POLUFINALE KUPA

Rijeka ostvarila aktivan rezultat u Maksimiru

Srijeda, 08. travnja 2015. 20:32 Napisao/la  SC

Prva polufinalna utakmica: Dinamo - Rijeka 2:1. Bruno Marić oštetio riječku momčad

Prva utakmica polufinala Kupa

DINAMO - RIJEKA 2:1

Stadion na Maksimiru. Gledatelja 1000

Sudac: Bruno Marić (Daruvar) 5

Strijelci: 0:1 Lešković (6), 1:1 Machado (70), 2:1 Henriquez (81)

Žuti kartoni: Sharbini (10), Leovac (10), Lešković (32), Mitrović (35), Bradarić (41), Vargić (64), Henriquez (75), Sigali (84)

DINAMO: Ježina -, Šimunović 6,5, Sigali 6, Taravel 5,5, Pinto 6, Ademi 6, Machado 7, Pjaca 6, Pivarić 6 (74 Čorić -), Hodžić 5,5 (56 Soudani 6,5), Henriquez 5,5 (86 Goncalo -)

RIJEKA: Vargić 6,5, Tomečak 5,5, Lešković 6, Mitrović 6,5, Leovac 6, Radošević 5,5, Bradarić 6 (82 Ivančić), Močinić 5,5, Sharbini 5 (76 Mišić -), Jugović 5,5 (61 Vešović 5,5), Balaj 5,5

Nogometaši Dinama pobijedili su Rijeku u prvoj utakmici polufinala Kupa rezultatom 2:1. Rijeka je sačuvala aktivan rezultat u utakmici koja se pretvorila u reviju promašaja domaćih igrača. Na kraju ispada da Dinamo nije bio kažnjen za promašaje djelomično zbog toga što sudac Bruno Marić u 76. minuti nije dosudio kazneni udarac za Rijeku.

Što se tiče taktike, trener Dinama Zoran Mamić ponovo je igrao s trojicom stopera i dvojicom bočnih igrača (Pinto, Pivarić) zaduženih za Tomečaka i Leovca. Na drugoj strani Matjaž Kek promijenio je samo jednog igrača, umjesto Alexa igrao je Ivan Močinić čime je trener Rijeke dodatno učvrstio središnji blok i otupio ionako tupi napad.

Rijetko je kada Rijeka izgledala tako bespomoćno i bila tako učinkovita u Maksimiru kao u prvom poluvremenu utakmice. U prvom dijelu igrači Dinama nisu iskoristili sedam izglednih prilika, Vargić istodobno praktično nije imao posla, a Rijeka je vodila 1:0.

U 6. minuti Bradarić je ubacio iz kuta, Taravel uopće nije reagirao kada je Lešković sa 7 metara nogom (?) skrenuo loptu u mrežu - 0:1.

Dinamo je neprestano pritiskao, većom individualnom kvalitetom i brzom izmjenom lopte otvarao pukotine u riječkoj obrani. Evo sedam izglednih prilika:

U 3. minuti Henriquez je sam izašao pred Vargića, ali nije iskoristio precizno Pjacino proigravanje, lopta je otišla pokraj vratnice
U 7. minuti Pivarić je padu loptu poslao u gredu
U 15. minuti Šimunović je udarcem glavom loptu poslao u bližu stativu, odbijenu loptu na drugoj vratnici u vrata je skrenuo Henriquez, Mitrović je također glavom na gol-crti zapriječio put lopti
U 29. minuti Henriquez nije dobro reagirao u poziciji za otvoreni udarac na lijevoj strani, lopta je otišla visoko preko gola
U 34. minuti uigrana kombinacija modrih nakon indirekta omogućila je Pjaci otvoreni udarac s 12 metara, Tomečak je brzom reakcijom ušao u blok
U 39. minuti Pjaca je s 15 metara loptu prizemno poslao u kut, Vargić je prvi put u prvom poluvremenu morao intervenirati iako je oko njega lopta stalno fijukala

Čak pet žutih kartona igračima Rijeke pogrešno sugerira makljažu na terenu, utakmica nije bila toliko gruba koliko je Marićev kriterij bio osjetljiv na svakojake podržaje. U tom kontekstu nije jasno zašto Leškoviću (32) nije pokazao crveni karton nakon brutalnog starta na Ademiju.

U drugom dijelu Rijeka je djelovala bolje u bloku ispred zadnje linije, pa je bilo nešto manje prometno ispred Vargića, koji je nakon odmora imao puno više posla. U 53. minuti Henriquez je pokušao s 18 metara, a 55. minuti iz okreta sa 7 metara. Vargić je oba puta bio pravodoban, posebno u drugom navratu.

U 66. minuti Pivarić je sam primio loptu na lijevoj strani i u zatvorenoj poziciji opalio nekontrolirano po lopti.

U 70. minuti Dinamo je izjednačio atraktivnim pogotkom Machada. Taman kada se činilo da je Rijeka uspjela potpuno neutralizirati organizatora igre Dinama, Machado je okomito prošao lijevom stranom, izmijenio loptu s Pjacom, izašao ispred Vargića i precizno pogodio suprotni kut - 1:1.

Rijeka je zadnjih pola sata pokušavala odigrati neštom suvislo, u 76. minuti uspjela je odigrati poznatu kombinaciju. Tomečak se ubacio iz drugog plana, ušao u kazneni prostor ispred Pjace, koji je braniča Rijeke prvo nepropisno dohvatio rukom, a onda propisno zagradio loptu u duelu kada je Tomečak već izgubio ravnotežu nakon potezanja. Bruno Marić nije dosudio kazneni udarac!

U 79. minuti Čorić je također upisan u rubriku pomašene prilike, Vargić je ponovo dobro reagirao. U 81. minuti Rijeka je primila pogodak iz prekida u svokm stilu.

Pinto je rukama ubacio iz auta, Taravel nasumice glavom prebacio loptu, a Henriquez u velikoj gužvi izbjegao pažnji Tomečaka i sa 6 metara glavom skrenuo loptu kroz Vargićeve noge - 2:1.

Do kraja utakmice Vargić je još dvaput spašavao mrežu. U 85. minuti za djelić sekunde bio je brži od Pjace nakon Soudanijeva proigravanja, u 94. minuti uspio je skrenuti loptu po Ademiju udarcu iz blizine.

U 81. minuti Josip Mišić postao je nakon Leškovića drugi i zadnji igrač, koji je uputio izravni udarac u vrata Dinama. Točnije, u vratara Dinama!