MAXtv PRVA LIGA

Rijeka i Split odigrali utakmicu bez pobjednika

Nedjelja, 22. veljače 2015. 18:55 Napisao/la  Ivan Jelić

Utakmica 22. kola: Split - Rijeka 1:1. Balaj postigao pogodak i promašio kazneni udarac

MAXtv Prva liga – 22. Kolo

SPLIT – RIJEKA 1:1

Park mladeži. Gledatelja: 200

Sudac: Dalibor Mlakar (Zagreb)

Strijelci: 1:0 Kvesić (27), 1:1 Balaj (56)

Žuti kartoni: Jugović (19), Mršić (29), Roce (52), Kvesić (55), Rugašević (60)

SPLIT: Zagorac 6,5, Ibriks - (23 Kvesić 6,5), Galović 6, Barbarić 6, Rugašević 5,5, Radotić 5,5, Belle 6 (69 Erceg -), Vidović 5,5, Mršić 6, Glavina 5,5 (46 Roce ), Cikalleshi 6

RIJEKA: Prskalo 6, Tomečak 6,5, Mitrović 6, Samardžić 6, Leovac 6, Radošević 6, Bradarić 6, Mišić 6 (74 Cvijanović -), Jugović 6 (53 Tomasov 6), Sharbini 6,5 (85 Hristov -), Balaj 6

Nogometaši Rijeke odigrali su neodlučeno (1:1) na Parku mladeži, Split je ostvario čak jedanaesti remi u utakmici tijekom koje istinski nogomet nije mogao biti u prvom planu.

Sudac Dalibor Mlakar donio je odluku da će se utakmica igrati nakon što je zajedno s kapetanima Sharbinijem i Zagorcem prošetao natopljenim travnjakom. Mlakarova odluka protivna je svemu što nogomet čini igrom, po onakvom terenu do izražaja dolaze neke druge kvalitete koje nemaju veze s igrom. Vjerojatno je zbog toga Matjaž Kek na klupi ostavio Alexa, u veznom redu igrao je Josip Mišić. Ivana Močinića nije bilo ni na klupi budući da je dan ranije igrao za drugu momčad!

Mlakaru bi bilo bolje da je odgodio utakmicu zbog dobrobiti hrvatskog suđenja! Zagrebački arbitar prvo je u 15. minuti prešutio Cikalleshijev pokušaj iznude kaznenog udarca unatoč žestokim prosvjedima domaćih igrača. Da je dosudio kazneni udarac nikoga ne bi iznenadio s obzirom na čudne procjene u kaznenim prostorima.

U 19. minuti Jugović je sam izašao ispred uklizalog Zagorca, pao preko vratara, lopta je došla do Sharbinija koji je zatresao mrežu!  Mlakar je procijenio da je Jugović pokušao iznuditi prekršaj za najstožu kaznu i poništio pogodak. Ako već nije dosudio očigledni kazneni udarac, Mlakar je mogao pustiti da se igra nastavi i Sharbini postigne pogodak, jer Jugović nije simulirao prekršaj.

U 26. minuti Rijeka je imala priliku povesti. Glavina je igrao rukom u kaznenom prostoru, a Balaj loptu s bijele točke poslao visoko preko gola. Minutu kasnije stigla je kazna!

Na kraju povezane splitske kontre i Belleova proigravanja, Kvesić je slijeva iz mrtvog kuta snažnim udarcem loptu poslao u mrežu kraj Prskala – 1:0.

Nema smisla baviti se igrom u uvjetima, koji ne omogućuju pas-igru. Na kraju prvog dijela dojam nije bio ni loš s obzirom da u objema momčadima ima dosta znalaca, koji su se znali prilagoditi. Rijeka je očekivano bila nadmoćna, većina opasnosti za domaćina dolazila je s desne strane, gdje se Sharbini više mučio s loptom nego s protivničkim braničima.

U 8. minutii Sharbini se driblingom oslobodio za otvoreni udarac s 10-tak metara, ali je pogodio Zagorca. Mišić udarac (13) nije bio bezazlen, ali je Rijeka najbolje djelovala u transformaciji kojoj je nedostajao završni pas.

Splićani su nekoliko puta iskoristili slobodan prostor na gostujućoj polovici, ali u završnicu nisu ni jednom stigli. Najbolju priliku imali su nakon prekida, u 21. minuti Galović je glavom skrenuo loptu u dobro postavljenog Prskala.

U nastavku su obje momčadi i dalje pokušavale balansirati na skliskom i poplavljenom travnjaku. Splićani nisu čuvali vodstvo, ostali su stajati visoko pa je utakmica u izmjenama napadačkih akcija bila zanimljiva s obzirom na tehničke poteškoće.

U 56. minuti Tomečak je s desnog boka idealno ubacio loptu u ravni prve vratnice, Balaj je perfektnim udarcem glavom loptu poslao uz bližu vratnicu – 1:1.

U 64. minuti pojavio se Sharbini kojega kao da nije bilo od odmora. A kada se Sharbini pojavi, ni jednom vrataru nije lako. Zagorec je imao sreće, po silovitu udarcu slijeva lopta je udarila u bližu stativu.

Rijeka je pojačavala pritisak kako se približavao kraj utakmice, preskakanje igre pogodovalo je splitskoj momčadi, koja je jaka u statičnoj duel-igri.

U zadnjih pola sata prilika nije bilo do 90. minute kada su „zakuhali“ Tomasov na jednoj i Kvesić na drugoj strani. Posebno su bili atraktivni Kvesićevi lažnjaci u kaznenom prostoru, riječka obrana uspjela je blokirati njegov udarac.