Rijeka nadomak finalu u utakmici bez pogodaka

Srijeda, 22. travnja 2015. 20:28 Napisao  I. V.

Uzvratna utakmica polufinala Kupa: Dinamo - Rijeka 0:0

Žuti kartoni: Vešović (34), Taravel (41), Samardić (56),  Sharbini (56), Lešković (61)

Crveni kartoni: Vešović (81, nesportsko ponašanje na klupi), Jugović (81, nesportsko ponašanje na klupi), Leovac (90+2, nesportsko ponašanje)

RIJEKA: Vargić 6,5, Tomečak 6, Samardžić 6, Lešković 6, Leovac 6, Radošević  6 (82 Mišić -), Močinić 6, Sharbini 6,5, Vešović 5,5 (60 Tomasov 5,5), Jugović 5,5 (71 Ivančić -), Balaj 5,5

DINAMO: Ježina 6,5, Šimunović 6,5, Taravel 6, Sigali 6,5, Pinto 6, Ademi 6 (76 Goncalves -), Machado 6,5, Pjaca 6, Pivarić 6, Fernandes 6 (85 Vukojević -), Henrriquez 5,5 (46 Soudani 6)

Nogometaši Rijeke i Dinama odigrali su bez pogodaka uzvratnu utakmicu polufinala Kupa. Dinamo se plasirao u finale Kupa zahvaljujući pobjedi u prvoj utakmici, a Rijeka pokazala da se u određenim uvjetima  može ravnopravno nositi s najboljom hrvatskom momčadi. Riječkoj momčadi nema se što zamjeriti, odigrala je najbolje kada je bilo najpotrebnije. Nažalost, nije bilo dovoljno.

Trener Zoran Mamić na travnjak je poslao očekivani sastav u provjereno učinkovitom rasporedu s trojicom stopera u zadnjoj liniji. U istom rasporedu s praktično istim igračima Mamić je u zadnjoj utakmici na Kantridi u prvenstvu odigrao neodlučeno (2:2) iako je Dinamo ostavio znatno bolji dojam.

U sastavu Rijeke pojavila su se dvojica igrača, Bekim Balaj i Marin Leovac, koje je trener Rijeke Matjaž Kek dan prije utakmice proglasio medicinski izgubljenim slučajevima. Doduše, Balaj je zaigrao na vlastitu odgovornost budući da se liječnička služba usprotivila njegovu nastupu.

Marko Vešović na jednom, Vedran Jugović na drugom boku, Anas Sharbini iza Bekima Balaja... To je bio inovativni napadački koncept kojim je Kek namjeravao  nanijeti  Dinamu prvi poraz u domaćim natjecanjima ove sezone.

Nošena adrenalinskim nabojem s tribina, riječka je momčad očekivano krenula vrlo agresivno.  Budući da je pritisak crpila u broju dobivenih duela za tzv. ničija lopte, trka za svakom loptom prevladvala je nad protokom lopte. U intezitetu nije bilo previše smisla, pa vratari nisu imali posla.

Točnije, Ivan Vargić morao se protegnuti u 38. minuti, kada je Fernandes nadvisio obranu Rijeke nakon ubačaja Machada iz prekida.  Skrenuo je Vargić loptu u prečku i osujetio jedinu izglednu prilika za pogodak do odmora.

Rijeka nije imala takvu priliku iako je nekoliko puta kroz pritisak stvorila gužvu u kaznenom prostoru Dinama.  U takvim se situacijama nešto može dogoditi jedino ako popusti koncentracija u obrani. Braniči Dinama  ni jednom nisu (ne)forsirano  pogriješili.

Dojam da su gosti došli braniti stečeno u prvoj utakmici uskratio je gledatelje za prepoznatljivu igru kojom je Dinamo plijenio pažnju u zadnjim utakmicama protiv Rijeke.  U modroj momčadi nije bio ni jednog raspoloženog pojedinca, koji bi u igri  jedan na jedan stvarao razliku.  Mamiću kao da je bilo važnije da zatvori riječke bokove (Leovac, Tomečak) nego da preko istih stvori višak igrača.

U drugom dijelu Mamić je na teren poslao Soudanija čime je napadačka igra Dinama dobila dimenziju više.  Kek ništa nije mijenjao. Nije imao ni neki veliki izbor, a niti potrebe. Namjera trenera Rijeke bila je natjerati gostujuću obranu na pogrešku kroz pritisak, individualna kvaliteta ionako je bila na strani  Dinama.

Dinamo je u  drugom dijelu  ostvario nekoliko razdoblja kontinuiranog napada, ali je najbolju priliku propustio nakon klasične kontre. U 60. minuti Soudani je od centra pobjegao riječkoj obrani, napadač Dinama nije imao snage za precizni udarac s 15 metara.

Rijeka je djelovala opasno jedino kada bi loptu u nogama imao Sharbini, koji je u 54. minuti udarcem sa 17 metara pružio priliku Ježini za prvom ozbiljnom intervencijom.

Da Rijeka ima problema u prekidima pokazalo se u 67. minuti, kada je nakon ubačaja iz kuta Soudani ostao nečuvan na 8 metara od Vagića. Nije očekivao loptu, pa nije dobro reagirao.

Kako se približavao kraj utakmice počelo se igrati  otvorenije budući da je Rijeka  morala napadati, što je Dinamu ostavljalo prostor za brzu transformaciju. Ne odveć kvalitetna  utakmica u zadnjih desetak minuta dobila je na draži, samo jedan pogodak u mreži Dinama mogao je odrediti da Rijeka igra u finalu.

U 81. minuti gostujuća se mreža zatresla, ali je Ivančić bio u zaleđu. Skočila je domaća klupa, Vešović i Jugović dobili su crvene kartone zbog nesportskog ponašanja.

U zadnjim minutama raširile su se krvne žile na terenu i tribinama, ali se ništa konkretno nije dogodilo osim  što je sudac Mario Zebec prema reakcijama s tribina postao 12. igrač Dinama. Prezhodno je i Leovac pocrvenio zbog nesportskog ponašanja.