MAXtv Prva liga: Rijeka nadigrala Zagreb i ponovo osjetila zadovoljstvo pobjede

Nedjelja, 12. travnja 2015. 20:52 Napisao  I. V.

Utakmica 28. kola: Rijeka - Zagreb 4:1. Rijeka pobijedila u utakmici tijekom koje je do izražaja došla razlika u kvaliteti

MAXtv Prva liga - 28. kolo

RIJEKA - ZAGREB 4:1

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 4500

Sudac: Duje Strukan (Split) 7

Strijelci: 1:0 Tomečak (37), 2:0 Balaj (43), 2:1 Jurendić (57-11m), 3:1 Mitrović (59), 4:1 Tomasov (82)

Žuti kartoni: Lešković (73), Ljubičić (84)

RIJEKA: Vargić -, Tomečak 7, Lešković 7, Mitrović 7,5, Leovac 6,5 (85 Bertoša -), Radošević 7, Mišić 6,5, Alex 6 (65 Cvijanović -), Vešović 6, Sharbini 6,5 (77 Tomasov -), Balaj 6,5

ZAGREB: Livaković 6, Mudražija 5, (46 Matić 5,5), Musa 5,5,  Jurendić 5,5, Štiglec 5, Ljubičić 5, Muić 5,  Krovinović 5,5  (46 Konopek 5,5), Stepčić 5,5, Medić 5 (68 Jurilj -),  G. Boban 5,5

Nogometaši Rijeke ostvarili su uvjerljivu pobjedu protiv Zagreba i ponovo osjetili zadovoljstvo pobjede u utakmici tijekom koje je do izražaja došla razlika u kvaliteti u svakom segmentu igre.

Trener Matjaž Kek rijetko mijenja osnovni raspored, način igre radije mijenja promjenom igrača. Marko Vešović prvi put ovoga proljeća od početka utakmice zaigrao je na desnom boku ispred Ivana Tomečaka. Josip Mišić prvi put igrao je na mjestu Filipa Bradarića, ostalo je već viđeno.

Prvih petnaestak minuta momčad Zagreba  nije praktično izlazila iz zbijene zone pred Livakovićem, gdje su igrači Zagreba kroz posjed lopte pokušavali usporiti riječke pokušaje. Relativno su lako gosti kontrolirali spore domaće napade. Pogriješili su jednom, ali nisu kažnjeni.

U 12. minuti Mišić je proigrao Balaja iza Musinih leđa, napadaču Rijeke lopta se u primanju prejako odbila u idealnoj poziciji, vratar Livaković bio je bliži i brži.

Nakon petnaestak minuta gosti su počeli organizirano prelaziti na domaću polovicu, gdje je visoko postavljena riječka obrana svjesno riskirala mogućnost brze kontre kakva se dogodila u 18. minuti.

Krovinović nije uspio pobjeći Mitroviću, ali je dospio u poziciju za udarac s 15 metara. Lopta se odbila i dobila opasnu putanju, ali je Vargić bio oprezan. Bio je to jedini izravni pokušaj Zagreba u prvom dijelu. Nakon toga sve zanimljivo događalo se pred vratarom Livakovićem.

Kako je vrijeme odmicalo, momčad Rijeke dizala je ritam i pojačavala pritisak. Posebice po lijevom boku, gdje su gosti strahovali od  Leovčeva  trčanja i Sharbinijeva proigravanja.

U 37. minuti pritisak je završio pogotkom u riječkom stilu. Probio je Leovac lijevu stranu, ubacio prizmeno na drugu stranu, gdje je Tomečak prvi put napucao loptom blok, a drugi put zatresao mrežu - 1:0.  Nisu prvi put ove sezone dva riječka braniča riješili utakmicu!

U 43. minuti Rijeka je neočekivano povećala vodstvo nakon što je Radošević glavom odbio ispucanu loptu Balaju, koji je zašao iza leđa gostujućoj obrani i prizmenim udarcem zdesna loptu poslao tik uz suprotnu vratnicu - 2:0.

Propustili su igrači Rijeke još nekoliko prilika u prvom dijelu, najbolju nije iskoristio Lešković (26), koji je nakon ubačaja iz kuta udarcem nogom pogodio Livakovića. Mogao je  Sharbini (32) bolje reagirati pred Livakovićem, koji je u 35. minuti obranio snažni Radoševićev udarac s 25 metara.

Promijenio je predstavnik Zagreba Dražen Medić dvojicu igrača nakon odmora, ali za njegovu momčad nije bilo odmora. Nastavila je riječka momčad pritiskati u visokom gardu i riskirati.

U 56. minuti  Zagreb je kaznio jedan od brojnih izlazaka riječke obrane, kada je Konopek pobjegao desnom stranom, a Leovac neoprezno startao u kaznenom prostoru. Kazneni udarac u 57. minuti precizno je izveo Jurendić - 2:1.

Da ne bude rezultatske neizvjesnosti pobrinuo se najbolji igrač Rijeke dvije minute kasnije, Mitrović je visoko skočio nakon ubačaja iz kuta i glavom skrenuo loptu u mrežu - 3:1. Nisu gosti pošteno ni predahnuli nakon što je Jurendić postigao pogodak,  a opet su gubili dva razlike!

Nije momčad Zagreba odustala od prepoznatljive igre kratkih pasova ni u jednom trenutku, što je postao dodatni sadržaj utakmici u zadnjih dvadesetak minuta, kada su gosti organizirano pokušavali stići do Vargića.

U 73. minuti Lešković je spriječio jedan takv gostujući pokušaj prekršajem, koji je mogao završiti crvenim kartonom da je sudac bio nešto drugačijeg  slobodnog uvjerenja u procjeni pozicije napadača Zagreba, koji je sam krenuo prema Vargiću.

Objektivno, razlika u kvaliteti između dvije momčadi tolika je da bi Rijeka mirno privela utakmicu kraju bez dvojice igrača. Zagreb u drugom dijelu utakmice iz igre nije uputio izravni udarac u riječka vrata.

U 82. minuti Tomasov je pokazao da se zaželio nogometa na impresivan način. Prošao je Tomasov pokraj četvorice gostujućih igrača, osvanuo sam pred Livakovićem i mirno poentirao - 4:1.