EUROPSKA LIGA

Rijeka pobijedila aktivnim rezultatom za Žilinu

Četvrtak, 01. kolovoza 2013. 20:57 Napisao  I. V.

Prva utakmica 3. pretkola: Rijeka - Žilina 2:1. U 74. minuti Majtan je glavom pogodio za 2:1

Europska liga, prva utakmica 3. pretkola

RIJEKA - ŽILINA 2:1

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 6000

Sudac: Marco Fritz (Njemačka) 6

Strijelci: 1:0 Sharbini (3), 2:0 Kvržić (60), 2:1 Majtan (74)

Žuti karton: Sharbini (3), Maleš (26), Pecovsky (45), Močinić (67)

RIJEKA: Vargić 5,5, Tomečak 5,5, Knežević 6, Marić 6, Škarabot 6, Maleš 6, Močinić 5,5 (74 Pokrivač -), Alispahić 5 (50 Kvržić 6,5), Jugović 5,5, Sharbini 6,5, Benko 5 (83 Krstanović -)

ŽILINA: Dubravka 6,5,  Mabauka 5,5, Akakpo 6,  Piacek 6,5, Nunes 5,5, Pecovsky 5,5, Paur 5 (70 Jelić -), Skvarka 5,5, Mihalik 5 (63 Žilak 6), Pich 5,5, Majtan 6,5 (84 Škriniar -)

Nogometaši Rijeke pobijedili su Žilinu rezultatom 2:1, koji je aktivan objema momčadima uoči uzvrata. Matjaž Kek odlučio se praktično za isti sastav koji je počeo utakmicu protiv Dinama, jedino što je umjesto ozlijeđenog Brezovca zaigrao Močinić.

Igrala se utakmica istih trenerskih opredijeljenja, što se tiče osnovnog rasporeda Kek i Gula isto razmišljaju. Razlika je naravno u igračima! Gula nema Sharbinija, koji je u 3. minuti stajao u mjestu kada je na riječki travnjak izvukao mali nogometni biser. U primanju se Sharbini elegantno oslobodio slovačkog braniča u naizgled mrtvom kutu i onda s lijeve strane kaznenog prostora  desnom nogom precizno naciljao suprotni kut vratara Dubravke - 1:0.

Rano vodstvo trebalo je riječkoj momčadi omogućiti da oslobođena pritiska rezultata opuštenije uđu u utakmicu. Međutim, ni u šestoj utakmici zaredom u igri Rijeke nije bilo traga opuštenosti, neforsirane tehničke pogreške i u ovoj su utakmici razbijale ritam igre. Primjerice, Rijeka je u prvom dijelu propustila najbolju priliku u 37. minuti, kada je Alispahić u čistoj poziciji prejako gurnuo loptu u prostor ispred Sharbinija, pa je vratar Dubravka stigao prije do lopte.

Žilina se predstavila kao stabilna i kvalitativno limitirana momčad u odnosu na Rijeku, koja je nakon vodstva u prvom dijelu uglavnom stajala na svojoj polovici i čekala priliku za kontre. Gosti ni jednom nisu uspjeli probiti ili poremetiti obrambeni riječki blok. Slovaci su prijetili uglavnom ubacivanjima s poludistance ili iz prekida. Bez ijedne izgledne šanse! Riječka obrana vrlo je dobro funkcionirala na travi i u zraku, što je temelj svakoga uspjeha.

Napadačka igra Rijeke uglavnom se svodi na lako predvidljivu šablonu, rijetke prilike događaju se najčešće nakon protivničkih pogrešaka. Alispahić je dvaput (13, 25) ušao u pozicije za udarce, kada je u međuprostoru presječeno slovačko dodavanje. Nije bio precizan.

U takvim utakmicama razliku rade igrači poput Sharbinija, koji je u 44. minuti prošao po desnoj strani pokraj Akakpa, ušao u poziciju za poentiranje, ali nije uspio prebaciti vratara.

U 48. minuti opet je Sharbini u primanju izbacio čuvara, ušao s loptom u kazneni prostor i onda je, neprimjereno svom rejtingu, početnički promašio loptu u vrlo obećavajućoj situaciji na 14 metara od vratiju

U 50. minuti Kek je umjesto Alispahića u igru poslao Kvržića, koji u pravilu diže ritam igre. Potvrda pravila stigla je u 60. minuti. Naizgled neopasni ubačaj s lijeve strane na 7 metara pokušali su iskontrolirati Sharbini i Kvržić, obojica zatvoreni igračima u žutim dresovima. Uslijedila je okretna Kvržićeva reakcija, koji je u padu loptu gurnuo loptu u vrata - 2:0.

Kvržićev pogodak napokon je oslobodio noge, u nešto promijenjenom rasporedu u središnjici Rijeka je počela igrati snažni i okomiti nogomet za pogodak više. Atipično za Kekovu nogometnu filozofiju, Rijeka je unatoč relativno pristojnom vodstvu od 2:0 počela preuzimati rizik i otvarati prostor ispred središnjih braniča. Umjesto da na kontre igra Rijeka, Žilina je nekoliko puta zaprijetila u brzoj transformaciji.

Počela je popuštati koncentracija u sve izloženijoj zadnjoj liniji, a u 74. minuti dogodio se kronični black-out u bijeloj obrani.  Škvarka je ubacio zdesna, Akakpo neometano skočio na daljnjoj stativi, udarcem glavom poslao loptu u vratnicu. Lopta se odbila točno na glavu Majtana, koji je natrčao i lagano poentirao - 2:1.

Pogodak gostiju presjekao je domaćine, koji više nisu pronašli ritam s početka drugoga poluvremena. Nekvalitetna i rastrgana završnica utakmice  više je bila podređena čuvanju rezultata nego igri za pogodak.