NAXtv PRVA LIGA

Andrijašević pogocima preokrenuo rezultat

Nedjelja, 19. veljače 2017. 17:11 Napisao/la  SC

Utakmica 21. kola: Osijek - Rijeka 2:3. Rijeka  iskazala karakter stabilne momčadi

MAXtv Prva HNL - 21. kolo

OSIJEK - RIJEKA 2:3

Stadion Gradski vrt. Gledatelja: 4000

Sudac: Mario Zebec (Varaždin) 7

Strijelci: 0:1 Gavranović (18), 1:1 Lopa (23), 2:1 Ejupi (30), 2:2 Andrijašević (56), 2:3 Andrijašević (85)

Žuti kartoni: Pušić (67), Bradarić (71), Črnic (75), Gorgon (90+5)

OSIJEK: Mikulić 6,5, Pušić 5,5,  Lukić 5,5 (62 Petrović -), Barać 6, Barišić 5,5, Lesjak 6, Škorić 6, Mioč 6 (77 Knežević -), Lopa 6,5, Boban 6,5, Ejupi 6,5 (79 Vojnović - )

RIJEKA: Prskalo 6,5, Ristovski 6, Šofranac 5,5, Elez 6, Zuta 5,5 (46 Bezjak 6), Bradarić 6,5 (89 Maleš -), Mišić 6,5, Andrijašević 7,5, Vešović 7, Gorgon 6, Gavranović 6,5 (72 Črnic -)

Nogometaši Rijeke pobijedili su Osijek u derbiju 21. kola, zadržali prednost od šest bodova pred Dinamom u utakmici tijekom koje su prije svega iskazali karakter stabilne momčadi koja zna prevladati vlastite slabosti.

O vrlinama riječke momčadi sve se znalo prije utakmice u kojoj je Franko Andrijašević ponovo pokazao zašto je prošle sezone proglašen najboljim igračem HNL-a

U 85. minuti Gorgon je glavom skrenuo okomito upućenu loptu, Andrijašević je iskazao urođeni tajming.

Ušao je najbolji igrač utakmice u slobodan prostor u zadnjoj osječkoj liniji, utrčao u kazneni prostor i ljevicom loptu poslao u lijevi Mikulićev kut - 2:3.

Dvama Andrijaševićevim pogocima Rijeka je u drugom dijelu uspjela prekrenuti rezultat i osvojiti tri boda u Osijeku.

Matjaž Kek priklonio se provjerenoj početnoj momčadi, koja je u odnosu na prvi dio sezone doživjela samo jednu promjenu (Šofranac umjesto Mitrovića).

U središnjici su očekivano igrala trojica reprezentativaca (Andrijašević, Mišić, Bradarić), koji su nosili igru u prvom dijelu sezone.

Zahvaljujući visoko postavljenoj obrani i agresivnom pritisku središnjih igrača, Rijeka je u prvih dvadesetak minuta djelovala impresivno u demonstraciji (nad)moći.

Momčad Osijeka bila je izgubljena u pokušajima da s loptom prijeđe preko centra, već u prvih pet minuta utakmicu su mogli odrediti riječki pogoci.

Dvije klasične krađe lopte u opasnoj zoni omogućile su Gavranoviću (4, Barać ušao u blok) i Andrijaševiću (5, Mikulić brani) da utakmicu otvore ranim pogocima.

Osijek nije dugo izdržao pritisak. U 18. minuti Vešović je ubacio zdesna, Bradarić je ispratio ubačaj do korner-linije i skrenuo loptu na drugu vratnicu, gdje je Gavranović s tri metra ubacio loptu u praznu mrežu - 0:1.

Rijeka je povela iz akcije kojom je dosegnula vrhunac stvaralaštva u prvom dijelu iako je Gorgon (21) imao izrazitu priliku, ali je Mikulić dobro zatvorio kut i obranio "zicer".

A onda se dogodila prvi poremećaj u zadnjoj liniji obrane Rijeke, koja je tijekom priprema iskazivala slabosti u igri na širokom prostoru.

U 23. minuti osječka momčad praktično je prvi puta organizirano prešla centar i zatekla zadnju liniju riječke obrane u raskoraku.

Ejupi se lakoćom oslobodio Zute na desnoj strani, ušao u kazneni prostor i na drugoj strani proigrao Lopu, koji je istrčao sam ispred Prskala i mirno poentirao - 1:1.

Pogodak kakav riječka momčad nije primila tijekom cijelog prvog dijela sezone očigledno je psihički djelovao na igrače Rijeke, koji više nisu igrali  dovoljno agresivno da bi kontrolirali tijek utakmice do odmora.

Treba naglasiti da je trener Zoran Zekić promijenio mjesta Lukiću i Škoriću, koji je na mjestu stopera osječkoj obrani donio sigurnost.

U 30. minuti opet je kažnjena visoko postavljena riječka obrana.

Boban je u dvojbenoj poziciji po lijevoj strani pobjegao Šofrancu, koji je stigao napadača Osijeka u kaznenom prostoru.

Zastao je Boban prije nego se varkom tijela oslobodio Šofranca i uputio snažni udarac.

Prskalo je odbio loptu točno na nogu Ejupiju, koji nije baš najbolja zahvatio loptu.

Čudan let lopte za Eleza nije bio dohvatljiv, lopta je završila u mreži - 2:1.

Prije odlaska na odmor Lukić se oslobodio Šofranca, udarac iz okreta nije bio bezazlen za Prskala.

Nakon odmora u igru je ušao Bezjak.

Izašao je Zuta, na mjestu lijevog braniča zaigrao je Vešović čime je Kek još više napadački ojačao momčad.

Važnije je da su se igračima Rijeke tijekom odmora slegli negativni utisci, pa je momčad opet počela djelovati stabilno u svim linijama.

To je značilo da je do izražaja ponovo došla individualna riječka kvaliteta, posebice u transformaciji. Osječka momčad opet je bila osuđena trpjeti pritisak.

U 56. minuti pritisak Rijeke promijenio je rezultat.

Pobjegao je Vešović po lijevoj strani, ubacio na drugu vratnicu gdje je Andrijašević pobjegao Lopi i udarcem glavom elegantno pogodio mrežu - 2:2. Tipično za Andrijaševića!

Pogodak kojim je Rijeka izjednačila kao da je malo okuražio osječku momčad, koja je u 66. minuti uspjela prevesti akciju na kraju koje Ejupi nije dobro zahvatio loptu u otovorenoj poziciji za udarac s 13 metara.

Nastavila se dominacija agresivnije i snažnije Rijeke u posjedu lopte, koja je kolala oko zone udarca.

U drugom dijelu osječka obrana više nije individualno griješila kao u prvom dijelu, pa Rijeka nije ulazila u tako izrazite prilike.

Dvije izgledne prilike nije iskoristio Andrijašević, najopasniji igrač Rijeke mogao je nogom (76, Škorić ušao u blok) i glavom (83, ubačaj iz kuta) pogoditi mrežu.

Mogao je strijelac biti i Bezjak (73), kada je u padu zahvatio loptu koju je uputio Andrijašević.

Na kraju je Andrijašević dočekao svoju šansu kojom je Rijeka pobijedila.

Uslijedio je stihijski pritisak osječke momčadi, koja dočekala svoj trenutak.

Na sreću Rijeke,  Boban nije Andrijašević.

U 94. minuti Boban nije bio dovoljno precizan ispred Prskala u zadnjoj prilici na utakmici.