PRIMORJE EB -

Primorje u Ligi prvaka, Garcia pogodio pobjedu

Subota, 09. studenog 2013. 22:00 Napisao/la  Patrik Mršnik

Uzvratna utakmica kvalifikacija: Primorje EB - Szolnoki 8:7 (2:2, 1:4, 3:1, 2:1)

Liga prvaka - 3. krug kvalifikacija - uzvratna utakmica

PRIMORJE EB - SZOLNOKI 8:7 (2:2, 1:4, 3:1, 2:1)

Bazen Kantrida. Gledatelja 1000.

Suci: Sergio Borell Sanchez (Španjolska) i Axel Bender (Njemačka).

PRIMORJE EB: Vićan (3 obrane), Radu 2, Buljubašić, Krapić 1, De. Varga, Sukno, Muslim, Petrović 2, Da. Varga, Obradović, Šetka, Xavi Garcia 3 (1), Jelovina

SZOLNOKI: Decker (10 obrana), Gocić, Torok 2, Vamos 1, Hosnyanszky, Voros, Toth, Hangay, Jansik, Pasztor 1, Kis 3, Mitrović, Levai

Igrač više: Primorje EB 9 (2), Szolnok 4 (2)

Peterci: Primorje EB 1 (1), Szolnoki 0 (0)

Tri isključenja: Pasztor (31)

Primorje je u Ligi prvaka! Najvažnije je ostvareno, iako uz utakmicu koja nije bila namijenjena osobama slabijih živaca. Prvo poluvrijeme spada u red tragikomičnih dramskih predstava; ništa nije ulazilo u mrežu, vratar Decker je na gostujućem golu radio čuda, lopte su znale završavati i daleko iza vrata. Povratak nakon 3:6 bio je neminovan, jedna od najjačih vaterpolo momčadi planete ovoga trenutka nije si mogla dopustiti debakl i ne plasirati se u Ligu prvaka. Nakon mađarskih 10-10, 8-7 s Costabelle vodi društvo Ivana Asića prema ogledu s Barcelonettom, 20. studenog.

U prvoj četvrtini susreta riječki vaterpolisti pokazali su dva lica. Ispočetka, ono kakvog svi znaju, lice suverenog Primorja koje je vrlo jednostavno došlo do prednosti od 2-0. Sve je za to napravio španjolski iskusnik Xavi Garcia. Isplivao je loptu za prvi napad, zabio oba pogotka Riječana, od čega jedan iz peterca kojeg je Jansik skrivio na Raduu. Zonska je obrana dobro držala Mađare vrlo daleko od gola Vićana, izgledali su momci Sandora Cseha bezopasno u prvim minutama susreta. Da je funkcionirala rubrika 'igrač više' kod Primorja, koja je u prvom poluvremenu bila 0/6, u ovim bi recima pisalo isto ono što stoji u svakoj utakmici domaćega prvenstva. Pogodak za 2-1 djelo je prekaljenog mađarskog internacionalca Gabora Kisa, zabijeno po sličnom receptu iz mađarskog ogleda, nakon odbijanca. Za potpuni egal nakon prve četvrtine zabio je Vamos.

Tada je uslijedila druga četvrtina, najlošijih osam minuta Primorjaša u posljednje tri sezone. Primili su Riječani četiri pogotka, pretrpjeli seriju Szolnoka 3-0. Jedini riječki pogodak (3-2) zabio je Radu, u svom stilu nakon okreta s dva protivnička beka na leđima. Nakon jedne od tek tri obrane vratara Vićana nije uspjelo odbojkaško proigravanje Xavija, neospornog igrača utakmice na Denesa Vargu. Primorje je stalo, sve do poluvremena i vodstva gostiju 3-6. Dva je pogotka u seriju ugradio Kis, a jedan Pasztor. Gledatelji, njih oko tisuću, bili su na rubu živaca, iznervirani promašajima topnika Primorja. Nije išlo braći Varga, niti Suknu (niti jedan pogodak!), pa se u nastavku za pogotke morao pobrinuti čovjek kojemu to nije u opisu posla.

Antonio Petrović započeo je preokret u riječkim redovima pogocima za 4-6 i 5-6. Suci tada nisu dosudili ni jedan od dva izvjesna peterca na Gaboru Kisu. Time-out koji je nakon isključenja Hosznyanskog zvao Ivan Asić nije pomogao, Xavi je pucao izravno u Attilu Deckera. Toliko promašaja koliko su ih skupili u prve tri četvrtine, vaterpolisti Primorja nisu imali u svim dosadašnjim ovosezonskim utakmicama zajedno. Iz toga je uslijedilo novo odvajanje na 5-7 pogotkom Toroka. Stvari je ipak, dvadeset sekundi prije kraja treće četvrtine, netipičnim pogotkom za centra spasio Radu.

Rumunj se na početku posljednjeg perioda odmarao, igralo se vrlo teško, obrane su radile svoj posao besprijekorno. Upravo je kapetan Krapić, koji i po ustaljenom režimu odmjenjuje Radua, pogodio za izjednačenje 7-7. Bazen je eruptirao, publika je krenula davati posljednji impuls bijelim kapicama u bazenu. On je bio dostatan jer je Xavi, isti igrač koji je otvrorio listu strijelaca, završio priču pogotkom kroz Kisa i Toroka, pored ruku vratara Deckera na 1:20 do kraja susreta.

Mađarska je momčad igrala organizirano, za razliku od Riječana, koristila igrača više u mnogo efikasnijem omjeru, brzo plivala i u najmanju ruku bila ravnopravan suparnik Riječanima, što rezultat i sugerira. Teško je reći kakve bi epohalne posljedice uslijedile da je Primorje ispalo iz Europe već u studenome. Ovako je ostvarena vinjeta za novih deset euro-ogleda. Velikom zaslugom navijača, koji vjerno prate igrače.