EUROPSKA LIGA

Andrej Kramarić odredio klupsku povijest

Četvrtak, 23. listopada 2014. 20:58 Napisao  I. V.

Skupina G, 3. kolo: Rijeka - Feyenoord 3:1. Lakoća Kramarićevih golova dobila europsku dimenziju

Europa liga, Skupina G - 3. kolo

RIJEKA - FEYENOORD 3:1

Stadion Kantrida. Gledatelja: 8500

Sudac: Tom Harald Hagen (Norveška) 6

Strijelci: 1:0 Kramarić (63), 1:1 Toornstra (66), 2:1 Kramarić (71), 3:1 Kramarić (76)

Žuti kartoni: Wilkshire (31), Nelom (53), Leovac (67), Jajalo (77), Clasie (90+1)

RIJEKA: Vargić 6,5, Tomečak 6,5,  Mitrović 6,5, Lešković 6,5 (65 Samardžić -), Leovac 7, Cvijanović 6,5, Jajalo 6,5,  Moises 7 (89 Krstanović -), Jugović 6,5 (84 Kvržić -), Sharbini 7, Kramarić 8,5

FEYENOORD: Vermeer 6,5, Wilkshire 5,5 (46 Karsdorp 5,5), Steenvoorden  6, Kongolo 5,5, Nelom 6,  Immers 5,5, Clasie 5,5, El Ahmadi 6, Toornstra 6, Manu 5,5 (80 Boetius -), Richards 6 (80 Te Verde -)

Rijeka je ostvarila prvu europsku pobjedu u režiji fantastičnog Andreja Kramarića, koji je postigao tri pogotka protiv Feyenoorda i ušao u povijest riječkog kluba. Lakoća Kramarićevih golova dobila je protiv Feyenoorda europsku dimenziju, ništa više u Kramarićevoj karijeri neće biti isto nakon utakmice protiv jednog od nizozemskih velikana. Ništa više neće biti isto ni u europskoj sezoni koja ostaje upisana u klupske anale, Rijeka je na impresivan način istaknula kandidaturu za plasman u završnicu Europske lige.

Skupina G, 3. kolo - rezultati:
Rijeka - Feyenoord 3:1
Standard Liege - Sevilla 0:0
Poredak: Sevilla 5, Standard i Rijeka 4, Feyenoord 3 boda

Kiša i prohladno vrijeme pokvarili su ugođaj na tribinama, a skliski je travnjak odredio način igre, poglavito u duelima. Prepustila je na početku utakmice Rijeka loptu zadnjoj liniji gostiju i očekivano stala u blok na svojoj polovici igrališta. Ostvarili su gosti nešto veći posjed lopte, ali su jedino opasni bili kada bi lopta došla do Manua na lijevom boku. Tomečaku nije bilo lako, dvaput je brzonogi Manu (5, 16) prošao  i ozbiljno zaprijetio po lijevoj strani.

Jednom je spasio Vargić, drugi put je lopta sretno zapela u Leškovićevu bloku. U sličnoj  poziciji kao Manu bio je Jugović već u drugoj minuti na desnoj strani, lopta je završila u vanjskom dijelu mreže.

Rijeka je prvih pola sata prostor uglavnom osvajala preskakanjem sredine ili brzom transformacijom, moć je naslutila u nekoliko kraćih razdoblja organiziranog  pritiska.  Konkretno se ništa nije dogodilo kada je vratar Vermmer (18) uklizao ispred Jugovića na kraju brze kontre ili kada je dohvatio (21) loptu na Tomečakov ubačaj koji je ispao opasni udarac na gol.

U zadnjih petnaestak minuta Rijeka je pojačala pritisak i izašla na protivničku polovicu, težište igre preselilo se u gostujući kazneni prostor. Umalo se isplatilo.

U 41. minuti Rijeka je propustila najbolju priliku u prvom dijelu. Na kraju povezane akcije za  duboki naklon, lopta je brzo kolala kaznenim prostorom i došla do Kramarića leđima okrenutog Vermmeru na pet metara. Kramarić je pokušao petom, a Vermeer postao najbolji igrač gostiju sjajnom reakcijom.

U drugom dijelu počela se igrati otvorena utakmica, obje su momčadi organizirano krenule po pogodak. Postalo je zanimljivo na objema stranama s time da je navijačima Rijeke odmah dvaput zastao dah. Manu je dvaput propustio velike prilike: u 49. minuti promašio je vrata kada mu je Richards otvorio poziciju za udarac na lijevoj strani kaznenog prostora, u 55. minuti sam je po sredini krenuo prema Vargiću i promašio priliku utakmice. Kazna je stigla vrlo brzo.

U 63. minuti preveli su Riječani fantastičnu akciju s natruhama malonogometne ekshibicije.  U glavnoj ulozi bio je Leovac, koji  je na lijevoj strani tako izmijenio loptu s Moisesom da je ispala cijela obrana, na precizno upućenu  loptu Kramarić je uklizao i s metra udaljenosti zatresao mrežu - 1:0.

Samo tri minute trajala je ludnica na tribinama,  u 66. minuti  Toornstra je izvanrednim pogotkom iz slobodnog udarca ohladio ionako podhlađene gledatelje. Lopta je preletjela živi zid i završila u mreži - 1:1. A onda je došlo Kramarićevo vrijeme!

U 71. minuti najbolji igrač Rijeke iskoristio je pogrešnu procjenu gostujućeg vratara, zatekao je Kramarić u raskoraku Vermmera elegantno ga prebacivši za novo vodstvo - 2:1. Otvorili su se gosti  i odmah platili ceh!

U 74. minuti Sharbini je pobjegao u kontri, proigrao Kramarića na vrhu kaznenog prostora, Kongolo je povukao riječkog napadača,  sudac pustio prednost i onda na intervenciju pomoćnog suca pokazao na bijelu točku.

Kramarić je u 76. minuti  zatresao mrežu s bijele točke za 3:1 i prvi hat-trick u Europa ligi.

Do kraja utakmice tribine su lelujale u zanosu prve europske pobjede. Pogodio je Steenvoorden (82 prečku Rijeke, promašio je Kvržić (87) uvećati vodstvo, ali ništa više nije moglo pokvariti početak velikog slavlja prve europske pobjede.