MAXtv PRVA LIGA

Rijeka i Split odigrali utakmicu bez pobjednika

Nedjelja, 26. listopada 2014. 20:57 Napisao  I. V.

Utakmica 13. kola: Rijeka - Split 1:1. Vratar Danijel Zagorec postao središnja figura

MAXtv Prva liga - 13. kolo

RIJEKA - SPLIT 1:1

Stadion Kantrida. Gledatelja: 5000

Sudac: Dalibor Mlakar (Zagreb) 7

Strijelci: 0:1 Ibriks (44), 1:1 Kramarić (55)

Žuti kartoni: Roce (25), Rugašević (30), Kvesić (49), Dujmović (85)

RIJEKA: Vargić 6,5, Tomečak 6,5, Samardžić 6, Mitrović 6, Leovac 6, Cvijanović 6, Jajalo 6,5, Kvržić 6 (76 Jugović -), Sharbini 6,5 (88 Zec -), Moises 6 (66 Krstanović -), Kramarić 6,5

SPLIT: Zagorec 7,5,  Ibriks  7, Galović 7, Vrgoč 7, Rugašević 6, Dujmović 6,5, Glavina 6, Kvesić 6 (61 Bagarić 6), Rog 6,5 (83 Jukić -), Roce 5,5 (70 Belle -), Cikalleshi 6,5

Nogometaši Rijeke i Splita odigrali su na Kantridu zanimljivu utakmicu bez pobjednika. Utakmica je daleko uzbudljivija bila u drugom poluvremenu tijekom kojega je vratar Splita Danijel Zagorec postao središnja figura. Split je na kraju uspio izdržati opsadu vratju u završnici utakmice i osvojiti bod na terenu koji ove sezone takve prilike pruža samo odabranim gostima.

Definitivno utakmica dviju momčadi, koje su tehnički i fizički daleko iznad hrvatskog prosjeka. Bezmalo europski ritam brzih izmjena napada na objema stranama učinio je utakmicu realativno zanimljivom čak i u prvom dijelu  iako se ništa konkretno nije događalo pred vratarima. Ako su Matjažu Keku prošle sezone navijači povremeno znali zamjeriti  oprezniji pristup, ove sezone Rijeka juriša i riskira čak i onda kada protivnik iziskuje nešto oprezniji pristup. A Split je svakako takav protivnik.

Split možda nije izgledao bolje, ali je sigurno izgledao pametnije u prvom dijelu utakmice. Riječka je momčad očekivano stala visoko, splitska se očekivano posložila u gustom rasporedu na svojoj polovici. Budući da je u završnici riječkih akcija nedostajalo mirnoće i preciznosti, splitska momčad koncentrirano je odolijevala ne baš jakom pritisku i onda u brzim otvaranjima pokazivala naznake vrlo kvalitetne momčadi, koja je ove sezone plijenila pažnju nastupima u pretkolima Europske lige (C. Odesa, Torino).

U svemu tome tijekom prvog poluvremena jedino je Kvesić (43) s  22 metra uputio udarac zbog kojega je Vargić rutinski iskazao kvalitetu jednog od sedmorice riječkih reprezentativaca. U 44. minuti Split je otišao korak dalje i pokazao da zna odigrati perfektnu završnicu. Drugačije se u HNL-u ne može postići pogodak na postavljenu obranu Rijeke.

Na kraju povezane izmjene lopte u zoni udarcu poremetio se raspored riječke obrane, Rog je izašao na čistinu i gurnuo loptu utrčalom braniču Ibriksu na desnoj strani kaznenog prostora. Uslijedio je precizan udarac, lopta se zakotrljala u mreži na kraju akcije kompletne splitske momčadi - 0:1. Rijeka u prvom dijelu ni jednom ozbiljnije nije ugrozila Zagoreca.

Počela je splitska momčad drugo poluvrijeme igrati vrlo autorativno, ali Rijeka ove sezone ima ono što nema ni jedna hrvatska momčad.  Andreja Kramarića!

U 55. minuti Sharbini je pobjegao splitskoj obrani po desnoj strani u prvoj izravno opasnoj akciji  Rijeke. Kapetan Rijeke precizno je loptu poslao na suprotnu vratnicu, gdje je Kramarić uklizao i zatresao mrežu - 1:1.

Kramarićevi pogoci početkom drugoga dijela u pravilu podižu ritam igre Rijeke  i temperaturu na tribinama. Ni ovog puta običaj nije iznevjeren, počela je Rijeka sličiti na momčad koja je ove sezone protivnike lomila jakim ritmom i moćnom duel-igrom.

Nije Split izgledao tako nemoćno, ali je Zagorec dvaput bio bespomoćan. U 70. minuti Sharini je efektno pogodio prečku, a u 74. minuti Krstanović je udarcem glavom s 4 metra loptu poslao ravno Zagorcu u situaciji kada se splitski vratar već predao. U 64. i 71. minuti Zagorec je dvaput letio zrakom da bi obranio precizne udarce s distance (Cvijanović, Tomečak).

Zadnjih petnaestak minuta Split je uglavnom proveo u svom kaznenom prostoru, uzdajući se u naklonost sreće i vratara Zagorca, koji je u 91. minuti  sjajnu večer zaključio efektnom obranom  Mitrovićeva udarca glavom.