FINALE KUPA

Pobjeda Rijeke, Tomećak odlučio

Srijeda, 07. svibnja 2014. 17:35 Napisao/la  SC

Prva utakmica: Dinamo - Rijeka 0:1.  Dojam je da Dinamo ni devetorici igrača Rijeke pogodak ne bi postigao do uzvrata.

Prva utakmica finala Kupa

DINAMO – RIJEKA 0:1

Stadion u Maksimiru. Gledatelja: 6000

Sudac: Zlatko Šimčić (Koprivnica) 7,5

Strijelac: 0:1 Tomečak (40)

Žuti kartoni: Močinić (42), Šimunović (44), Krstanović (56), Leovac (73), Čop (75), Pinto (76)

Crveni karton: Zlomislić (84, prekršaj), Leovac (93, drugi žuti karton)

DINAMO: Ježina 5, Pinto 5,5, Šimunović 6 (90 Husejinović -), Šimunić 6 (60 Capan -), Pivarić 5,5, Ademi 5,5, Brozović 5, Antolić 5,5 (58 Pavičić 5,5), Soudani 5,5, Halilović 6, Čop 5

RIJEKA: Vargić 6,5, Tomečak 7, Lešković 7, Mitrović 6,5, Leovac 6,5, Močinić 6,5, Brezovec 6,5, Moises 6 (72 Zlomislić -), Jugović 6,5 (90+3 Bertoša -), Kvržić 6 (56 Mujanović 6), Krstanović 6,5

Nogometaši Rijeke pobijedili su Dinamo u prvoj utakmici finala Kupa odigranoj u Maksimiru. Jedini pogodak postigao je Ivan Tomečak u 40. minuti utakmice u kojoj je Rijeka potpuno zasluženo stekla veliku prednost uoči uzvratne utakmice u utorak na Kantridi.

Treneri Zoran Mamić i Matjaž Kek odlučili su se za očekivane početne sastave u prvoj utakmici polufinala Kupa. Oba trenera igrali su u sličnom rasporedu s jednim klasičnim napadačem. Kek je prema očekivanju na bočne pozicije postavio dvojicu fizički moćnih igrača (Kvržić, Jugović), koji su imali jasne zadatke u prvoj obrambenoj liniji.

Riječki blok na sredini igrališta dobro je djelovao, posebice na bokovima. Svi pokušaji anemičnog Dinama završavali su izvan zone udarca odakle su počinjali organizirani riječki napadi kojima je nedostajao zadnji pas. U prvih dvadesetak minuta prilika nije bilo, ali je Rijeka ostavila bolji dojam u organizaciji igre.

U 24. minuti ukazala se prva prilika. Presjekli su bijeli dodavanje na sredini igrališta, Krstanović je s 40 metara pokušao lobovati vratara Ježinu, koji je u padu loptu izbacio izvan igrališta. Atraktivan pokušaj za pljesak s tribina.

Kako je vrijeme odmicalo, Rijeka je rasla, a Dinamo padao u ritmu. Napadi Rijeke poprimali su sve konretnije konture do 40. minute, kada je Rijeka povela postignuvši pogodak na tzv. postavljenu obranu Dinama. Na kraju povezanih dodavanja Jugović je proigrao Tomečaka po lijevoj strani kaznenog prostora, branič Rijeke prizmenim je udarcem iskosa iznenadio ukopanog Ježinu pokraj kojega je lopta završila u mreži – 0:1.

Dinamo u prvom dijelu nije imao ni jednu priliku, dok je Rijeka nekoliko puta ozbiljno zaprijetila. Najbliži pogotku bio je Mitrović (25), koji je nakon ubačaja iz kuta glavom poslao loptu pokraj gola.

U drugom dijelu Dinamo se nametnuo kroz veći posjed lopte, ali je Rijeka bez problema kontrolirala spori protok lopte i još sporije izmjene mjesta igrača Dinama. Kako se riječki obrambeni blok sve više počeo približavati Vargiću, tako se na drugoj strani sve više otvarao slobodni prostor za riječke kontranapade. Međutim, riječka momčad u napadu nije imala takve brzinske karakteristike da bi statični Dinamo pretrpio teži poraz.

U 84. minuti Zlomislić je zaradio crveni karton zbog taktičkog prekršaja na Pavičiću, što je bio jedini trenutak nepažnje riječke momčadi u korektnoj utakmici.

Rijeka u drugom dijelu nije iskazala napadačke ambicije, a Dinamo je uspio uputiti tri bezopasna udarca u okvir vratiju (Soudani 52, 91, Halilović 71). Jedinu priliku na utakmici Dinamo je propustio realizirati u 91. minuti, kada je Leovac pogriješio i omogućio Soudaniju čistu poziciju za neprecizni udarac sa 7 metara.

Dvije minute kasnije Leovac je dvojbenom odlukom zaradio drugi žuti karton, pa je Rijeka zadnje minute sudačke nadoknade odigrala s dvojicom igrača manje. Dojam je da Dinamo ni devetorici igrača Rijeke pogodak ne bi postigao do uzvratne utakmice.