KUP HRVATSKE

Rijeka potopljena u Koprivnici

Utorak, 05. travnja 2016. 18:29 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Koprivnice

Uzvratni susret polufinala Kupa: Slaven Belupo - Rijeka 3:0. Težak poraz u najslabijoj utakmici sezone

Nogometni Kup Hrvatske - uzvratni susret polufinala

SLAVEN BELUPO - RIJEKA 3:0 (prvi susret - 1:2)

Gradski stadion u Koprivnici. Gledatelja 2.205

Sudac: Damir Batinić (Osijek) - 6

Strijelci: 1:0 Ejupi (43), 2:0 Ozobić (54), 3:0 Pokrivač (72)

Žuti kartoni: Christensen (9), Brezovec (15), Mitrović (16), Samardžić (53), Pokrivač (77)

SLAVEN BELUPO: Rozman 6, Purić 6, Musa 6, Edson 6.5, Štiglec 6, Paracki 6, Jambor 6.5, Christensen 6.5 (82 Gregurina -), Ozobić 7.5 (76 Savić -), Delić 7, Ejupi 7.5 (67 Pokrivač 6.5)

RIJEKA: Vargić 5, Ristovski 5, Samardžić 5, Mitrović 5, Zuta 5 (76 Vešović -), Bradarić 5.5, Brezovec 5, Bezjak 5 (56 Tomasov 5.5), Gavranović 5 (77 Roshi -), Matei 5, Balaj 5

Ostat će zapisano da je Rijeka u uzvratnoj utakmici polufinala Kupa Hrvatske izgubila u Koprivnici rezultatom 0:3. To znači da joj pobjeda s Rujevice u prvom ogledu od 2:1 ostaje samo za uspomenu, jer koprivnički je sastav s ukupnim rezultatom 4:2 prošao u finale.

Ono što stoji iza poraza potpuna je jalovost riječkih nogometaša u više od dvije trećine utakmice. Domaćin je potpuno nadigrao  Rijeku u svim segmentima nogometne igre, učinivši je gotovo potpuno bezopasnom.

Sukladno njegovim najavama, Matjaž Kek ponešto je izmijenio svoj sastav u odnosu na utakmicu koja se protekle subote u Koprivnici odigrala u sklopu MAXtv Prve lige.

Umjesto Leškovića stoperski je par sa Samardžićem činio Mitrović, mjesto u sredini veznog reda našao je Brezovec umjesto Močinića, a u prvi se sastav vratio Balaj što je značilo da će Marin Tomasov susret započeti s klupe za pričuve.

S druge strane, trener koprivničke momčadi Željko Kopić na teren je poslao jedanaestoricu identičnu subotnjoj, samo je malo promiješao redove. Ozobić je igrao desno, a Delić lijevo krilo, svoje su strane promijenili i stoperi pa je Edson bio na lijevoj, a Musa na desnoj strani.

Zanimljivo, u prvih petnaest minuta gledatelji su mogli vidjeti više žutih kartona nego pravih prilika za pogodak.

Rijeka je već u drugoj minuti mogla stići vrlo blizu finala koje će se u Osijeku odigrati 10. svibnja. U jednoj od rijetkih opasnosti za domaći gol sudjelovao je Samardžić, koji nakon vrlo dobrog ubačaja Brezovca iz slobodnog udarca ne reagira najbolje ispred vratara Rozmana.

S gotovo iste pozicije, iskosa s lijeve strane Brezovec je imao novi pokušaj za centaršut u 20. minuti. Međutim, iako je njegova lopta imala potreban efej, bila je previsoka za sve u petercu pa i Rozmana. Na žalost po goste, udarac nije išao u okvir gola, prošla je lopta zamalo pored lijeve vratnice.

U prvoj četvrtini utakmice Slaven Belupo nije bio previše napadački orijentiran. Njihov najbolji strijelac ove sezone Muzafer Ejupi bio je usamljen u vrhu napada, a najjače domaće oružje bile su kontre.

Iz jedne takve probao je zaprijetiti Ozobić (18), na dubinsku loptu Purića, ali udarac bivšeg veznjaka Hajduka nije zaprijetio Vargiću. Isti će igrač osam minuta kasnije uputiti prvi udarac u okvir pokušavši iznenaditi vratara Rijeke, koji će uz male poteškoće uhvatiti loptu ispred sebe.

Mreža domaćeg gola zatresla se u 23. minuti, ali je pogodak opravdano poništen zbog nedozvoljene pozicije strijelca Gavranovića. U trenutku ubačaja Filipa Bradarića švicarski se reprezentativac u riječkom dresu našao u zaleđu.

Slaven Belupo je svoj prvi pogodak nagovijestio u 38. minuti. Ozobić je po desnoj strani prošao Zutu, odigrao dupli pas s Ejupijem i pucao u bliži Vargićev kut. Riječki čuvar mreže refleksno je loptu odbio u korner.

Dogodilo se to nakon razdoblja od desetak vrlo mirnih minuta u kojima se igralo između dva kaznena prostora. Onda je uslijedilo sve ono najbitnije iz prvog dijela.

Pet minuta kasnije domaćin je poveo. Zabio je upravo Ejupi, a akcija je počela s lijeve strane. Delić je ubacio u sredinu, a Ejupi je kao na treningu primio loptu pokraj statičnih riječkih braniča, lopta se od grede odbila u mrežu iza Vargića - 1:0.

Rijeka je do odlaska na odmor dvaput mogla izjednačiti. Na isteku 45. minute Brezovec je izveo novi slobodni udarac, a loptu je ispod grede iščupao Rozman i odbio u korner iz kojeg je Matei nabacio u domaći peterac, a Mitrović pucao glavom i pogodio gredu.

Iako su gosti  zbog primljenog pogotka bili u zaostatku, Slaven Belupo je početkom nastavka bio opasniji, brži i još agilniji.

U devet minuta igre kroz drugo poluvrijeme domaćin je stvorio još nekoliko pomutnji riječkoj obrani. Ejupi je dvaput pretrčao Samardžića, jednom je iznudio i korner, a onda je pao drugi pogodak za momčad Željka Kopića.

Igrala se 54. minuta kad je Samardžić dobio žuti karton napravivši prekršaj za skraćeni korner domaćina. Ozobićev ubačaj pretvorio se u udarac na gol nakon što je lopta mimoišla sve igrače, prevarila i Vargića, te mu se kroz noge ušuljala u gol za 2:0.

Matjaž Kek reagirao je uvođenjem Tomasova umjesto gotovo nevidljivog Bezjaka, a Slaven je imao novu priliku u polukontri. Tri domaća igrača iz vrha napada iskreirala su priliku za Delića na lijevoj strani, a njegov je oštar udarac otišao pored vratnice.

Tek se ulaskom Tomasova igra u većem vremenskom intervalu preselila u kazneni prostor domaćina. Rijeci su u posljednjih pola sata trebala dva pogotka za prolaz u finale, a jedan za odgodu odluke i raspucavanje jedanaesteraca.

Tomasov je unio dozu živosti i zakratko nakon ulaska preselio težište igre duboko u polovicu domaćina pa i unatoč tome što se domaćin krenuo zatvarati nakon što je Nikola Pokrivač odmijenio Ejupija.

Međutim, upravo će bivši igrač Rijeke završiti akciju za treći Slavenov pogodak i dokrajčiti riječke snove o nastupu u finalu Kupa.

Igrala se 72. minuta, a sijevnula je nova domaća akcija. Ozobić je s desne strane ubacio oštru prizemnu loptu, Delić je u petercu proslijedio za Pokrivača koji je pratio akciju i mirno pospremio loptu u mrežu za konačnih 3:0.