Rijeka doživjela težak poraz od Aberdeena

Četvrtak, 16. srpnja 2015. 21:57 Napisao  I. V.

Prva utakmica 2. pretkola: Rijeka - Aberdeen 0:3

Strijelci: 0:1 Considine (38), 0:2 Pawlett (53), 0:3 McLean (76)

Žuti kartoni: Leovac (55), Lešković (67)

RIJEKA: Vargić 5, Tomečak 5, Samardžić 5, Lešković 5, Leovac 5,5, Radošević 5 (55 Bezjak 5), Bradarić 5 (80 Močinić -), Moises 5,5, Sharbini 5, Tomasov 5 (46 Kvržić 5), Balaj 5

ABERDEEN: Ward 7,5, Taylor 6,5, Quinn 7, Considine 7,5,  Logan 6,5, Hayes 7, Shinnie 6,5, Jack, Pawlett 7 (64 Flood -), McGinn 6,5 (70 McLean -), Goodwillie 6,5

Nogometaši Rijeke doživjeli su težak poraz (0:3) na Kantridi u pvoj utakmici 2. pretkola. Aberdeen je stekao prednost koju bi u uzvratu teško dosegnula i ona momčad Rijeke, koja je prošle jeseni plijenila pažnju europske javnosti utakmicama protiv Seville, Feyenoorda...  Ova Rijeka s ovakvim pristupom nema nikakve šanse ni protiv slabije momčadi od Aberdeena.

Gostujući trener Derek McInnes očekivano se zatvorio, Aberdeen je počeo utakmicu s trojicom stopera u zadnjoj liniji, sa sedmoricom igrača u prvom bloku...

Matjaž Kek također je krenuo očekivano:  s Tomasovim, trenutačno jedinim napadačem koji lakoćom ulazi u šanse koje je još lakše promašuje,  sa Sharbinijem koji je s lijevog boka ulazio u sredinu, kreirao napade  i otvarao prostor Leovcu, Moisesu iza isturenog Balaja...

Riječka momčad utakmicu je počela uobičajeno agresivno i čvrsto, što je značilo da će škotska obrana početi igrati pod pritiskom.

Marin Tomasov imao je pobjedu u nogama dvaput u prvih deset minuta: u 4. minuti Moises je prebacio obranu, Tomasov sam izašao iskosa zdesna ispred Warda i onda traljavo zahvatio loptu.

U 10. minuti dogodila se tipična riječka akcija: izmjena lopte i pozicija na lijevoj strani, Sharbinijevo proigravanje, Leovčev bijeg i prizemni ubačaj na drugu vratnicu, Tomasov je na 5 metara samo trebao podmenuti nogu. I jest, ali je lopta udarila u vratnicu. Bile su to promašaji koji su odredili tijek utakmice.

Pritisak Rijeke trajao je oko pola sata, kada su igrači u bijelim dresovima počeli pokazivati prve znakove psihofizičke slabosti.  Do tada su ozbiljno zaprijetili Radošević (11), Balaj (16), Moises (19),  a najizglednijom se činila akcija u 22. minuti, kada je Tomečak odigrao povratnu,  a Sharbini zamalo zakasnio...

U zadnjih petnaestak minuta Škoti su počeli izgledati dovoljno goropadno u duelima da izazovu prve znakove negodovanja s tribina. Način na koji su ključni igrači (Samardžić, Tomečak...)  gubili neke duele ukazao je da nešto u pristupu više ne štima. I onda se dogodio tipičan pogodak većine riječkih gostiju... Pogodak iz prekida!

U 38. minuti McGinn  je ubacio iz kuta, Vargić istrčao u prazno, a Considine na drugoj vratnici elegantno skrenuo glavom loptu u mrežu - 0:1.

U 53. minuti pokazalo se da pojedinačni znakovi slabosti nisu slučajni. Logan je ubacio zdesna s poludistance, lopta je predugo putovala  na suprotnu stranu da bi koncentrirana obrana imala pravo na pogrešku. Međutim, Pawlett je izbjegao pažnji Tomečaka i glavom loptu skrenuo u mrežu - 0:2. Dojam je da udarac nije bio neobranjiv.

Kek je odmah reagirao, ušao je Bezjak. Rijeka je počela igrati s dvojicom napadača iako je bilo evidentno da  momčad ima više problema u pripremi napada nego u završnici napada. Posebice kod ulazaka igrača iz drugoga plana na postavljenu obranu, što je bio riječki forte u domaćim utakmicama.

Sve to ne bi imalo utjecaja na rezultatski debakl da u 76. minuti  Rijeka opet nije primila diletantski pogodak. Način na koji su Škoti izigrali zadnju liniju riječke obrane mora zabrinuti Keka budući da je riječ o povezanim greškama redom reprezentativaca.

Na kraju škotske akcije Goodwille je prebacio za McLeana, koji je kao treningu ostao sam ispred nemoćnog Vargića - 0:3. Nešto u momčadi Rijeke ne štima!

Prvi poraz na Kantridi znakovito je upozorenje na početku sezone koja neće imati europski predznak.