Subota, 16. ožujka 2013. 16:55 Napisao/la  SC

Utakmica 24. kola: Cibalia - Rijeka 0:1. Leon Benko jedini strijelac

Strijelac: 0:1 Benko (17)

Žuti kartoni: Alispahić (37), Bartolović (77)

CIBALIA: Matković -, Terzić 6, Župarić 6, Mitrović 6, Rugašević 5,5, Mazalović 5,5 (79 Puljić -), Vitaić 6, Matoš 5,5, Mišić 6,5, Filipović 5,5 (67 Koledić -), Bartolović 6 (79 Ćorić -)

RIJEKA: Mance 7, Mierzejewski 6, Knežević 6,5, Marić 6,5, Škarabot 6,5, Kreilach 6,5, Brezovec 6, Jugović 6, Alispahić 6 (60 Mujanović -), Benko 6,5, Cesarec 6,5 (86 Močinić -)

Nogometaši Rijeke ostvarili su minimalnu pobjedu i srušili negativnu tradiciju u Vinkovcima. Pobjeda je ostvarena ponajprije zahvaljujući organiziranoj obrani, koja je prevladala u utakmici tijekom koje je Cibalia statistički ostvarila premoć u svim elementima igre osim u najvažnijem.

U 17. minuti Cesarec i Alispahić izmijenili su loptu na prilazu kaznenom prostoru i poremetili raspored vinkovačke obrane, Cesarec je odmjereno podvalio loptu iza leđa domaćih braniča, Benko je ostao sam na 15 metara. Uslijedio je slabašan, ali učinkovit udarac po kojemu je lopta po blatu odskakutala u mrežu uz desnu vratnicu – 0:1.

Prekid zbog snježnih radosti
U 23. minuti sudac Mlakar prekinuo je utakmicu zbog toga što su domaći navijači grudama snijega gađali pomoćnog suca Dražena Fejera. Utakmica je odmah nastavljena uz upozorenje da može biti prekinuta ako navijači Cibalije nastave upražnjavati zimske radosti.

Bio to jedini trenutka nadahnuća gostiju u prvom dijelu utakmice tijekom kojega su igrači Cibalije stalno kontrolirali protok lopte i prostor na polovini Rijeke. Momčad Rijeke organizirano se branila i obranila, iako je obrambeni blok nekoliko puta iskazao slabosti koje nisu kažnjene.

U 9. minute lopta se u gužvi odbila do Župarića kojemu Mance brani prizemni udarac i izbacuje loptu u korner. Izravnim udarcem iz kuta Mišić je pogodio gredu uz daljnju stativu. U 15. minuti Bartolović se na lijevoj strani lako oslobodio dvojice igrača i udario po lopti koju Mance odbija.

U 23. minuti nakon ubačaja iz kuta Župarić je ostao sam na 10 metara od Mancea, udario loptu glavom i drugi put pogodio gredu iznad glave vratara Mancea. U 41. minuti Bartolović je još jednom testirao Mancea snažnim udarcem iskosa čime je otklonjena zadnja izravna opasnost za riječka vrata.

Stvorili su Vinkovčani kroz posjed lopte još nekoliko obećavajući situacija iz kojih se mogla dogoditi šansa, što je poglavito bilo izgledno po blatnjavu terenu koji je umalo postao zaslužan za drugi pogodak Rijeke.

U 46. minuti Alispahić je uputio udarac s 25 metara iskosa, tijekom naizgled neopasnoga leta lopta je odskočila i zamao prevarila vratara Matkovića. Bio je to jedini udarac u okvir vratiju domaćina prije i nakon Benkova pogotka.

Miloš nije smio igrati
Mato Miloš nije bio u kombinacijama trenera Miroslava Bojka, igrač Rijeke na posudbi u Cibaliji nije smio igrati protiv matičnog kluba temeljem ugovora kojim se riječki klub zaštitio od eventualne štete koju je mogao nanijeti vlastiti igrač.

Pojačali su pritisak igrači Cibalije u početnim minutama drugog dijela, stisnuli su se Riječani oko svog kaznenog prostora. U 52. minuti razmaknuo ih je brzonogi Mišić, koji je prošao nekoliko igrača po lijevom boku, ubacio prizemno, Škarabot je loptu izbacio van igrališta.

U 53. minuti Vitaić je snažnim udarcem s 25 metara provjerio je li Mance spreman na iznenađenja iz drugog plana.

Za razliku od prvog dijela, riječka obrana djelovala je koncentriranije pa Cibalia nije organizirano ulazila u završnicu. Nije doduše ni Rijeka baš često organizirano prelazila na polovicu gostiju, pa su oba vratara bila bez pravog posla.

Kako je vrijeme odmicalo teren je bio sve neprohodniji, blato je počelo određivati način igre koji je sve više pogodovao riječkom pristupu. A kakav je bio riječki pristup najbolje ilustrira podatak da Cibalia u drugom dijelu nije piredila ni jednu priliku.

Rijeka jest! U 89. minuti Benko je u polukontri produžio loptu Mujanoviću, koji nije bio precizan s ruba kaznenog prostora. Promašio je vrata pa Kreilachov (79) pokušaj iz slobobodnog udarca ostaje jedini riječki udarac u okvir vinkovačkih vratiju u drugom dijelu.

Fotgalerija: Pixsell