MAXtv PRVA LIGA

Dinamo protiv Rijeke pokazao tko je gazda

Subota, 06. prosinca 2014. 16:52 Napisao/la  SC

Utakmica 18. kola: Dinamo - Rijeka 3:0. U izravnom susretu dvije najbolje uvjerljvo je pobijedila bolja momčad

MAXtv Prva liga - 18. kolo

DINAMO - RIJEKA 3:0

Stadion na Maksimiru. Gledatelja 3000

Sudac: Mario Zebec (Varaždin) 6

Strijelci: 1:0 Ademi (40), 2:0 Henriquez (52), 3:0 Čop (85)

Žuti kartoni: Jajalo (47), Pivarić (59), Kvržić (59), Brozović (62), Lešković (90+1)

DINAMO: Eduardo 6,5, Pinto 6,5, Sigali 5,5, Taravel 6,5, Pivarić 6, Ademi 7, Brozović 6,5, Antolić 7, Soudani 6 (85 Machado -), Pjaca 6,5 (67 Fernandes -), Henriquez 7 (78 Čop -)

RIJEKA: Vargić 5, Tomečak 5,5, Lešković 5, Mitrović 5, Leovac 5,5 (60 Vešović 5),  Jajalo 5, Močinić 5,5, Jugović 5,5 (53 Kvržić 6), Sharbini 5,5, Moises 5 (71 Ivančić -), Kramarić 5

Dinamo je pokazao tko je gazda u hrvatskom nogometu! Iako je Dinamova pobjeda (3:0) protiv Rijeke rezultatski ispala tako uvjerljivo zbog puno boljega omjera iskoristivosti šansi, nema dvojbe da je u izravnom susretu dvije najbolje pobijedila bolja momčad.

Treneri su izveli očekivane sastave, kao što se očekivano u prvoj postavi Rijeke našao se Moises. Očekivani su bile i postave,  obojica trenera počela su igrati sa po jednom špicom (Kramarić, Henriquez). I pristupi su bili očekivani, Mamić je visoko podignuo svoju momčad, što je Keku itekako odgovaralo.

Nakon što je Pjaca u 2. minuti izmaknuo pažnji riječkoj obrani po lijevoj strani, ubacio u sredinu gdje je Brozović dočekao loptu glavom u obećavajućoj poziciji, Rijeka je uspostavila željeni balans na terenu. To znači da je Dinamu bio prepušten posjed lopte do zone udarca, gdje je gusto posloženi riječki blok držao domaće napadače izvan domašaja Vargićevih vratiju.

S druge strane brza i povezana riječka otvaranja već su u prvih petnaestak minuta mogla drugačije odrediti tijek utakmice. U 12. minuti Sharbini je na lijevoj strani kaznenog prostora odmjereno na 14 metara iskosa položio loptu Leovcu, udarac kojega je Eduardo uspio obraniti. Minutu kasnije Rijeka je stvorila priliku utakmice.

Kramarić je u 13. minuti otrčao u polukontru i u primanju otklonio Sigalija,  krenuo prema istrčalom Eduardu, zaobišao domaćeg vratara i otišao previše ulijevo da bi pod pritiskom uspio pogoditi okvir vratiju! Takve prilike Dinamo u prvom dijelu nije mogao ni sanjati.

Henriquez (21) i Pjaca (25) uspjeli su se probiti kroz riječki blok, oba udarca s distance Vargić je rutinski primirio.  U uravnoteženoj igri ništa nije ukazivalo da bi se mogla dogoditi 40. minuta.

Tada je Antolić slijeva ubacio prizemno na vrh kaznenog prostora, Mitrović je neoprezno istrčao u prazno, Ademi u primanju probio zadnju liniju, izašao sam pred Vargića i plasirao loptu u mrežu - 1:0!

Svaka čast Dinamu, ali tako jeftine pogotke ne smije primiti obrana ozbiljne momčadi kakva riječka teži biti! A koliko je Dinamo bilo stalo do pobjede ukazuje reakcija nakon pogotka, koji zagrljeno uz klupu proslavila cijela momčad.

Utakmica je riješena u 52. minuti, kada je Lešković neoprezno izgubio loptu u zadnjoj zoni, Antolić gurnuo Henriquea prema Vargiću, Mitrović nije stigao zatvoriti i napadaču Dinama nije bilo teško zatresti mrežu - 2:0. Opet je Dinamo postigao lagani pogodak nakon pogreške jednog riječkog stopera!

Otvorila se utakmica nakon drugoga pogotka, promijenio se pristup u odnosu na prvo poluvrijeme.  Raširio se riječki blok po vertikali, Dinamo je počeo koristiti slobodan prostor između linija i gosti su počeli opasno živjeti.

U 57. minuti Ademi je glavom promašio "zicer" nakon Brozovićeva preciznog ubačaja, Pjacin (62) udarac sa 16 metara Vargić je jedva obranio. Desetak minuta trebalo je riječkoj momčadi se opet konsolidira i počne djelovati kao dostojan suparnik.

U zadnjih dvadesetak minuta ponovo je uspostavljena ravnoteža u kojoj je Rijeka kroz posjed lopte dvaput stvorila dvije velike prilike.

U 72. minuti Kramarić je u mjestu okrenuo Sigalija i onda u otvorenoj poziciji sa 8 metara promašio ono što inače pogađa  zatvorenih očiju. U 77. minuti Kvržić je probio desni bok, prizmeno dodao Ivančiću, koji je sa 7 metara  po sredini vratiju uputio plasirani udarac, ali je Pinto tijelom blokirao udarac.

Bilo koja hrvatska momčad, koja ne iskoristi takve šanse, u utakmici protiv Dinama može se nadati samo kazni!

U 84. minuti Fernandes je u trku zaobišao svih uključujući Vargića,ali je otrčao previše desno da bi udarac bio precizan. Minutu kasnije dogodio se posljednji pogodak.

Čop i Fernandes izmijenili su loptu ispred kaznenog prostora Rijeke, ispala je zadnja linija riječke obrane, Čop je ušao u kazneni prostor i pogodio suprotni kut za visokih 3:0.