Riječki presedan: Mato Jajalo traži raskid ugovora s Rijekom zbog (ne)opravdanih razloga!

Subota, 17. siječnja 2015. 16:09 Napisao/la  SC

FIFA naprasne raskide ugovora regulira dvama člancima (14. i 15.) u kojima tumači raskide zbog "opravdanog razloga" i "sportski opravdanog razloga"

 

Mato Jajalo nije ni prvi, ni zadnji igrač koji traži raskid ugovora s Rijekom! Budući da je otišao iz Rovinja usred priprema kao da je već ovog vikenda morao igrati za novi klub, način na koji Jajalo namjerava raskinuti ugovor s Rijekom svakako je presedan. Jajalov postupak ne može se objasniti ni jednim člankom u FIFA pravilniku o statusu i transferima igrača. 

FIFA naprasne raskide ugovora regulira dvama člancima (14. i 15.) u kojima tumači  raskide zbog "opravdanog razloga" i "sportski opravdanog razloga". Kratko, "opravdane razloge" za raskide ugovora igrači imaju ako klubovi redovito ne podmiruje obveze, "sportski opravdane razloge" za raskide ugovora imaju igrači koji su odigrali manje od 10 posto službenih utakmica. 

Jajalov slučaj ne udovoljava ni jednom kriteriju, što znači da Rijeka uskoro može aktivirati  odredbe    Članka 17.: Posljedice raskida ugovora bez opravdanog razloga!

Napomena: FIFA ne tumači mogućnost da je netko nešto usmeno obećao Jajalu kada je bez odštete dolazio iz Kolna. 

Pročitaje kako FIFA tumači raskide ugovora:

Članak 14.: Raskid ugovora zbog opravdanog razloga

U slučaju opravdanog razloga, svaka strana može raskinuti ugovor bez posljedica bilo koje vrste (ili plaćanja naknade ili izricanja sportskih sankcija).

Raskid ugovora zbog opravdanog razloga

1. Načelo poštivanja ugovora nije apsolutno, igrač i klub mogu raskinuti ugovor zbog opravdanog razloga, tj. izvaljanog razloga.

2. Definicija opravdanog razloga i postojanje opravdanog razloga bit će utvrđeni u skladu sa suštinom svakog pojedinog slučaja. Ustvari, ponašanje koje je u suprotnosti s odredbama ugovora o zapošljavanju ipak ne može opravdati raskid ugovora zbog opravdanog razloga. Međutim, ako se kršenje odredbi nastavi tijekom dugog razdoblja ili u slučaju akumuliranja mnogo prekršaja tijekom određenog vremenskog razdoblja, tada je najvjerojatnije da je kršenje ugovora došlo do takve razine da strana koja trpi posljedice kršenja ima pravo jednostrano raskinuti ugovor.

Sljedećim primjerima se objašnjava primjena ovog pravila.

3. Primjer 161: Igraču nije isplaćena plaća preko 3 mjeseca. Unatoč tome što je izvijestio klub o neispunjenju obveze, klub ne podmiruje dugovani iznos. Igrač izvješćuje klub da će odmah raskinuti ugovor o zapošljavanju. Činjenica da igrač nije primio svoju plaću u tako dugom vremenskom razdoblju daje mu za pravo da raskine ugovor, posebice jer dugotrajno neispunjavanje financijskih uvjeta ugovora mogu ozbiljno ugroziti poziciju i egzistenciju odnosnog igrača62

_________
61 1. i 2. primjer (vidi točku 4 niže), temeljeni su na pojednostavljenim odlukama KRS-a.
62 U normalnim okolnostima zakašnjenje u isplati plaće od samo nekoliko tjedana ne bi opravdalo raskid ugovora o zapošljavanju.

4. Primjer 2: igrač A, zaposlen u klubu X, ponaša se nekooperativno od samog dolaska u klub. On ne sluša upute trenera, redovito se prepire sa suigračima, te se često svađa s njima. Jednog dana, nakon što ga je trener izvijestio da nije pozvan za sljedeću prvenstvenu utakmicu, igrač napušta klub i ne pojavljuje se na treningu sljedećih dana. Nakon dva tjedna neopravdanog izostanka sa treninga, klub odlučuje raskinuti igračev ugovor. Igračevo nekooperativno ponašanje prema klubu i svojim suigračima sigurno bi opravdali sankcije koje su igraču izrečene u skladu s internim klupskim pravilnikom. Međutim, sankcija bi trebala (barem na početku), biti opomena ili novčana kazna. Klub bi imao opravdanje za raskid ugovora s igračem zbog opravdanog razloga samo kada bi se igračevo ponašanje nastavilo, ukoliko bi on nestao bez valjanog razloga i bez izričite dozvole kluba.

5. U slučaju da nadležno tijelo utvrdi opravdani razlog, strana koja raskida ugovor zbog valjanog razloga nije podložna plaćanju naknade kao ni izricanju sportskih sankcija.

6. S druge strane, druga ugovorna strana koja je odgovorna za raskid i poticanje na raskid ugovora63, podložna je plaćanju naknade za pretrpljenu štetu koja je nastala kao posljedica prijevremenog raskida ugovora i sportske sankcije mogu biti izrečene 64

__________
63 U odnosu na posljedice raskida ugovora bez opravdanog razloga, referenca je čl. 17.
64 Opravdani razlog za raskid ugovora jedne strane obično je posljedica kršenja ugovora druge strane. Međutim, moguće je da jedna strana ima opravdan razlog za raskid ugovora ali da druga strana nije odgovorna za kršenje ugovora ili da obje strane dijele odgovornost.

Članak 15.: Raskid ugovora zbog sportski opravdanog razloga

Profesionalac koji je tijekom natjecateljske godine nastupio u manje od 10 posto službenih utakmica u kojima je njegov klub sudjelovao, može prijevremeno raskinuti svoj ugovor na osnovu sportski opravdanog razloga. Pri vrednovanju takvih slučajeva treba posvetiti dužnu pažnju okolnostima u kojima se igrač našao. Postojanje sportski opravdanog razloga utvrđuje se od slučaja do slučaja. U takvim slučajevima ne izriču se sportske sankcije, ali se može naplatiti naknada. Po ovoj osnovi profesionalac može jedino raskinuti svoj ugovor u roku od 15 dana nakon posljednje službene utakmice natjecateljske godine kluba za koji je registriran.

 

 

 

 

 

 

 

Standings provided by Sofascore
Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.