Subota, 15. kolovoza 2015. 20:09 Napisao  Patrik Mršnik

Utakmica 6. kola: Rijeka - Hajduk 0:0. Moises i Velazquez isključeni

RIJEKA - HAJDUK 0:0

Stadion na Rujevici. Gledatelja 5.500

Sudac: Marijo Strahonja (Zaprešić) 5

Žuti kartoni: Vlašić (15), Caktaš (22), Nižić (35), Jefferson (57), Sharbini (61), Sušić (65)

Crveni kartoni: Moises (16 - odgurivanje protivnika), Velazquez (64 - preoštar start)

RIJEKA: Vargić 6.5 - Ristovski 6.5, Samardžić 6, Lešković 6, Tomečak 6 - Maleš 6.5 (63 Radošević -), Močinić 6 - Jugović 6 (43 Tomasov 6), Moises -, Sharbini 5.5 (88 Roshi -) - Balaj 5.5

HAJDUK: Kalinić 6,5 - Velazquez 6, Milović 7, Nižić 6,5, Juranović 6 - Jefferson 6,5 - Sušić 6, Balić 6 (68 Bilij -), Caktaš 6, Vlašić 5,5 (84 Roguljić -) - Kiš 5.5 (63 Maglica -)

Rijeka i Hajduk podjelili su bodove u novom Jadranskom derbiju. Utakmicu bez puno sadržaja umjesto pogodaka obilježila su dva isključenja, ono Moisesa u prvom, odnosno Velazqueza u drugom poluvremenu susreta. Unatoč svim nastojanjima Rijeke da dođe do pobjede, remi s Rujevice čini se realni ishod.

Poslje pobjede nad Lokomotivom na službenom otvaranju rujevičkog nogometnog zdanja stigao je i veliki bod iz Maksimira. Nisu stoga čudile izražene riječke ambicije za pobjedom koje su izabranici Matjaža Keka, ali i on sam, najvaljivali kroz protekli tjedan. Cilj je bio - pobjediti. Prvo, za mirnu plovidbu prvenstvenim morem, onda i za dodatno pokazivanje premoći nad Hajdukom na Jadranu, na posljetku i za dušu prerano preminuloga glasnogovornika Davora Severa, za kojeg je uoči utakmice simbolično i održana minuta šutnje.

Počela je Rijeka s dva desna beka (Ristovski, Tomečak), Makedonac je igrao na desnoj strani dok je najavljivani Bertoša utakmicu odgledao s klupe za rezerve. Krenuo je i Moises, procjena Matjaža Keka bila je da brazilski fantazista ipak može igrati od prve minute. U odsustvu suspendiranog Romana Bezjaka usamljenu špicu igrao je Bekim Balaj dok je Jugović dobio prednost pred Tomasovom. Za Hajduk je debitirala najnovija akvizicija Julian Velazquez na poziciji desnog braniča, u veznoj je liniji Sušić dobio prednost ispred Roguljića, najistureniji je napadač bio Tomislav Kiš.

Igrala se 2. minuta utakmice kada je Sharbini lijepo poslao dijagonalu na desnu stranu, Jugović je u šansu gurnuro Ristovskog čoji oštar ubačaj us redinu čisti gostujući vratar Kalinić. Već na samom poetku bilo je jasno da će glavnina prijetnji Riječana dolaziti preko desne strane, koju je u Hajduku pazio mladi Josip Juranović.

Otvorila je Rijeka utakmicu s puno više agilnosti i htijenja, lopta je u prvih desetak minuta bila u posjedu Bijelih. Dogodila se u tom razdoblju i jedna poluprigoda Sharbinija (8), nešto kasnije i sporan detalj pred Kalinićevim golom. Balaj je u zračnom duelu na travu položio oba Hajdukova stopera u pokušaju zahvaćanja lopte glavom. Sve je upućivalo na rani Rijekin pogodak, ako ništa drugo onda zbog činjenice da Hajduk u uvodu utakmice nije pokazao gotovo ništa i da je Vargić na vratima Rijeke bio nezaposlen.

No, na tom se putu našlo i nekoliko prepreka. Nakon što je glavni sudac Marijo Strahonja u 15. minuti Vlašiću dao žuti karton, minutu kasnije Rijeka je ostala s igračem manje. Zaprešićki arbitar dao je crveni karton Moisesu u duelu s Josipom Juranovićem. Kontakt je nedvojbeno postojao,  no opći je dojam da je odluka bila prestroga. Taj je postupak dolio ulje na vatru navijačkih događanja na stadionu, Armada se intenzivirala u verbalnim obračunima s Torcidom uz pojačavanje za još nekoliko desetaka decibela.

U taktičkom se smislu od Moisesova isključenja nije puno toga promjenilo. Jugović i Sharbini poravnati su bili s Močinićem i Malešom u varijanti 4-4-1, a znakovito je da je Hajduk s igračem više došao do zraka nakon što ga nije bilo na terenu u prvih dvadesetak minuta. Hajduk je sredinom prvog dijela imao posjed lopte, pokušavao je napasti no domaća se momčad uvijek mogla i znala konsolidirati.

Od nogometa se malo toga moglo vidjeti sve do kraja prvog dijela. Igralo se tako uglavnom između dva kaznena prostora, ali se zato štošta događalo na tribinama. U 32. minuti sudac Strahonja zakratko je morao prekinuti susret zbog ubacivanja predmeta s istočne tribine u stadion, najprije se radilo o metalu, a onda i papiru upotrebljenom za Armadinu koreografiju u čast Majci Božjoj Trsatskoj.

U 35. minuti Nižić ruši Jugovića na 22-23 metra od Vargićeva gola i dobiva žuti karton, što Rijeci daje priliku iz slobodnog udarca koja na kraju od strane Ristovskog nije bila iskorištena. Imao je dvije minute kasnije priliku i Tomečak glavom, no nije dobro zahvatio ubačaj Sharbinija s desne poludistance.

Prvu opasniju priliku u 41. minuti za Hajduk su iskreirali Juranović i Kiš, no udarac jedinog Hajdukova napadača s vrha kaznenog prostora uspio je krajnjim naporima obraniti Vargić. Kek je do kraja prvog dijela posegnuo za jednom izmjenom, desnu je stranu odlučio ozvježiti uvođenjem Tomasova umjesto Jugovića.

Mogli su i Rijeka i Hajduk do pogotka, baš se Tomasov odmah po ulasku u teren našao u dobroj poziciji na desnoj strani, no pokušaj udarca/ubačaja izblokirala je Hajdukova obrana. S druge strane Vargić je branio udarac Vlašića nakon pogreške Ristovskog, a odbijanac nije pogodio Kiš.

Početak nastavka nije bio rezerviran za prave prilike, mogla se ubilježiti samo poluprilika Vlašića (54) iz velike daljine mladi veznjak Hajduka nije ozbiljnije ugrozio Vargića. Ohrabrena splitska momčad s više je igrača kretala u završnicu svojih akcija. Nedugo nakon Vlašićeve prilike Jefferson je izborio korner a nakon gužve iz okreta je pucao Caktaš - pored gola. Treću Hajdukovu priliku (58) sam je iskreirao Sušić, nakon dobrih četrdeset metara trke opalio je s vrha kaznenog prostora prizemno, ravno u Vargića.

U 62. minuti na ubačaj Velazqueza probao je Kiš udarcem škaricama koje odlaze preko gola, nakon čega se Damir Burić odlučio na prvu zamjenu. Upravo je Kiš izašao, probao je Hajduk doći do pogotka preko Maglice, Matjaž Kek je pak agilnog Maleša odmjenio Radoševićem. Počela je tada padati kiša na Rujevici, a pao je i još jedan crveni karton, ovoga puta Hajduku.

Velazquez je u 64. minuti oštro nasrnuo na Ristovskog u punom trku i oborio ga na travu, za suca Strahonju nije bilo dvojbi, Argentincu je pokazao izravni crveni karton. Prestrogo kao i Moisesu u prvom dijelu. Natjeralo je to Burića na vađenje Andrije Balića, u zadnju liniju tada je ušao Ukrajinac Bilij.

Nakon isključenja Velazqueza Rijeka je preuzela terensku inicijativu, ali bez završnice. Radošević je u 75. minuti pokušao iz daljine i pucao visoko preko gola, no i nakon te akcije lopta je uglavnom bila pod kontrolom Riječana. Mreža se plela oko Kalinića, no sve zajedno bilo je nedovoljno za pogodak pa je sve ostalo na početnih 0:0.

Mogao je Hajduk u 83. minuti uzeti sve s Rujevice, Maglica je imao priliku utakmice našavši se sam ispred vratara Vargića nakon bijega u kontru, u odsutnom nije bio precizan pa je lopta završila pored lijeve vratnice riječkog gola.

Šansu na drugoj strani imao i Roshi (89), da njegov prvi dodir s loptom na utakmici bude pretvoren u pogodak spriječio je Milović požrtvovnim uklizavanjem.