarabot 6, Brezovec 6, Kreilach 6,5, Alispahić 7 (73 Čulina -), Jugović 6,5 (85 Čaval -), Benko 6, Cesarec 6,5 (61 Mutombo 6)

INTER: Delač 6, Filipović 5,5, Bagarić 6, Herceg 5,5, Rundić 5,5 (46 Radojičić 5,5), Milardović  6 (61 Kramarić -),Vujčić 5,5 (68 Hajradinović -), Pokrivač 5,5, Šarić 6, Oršić 6, Budimir 5

Nogometaši Rijeke ostvarili su prvu pobjedu u nastavku sezone, u 23. kolu bijeli su na Kantridi pobijedili Inter rezultatom 2:1. Sve bitno dogodilo se u prvom dijelu utakmice tijekom kojega su nogometaši Rijeke pokazali naznake buđenja iz zimskog sna.

Šokantni početak za Rijeku! U 25. sekundi Oršić je presjekao Kreilachovo dodavanje i snažno opalio po lopti sa 16 metara, što je za Mancea bilo neuhvatljivo - 0:1.  Rano vodstvo gostiju i opterećenje posljednjim događanjima učinilo je svoje, momčadi Rijeke trebalo je otprilike pola sata da vrate samopouzdanje. Dodatni impuls bio je Kreilachov pogodak u 20. minuti. Cesarec se probio desnim bokom, vratio prizemno za Kreilacha udarac kojega sa 17 metara skreće gostujući blok taman toliko da vratar Delač poleti u prazno, a lopta završi u mreži - 1:1.

Kreilachov pogodak dogodio se u trenucima kada su ideje novog trenera Matjaža Keka počele dobivati  obrise. Krajnje pojednostavljeno, plitki raspored igrača u sredini omogućio je protok lopte kakav se ove sezone nije događao ni u primislima. Daleko je to od tečne igre koja se rastače u ljepoti, ali je nekoliko povezanih akcija s Alispahićevim potpisom napokon izmamilo pljesak s tribina.

Sa svakom izmjenom lopte samopouzdanje domaćih igrača je raslo, sve je više bijelih igrača stizalo u završnicu. U 35. minuti Jugović je s desnog boka sjajno ubacio, Alispahić visoko skočio i udario loptu glavom, Delač je odbio, a Cesarec pritrčao i pogodio za 2:1.

Inter nije preveo igru koja se očekivala. Momčad koja prefrira igru kratkih pasova nije imala dubinu zbog plitkog rasporeda i visoko postavljene obrane domaćina, pa je vratar Mance bio besposlen. Delač nije! U 9. minuti vratara Intera istegnuo je Brezovec iz slobodnog udarca, u 18. minuti Delač je bespomoćno gledao kako Filipović izbija loptu s gol-crte nakon Kreilachova udarca glavom, a u 31. minuti Kreilach i Benko nisu imali mirnoće u završnim udarcima.

U drugom dijelu Inter je očekivano stao visoko što je domaćinu otvorilo široki prostor. U 58. minuti Kreilach je iz središta izbacio Jugovića prema Delaču, Bagarić je stigao u zadnji trenutak. U 59. i 60. minutama Jugović je prvo zapeo, a onda neprecizno odapeo sa 17 metara. U 64. minuti opet je Bagarić bio brži u odsutnom trenutku, ovog put od Benka. U 71. minuti opet klasična kontra, dugačka lopta Mutomba za Alispahića koji u završnici nije imao snage za završni udarac. Nije jedini ostao bez snage u zadnjih dvadesetak minuta.

Kako je vrijeme odmicalo Rijeka je sve više gubila dah, ali ne i duh. Interovi dolasci pred vrata Rijeke nisu bili konkretni, pa je vratar Mance obavio nekoliko rutinskih intervencija. Pravih opasnosti  nije bilo, što je najbolja preporuka u vrijednoj pobjedi.