Primorjaši rutinirano krenuli po naslov prvaka

Srijeda, 07. svibnja 2014. 20:18 Napisao  Patrik Mršnik

Prva utakmica finala: Primorje EB - HAVK Mladost 13:7 (2:1, 4:3, 2:1, 5:2)

PRIMORJE EB - HAVK MLADOST 13:7 (2:1, 4:3, 2:1, 5:2)

Bazen Kantrida. Gledatelja 900.

Suci: Filippo Gomez i Massimo Savarese (Italija).

Delegat: Mlađan Prvan (Split). Supervizor: Milivoj Bebić (Split).

PRIMORJE EB: Vićan (6 obrana), Radu 2, Peroš, Krapić 1, De. Varga 2 (2), Sukno 1, Muslim, Petrović 1, Da. Varga 1, Obradović 1, Šetka, Xavi Garcia 3, Jelovina, Buljubašić 1

HAVK MLADOST: Pavić (6 obrana), Bukić 1, I. Milaković, Lončar 1, Martinić 1, D. Živković, Capan, K. Milaković 2 (1), Pavičić, I. Živković, Vukičević, Gagulić 1, Marcelić, Dašić 1

Igrač više: Primorje EB 10 (6), HAVK Mladost 10 (4)

Peterci: Primorje EB 2 (2), HAVK Mladost 1 (1)

Tri isključenja: Pavičić (27) Buljubašić (29)

Primorje je krenulo kako se i očekivalo. 13:7 u prvoj utakmici kontra zagrebačke Mladosti realan je odnos snaga u bazenu, iako su do startnog slavlja Riječani došli na težak način. Na poluvremenu je bilo plus 2, uoči zadnje četvrtine imali su Primorjaši tri pogotka prednosti, no Mladost u posljednjoj dionici nije mogla pratiti ritam snaga Ivana Asića.

Muslim i Buljubašić u zadnjoj šampionskoj postavi Mladosti
Prije šest godina Mladost se posljednji puta okitila naslovom državnog prvaka. Tada je zagrebačku momčad sačinjavalo nekoliko riječkoj publici izrazito poznatih imena. Bili su tada podvodstvom Ozrena Bonačića u Mladosti Petar Muslim i Ivan Buljubašić, današnji nositelji igre Primorja. Uz njih dvojicu bili su tamo i Damir Burić, odnosno Nikola Franković, dva riječka vaterpolska asa. Samo su Josip Pavić i Luka Lončar iz današnje Mladosti tada podigli trofej.

Prvi period okarakteriziralo je klasično opipavanje bila jednih i drugih. Mladost je povela, udarcem Martinića iz očaja nakon pedeset i pet sekundi igre, ali je Primorje preko Denesa Varge iz peterca ekspresno izjednačilo. Mladost osim postignutog pogotka ništa vrijedno spomena, barem što se napadačkog dijela igre tiče nije pokazala, ali su u obrani momci Vjeke Kobeščaka stajali vrlo čvrsto. Isto se može reći i za Primorjaše, koji su prvi period igre zaključili s vodstvom, nakon što je Xavi Garcia probio Josipa Pavića po isključenju Pavičića. Igrala se tvrda, čvrsta utakmica s puno isključenja, ali i propuštenih prilika Mladosti na njihovom igraču više. Budući da su gosti iz napada u napad pokušavali postići pogodak izvana, iznjedrilo je to i nekoliko velikih promašaja Martinića i Živkovića.

Ipak, Mladostaši se nisu predavali, pa se tako na poluvrijeme otišlo s prednošću Primorja od 6:4. Riječka je publika već naviknuta da se na predahe odlazi s kojim pogotkom više, koliko su znali primati protivnici u Jadranskoj ligi. Već na početku druge četvrtine pogodak za 3:1 zabio je Buljubašić. Drugo je isključenje dobio Pavičić, ponovno je igrača više izborio Cosmin Radu, a bivši Mladostaš Buljubašić bio precizan. Rumunjski centar odigrao je jedno od najboljih poluvremena otkako je ovoga ljeta stigao u redove Primorja, koje je kasnije okrunio i pogotkom. Zagrepčani su u drugom poluvremenu zabili triput. Najprijeje to učinio mladi Luka Bukić nakon isključenja Daniela Varge za 3:2. Dogodio se potom peterac iz kojeg je Ivan Capan prošao s dvije osobne pogreške. Mladi zagrebački napadač dobio je isključenje, a onda zbog odgurivanja nogom i peterac kojeg je po drugi puta realizirao Denes Varga. Xavi Garcia povećao je na 5:2, a potom Kristijan Milaković pogodio još jedan dalekometni udarac za 5:3.

Navijački autobusi za drugu utakmicu popunjeni
Bilo je tako još prije dva dana, no vijest o tome da su dva navijačka autobusa za Zagreb popunjena treba napisati. Primorjaši napadaju vodstvo od 2-0 u finalnoj seriji, hvataju posljednji korak prije odraza sljedeće srijede na Kantridi, a to bez budnog oka najžešćih navijača riječkog kolektiva jednostavno ne može proći.

Dugo se u nastavku susreta nije događalo ništa, nije bilo izrazitih šansi za pogotke, a voda je, unatoč razlici od dva pogotka, išla na mlin riječkom sastavu. Mladost je potom uhvatila priključak te u 21. minuti iz peterca smanjila na 6:5. Imali su gosti i priliku za potpuno poravnanje, no Lončar šraubom nije pogodio Vićanov gol. Tek je dubrovačka veza u zadnje tri minute omogućila Riječanima novo odvajanje na tri pogotka prednosti. Najprije je Obradović zabio na igraču više, da bi samo tridesetak sekundi kasnije Sukno postigao svoj prvi pogodak nakon povratka u bazen i preboljene mononukleoze. Sandro je u svom stilu zakucao za 8:5.

Četvrta četvrtina donijela je, prema očekivanjima potpuni odmak Primorjaša. Nije Mladosta više bila toliko čvrsta u obrani, popuštali su u duelima i snazi udarca, bili pretromi. Petrović je odmjerenim udarcem pospremio na iznenađenje čitave zagrebačke obrane za 9:5, pridodali su se pivoti Radu i Krapić za odlazak na šest pogodaka viška. Raduov pogodak spada u red velemajstorskih s pozicije sidruna, a takvih se već nazabijao pod bijelom kapicom. Uslijedio je potez susreta. Vićan je ubacio sa svojih vrata loptu u polu-kontru Xaviju Garciji, ovaj se othrvao Ivanu Milakoviću i lobom prevario Josipa Pavića. Bio je to pogodak za pogledati više puta. Dašić i Gagulić kozmetički smanjuju, a točku na i za konačnih 13:7 stavlja Daniel Varga.

Mladost nije imala velikih šansi na početku finalne serije. Imat će priliku za iznenaditi Primorjaše u subotnjem uzvratu. Upotpunjen je tako uspješan dan riječkih sportskih kolektiva u duelu sa zagrebačkim klubovima. Prva je pobjeda u rukavu, još dvije do trofeja kojeg se čeka desetljećima.