Kreilach s bijele točke donio bijelima važne bodove

Nedjelja, 25. ožujka 2012. 16:35 Napisao  I. V.

Bijeli su slavili pogotkom iz prekida, oporbanog riječkog recepta za pobjede

Rijeka - Inter 1:0

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 2.500.  Sudac: Danijel Trampus 7 (Osijek). Strijelac: 1:0 Kreilach (61' - 11m)

Žuti kartoni: Kreilach (27), Močinić (32), Datković (55), Budimir (57), Santini (60), Švrljuga (67), Plazanić (81), Batur (83).

RIJEKA: Lisjak 6,5, Švrljuga 5,5, Datković 6, Čagalj 6, Čaval 6, Kreilach 7, Živulić 6 (73 Dedić -), Močinić 6,5, Čulina 5,5, Sivonjić 6 (67 Mance -), Palibrk 5 (46 Stepčić 6)

INTER: Santini 5,5, Skulić 6, Gulić - (37 Oršić 6), Batur 6, Kramarić 5,5, Mlinar 5,5, Plazanić 5,5, Vujčić 5,5 (71 Abilaliaj -), Šarić 6, Šćrbec 6, Budimir 5

Rijeka je ostvarila važnu pobjedu protiv izravnog konkurenta za ostanak u ligi u utakmici koja je odlučena iz prekida, što je oprobani recept za riječke pobjede. I ovog puta iz prekida je odlučio Damir Kreliach, koji je u 61. minuti sigurno realizirao kazneni udarac.

Svaki trener u prvoj ligi odavno zna da Rijeka ima problema igrati na tzv. postavljenu obranu. Trener Intera Ilija Lončarević nije baš "svaki" trener, iskusni strateg očekivano je zatvorio igru s tri stopera, čekao da se domaćin na početku ispuše i da se onda oslobodi prostor za protuigru. Utakmica bez ritma i agresivnosti, kakva bi se očekivala od momčadi kojima gori pod petama, ponudila je poslijepodnevnu uspavanku. Jedino je tenziju dizala pomisao da se igra kvalifikacijska utakmica za ostanak  u ligi.

Budući da Rijeka ovog proljeća ne može i ne zna, trebalo se uzdati u pojedinačno nadahnuće. Kao i u utakmici protiv Hajduka, jedini igrač koji trkom može stvoriti višak bio je mladi Močinić. U 29. minuti Močinić je osjetio prazan prostor iza Sivonjićevih leđa, ušao u kazneni prostor, otklonio braniča Intera i onda loptu poslao u - brodogradlište 3. maj!

{jb_blackbox-right}Čačić i Mamić

U riječkim ložama bilo je mjesta za ležanje u odnosu na Jadranski derbi kada se zbog gužve nije moglo ni stajati, što podrazumjeva da je većina riječkih uglednika u srijedu došla gledati Hajduka. Očito da ih nije zanimalo podržati Rijeku u utakmici protiv izravnog konkurenta za ispadanje.
Među viđenijim gostima u loži su bili Ante Čačić i Zoran Mamić, trener i sportski direktor Dinama nisu došli samo gledati utakmicu. {/jb_blackbox-right}

Najbolju priliku Rijeka je propustila zahvaljujući vrataru Santiniju, koji je u 38. minuti šeprtljavo obranio snažan Kreilachov udarac, lopta mu je izmigoljila iz ruku, otkotrljala se u lijevu vratnicu i odbila natrag u naručje. Prava sportska nesreća za Rijeku!

Gosti nisu bili bezazleni u nastojanima da ugroze Lisjaka. Nisu izravno ugrozili vratara Rijeke, ali su nekoliko puta pokazali da njihova igra ima smisao ponajviše zato što su imali pravog organizatora igre u Tomislavu Šariću, koji je lakoćom pronalazio suigrače na polovici Rijeke. Nekoliko povezanih akcija gostiju dalo je naslutiti da se obrana Rijeke ne smije opustiti.
U nastavku utakmice ništa se nije dogodilo do 59. minuti, kada je Živulić prošao desnim bokom, oštro ubacio prizemnu loptu, Sivonjić je ispred prve vratnice krenuo prema lopti zajedno s vratarom Santinijem i braničem gostiju, koji je zakasnio i uklizao u Sivonjića taman kako nije smio. Sudac Trampus pokazao je na bijelu točku, a Kreilach je bio dovoljno pribran pogoditi mrežu u desnom kutu - 1:0. Nedugo zatim Sivonjić je izašao zbog ozljede. Svoje je napravio!

Sada su gosti trebali nešto napraviti da bi ostali neporaženi, a to je lakše željeti nego ostvariti. Do kraja utakmice Inter nije stvorio ni jednu polupriliku za kojom bi mogao žaliti, što dovoljno govori o tome kako je u hrvatskoj ligi teško igrati kada moraš napadati. Na drugoj strani posljednjih pola sata bijeli su igrali znatno lakše zbog dvaju razloga: prvi, gosti su se morali otvoriti i ponuditi više prostora za lakši protok lopte i drugi, nakon vodećeg pogotka popustio je psihološki pritisak pa su se noge lakše kretale po terenu.

A kada su u finišu utakmice gledatelji počeli pljeskati na tribinama, dan je postao ispunjen. Tako je malo potrebno za dobro raspoloženje na riječkim tribinama.