MAXtv PRVA LIGA

Rijeka i Dinamo bez pogodaka u sjajnom dekoru

Nedjelja, 28. srpnja 2013. 20:56 Napisao  I. V.

Utakmica 3. kola: Rijeka - Dinamo 0:0. Sve je na Kantridi bilo podređeno velikoj nogometnoj utakmici

MAXtv Prva liga - 3. kolo

RIJEKA - DINAMO 0:0

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 8500

Sudac: Zlatko Šimčić (Koprivnica) 5,5

Žuti kartoni: Maleš (49), Ademi (64), Pivarić (82)

RIJEKA: Vargić 6,5, Tomečak 5,5, Knežević 6, Marić 6, Škarabot 5, Maleš 5,5, Brezovec 5,5 (41 Zlomislić 5,5), Jugović 5,5, Sharbini 5 (55 Kvržić 6), Alispahić 5,5 (71 Močinić -),  Benko 5,5

DINAMO: Zelenika 6, Leko 6, Šimunić 6,5, Addy 7, Pivarić 6,5, Brozović 5,5, Ademi 6, Husejinović 5,5 (65 Antolić -), Fernandes 6 (85 Sare -), Rukavina 5,5, Čop 5,5 (80 Kramarić -)

Rijeka i Dinamo odigrali su derbi 3. kola bez pogodaka u utakmici koja prema kvalitetni prikazanog nogometa nije opravdala dekor na tribinama. Jedino opravdanje donekle može biti temperatura zraka, koja je bila najveći protivnik nogometu.  Sve ostalo bilo je podređeno velikoj nogometnoj utakmici u kojoj su zakazali igrači obiju momčadi.

Rijeka se na početku postavila domaćinski, preuzela laganu inicijativu, ali bez završnice. Dinamo ni u razdobljima posjeda lopte nije pokazivao previše poduzetnosti, pa je središnji blok Rijeke (Maleš-Brezovec) bez problema držao goste na pristojnoj udaljenosti. U prvih pola sata jedino je Pivarić (22) stigao u poziciju za slabašni udarac iskosa na ulazu u kazneni prostor, Vargić se morao baciti reda radi.

Sve se u prvih pola sata igre uklopilo u utakmicu na nulu, pa čak i Šimčićevo suđenje. Sudac je u duhu nogometne igre pazio da nešto ne izmakne kontroli. Posebice pred kaznenim prostorom Dinama, gdje su modri dresovi uživali poseban tretman u spektru sučevih odluka. Šestorici sudaca unatoč!

U zadnjih desetak minuta Dinamo je počeo dizati ritam utakmice. Prije svega pojačao se intezitet u duelima, što je značilo da su gosti stekli prevlast na terenu. U 36. minuti dogodila se jedina izrađena prilika u prvom dijelu.

Pivarić se probio lijevim bokom, vratio prizmeno za Čopa, koji nije dobro "zatvorio" udarac, pa je lopta otišla pokraj praznih vratiju. Uz nešto ozbiljniji Husejinovićev udarac (39), koji je Vargić rutinski obranio, ništa se opasnije nije dogodilo pred  Vargićevim vratima, gdje je riječka momčad dočekala odlazak na odmor.

Što se napadačke igre Rijeke tiče, stari problemi u konstrukciji napada možda će se lakše rješavati u igri protiv lakših protivnika. Vjerojatno će igra drugačije izgledati kada Sharbini uhvati neophodni ritam utakmica i kada se navikne na kretanje suigrača, poglavito Benka. Sharbini i Benko mogli su u dvjema, trima situacijama skladnije reagirati na brisanom prostoru u (polu)kontrama. Na kraju je Malešov (35) snažni udarac s 30 metara bio najopasniji riječki pokušaj u prvom dijelu.

Podignula je riječka momčad dozu agresivnosti na početku drugoga dijela, posebice kada je umjesto Sharbinija ušao Kvržić. U 57. minuti upravo je Kvržić propustio najbolju priliku Rijeke. Nakon klasične krađe lopte u međuprostoru, uslijedila je brza izmjena na kraju koje je Kvržić ostao sam na otvorenom udarcu sa 16 metara. Nepreciznom! U 60. minuti Kvržić je slučajno pogodio prečku prilikom ubačaja, a u 65. minuti udarcem glavom loptu je poslao u Zeleniku čime je postao najopasniji domaći igrač.

Središnji blok s Kvržićem i Zlomislićem funkcionirao je bolje nego s ozlijeđenim Brezovcem i Sharbinijem, modri igrači u središnjici više nisu imali slobodnog prostora kao u prvom dijelu. Konture riječke igre nisu izgledale toliko bolje koliko čvršće, pa je Dinamo više od pola sata bio u podređenom položaju.

U 77. minuti gosti su se prvi put pojavili u domaćem kaznenom prostoru. Antolić je u otvorenoj poziciji za udarac sa 14 metara naciljao desni kut, lopta je udarila u blok.  Ispuhala se riječka momčad u zadnjih petnaestak minuta, opet je počela utakmica na nulu. To znači beskrajno puno pomoćnih dodavanja i igranje u širinu bez naglašene namjere da se napadne protivnik. U takvoj se igri pogoci mogu dogoditi samo slučajno, kao što je Pivarić u 90. minuti samo slučajno mogao postići pogodak kada je slijeva ušao iza leđa riječke obrane.