Petak, 30. svibnja 2014. 19:39 Napisao/la  Patik Mršnik izvješćuje iz Barcelone

Polufinale: Barceloneta - Primorje EB 10:8 (2:3, 5:0, 2:3, 1:2)

Final Six vaterpolske Lige prvaka - polufinale

BARCELONETA - PRIMORJE EB 10:8 (2:3, 5:0, 2:3, 1:2)

Bazen Bernat Picornell, Barcelona. Gledatelja 800.

Suci: Radoslaw Koryzna (Poljska) i Giorgios Stavridis (Grčka)

Delegati: Gyorgy Martin (Mađarska) i Stefan Bottlik (Slovačka)

BARCELONETA: Pinedo (8 obrana), Szirany 1, Perrone 1, Munarriz, Espanol 3, Minguell 1, Roca 1, Echenique 1, Ubović 2, Fernandez, De Lera, Petković, Lloret

PRIMORJE EB: Vićan (5 obrana), Radu 1, Buljubašić 1, Krapić, De. Varga 2, Sukno, Muslim 1, Petrović, Da. Varga 1, Obradović, Šetka, Xavi Garcia 2, Jelovina

Igrač više: Barceloneta 10 (2) Primorje EB 15 (4)

Peterci: Barceloneta - (-) Primorje EB - (-)

Vaterpolisti Primorja poraženi su od Barcelonete u polufinalu Lige prvaka. Španjolska momčad bila je bolja. Španjolci su zasluženo na svom plivalištu upisali novu pobjedu protiv riječkih vaterpolista, učinili su ono isto što su posigli krajem studenog na početku grupne faze nadmetanja. Iako je Primorje slavilo u tri četvrtine dvoboja polufinala Lige prvaka, ostat će upamćeno da Primorje drugu četvrtinu izgubilo s nevjerovatnih 0:5. Ni jedna momčad nije u drugh osam minuta utakmice to učinila momčadi Ivana Asića, bilo je prilika za potpuni priključak, ali su ostale samo kao statistički učinak u rubrici promašaja.

Primorje je krenulo furiozno, Muslim i Radu su nakon minute i četrdeset sekundi igre postavili rezultat na 2:0 za svoju momčad, činilo se da će sve teći po uobičajenom principu ove sezone u kojoj Primorje ima uspjeh od četrdeset i četiri pobjede i dva remija uz dva poraza, i to od istog protivnika. Nakon uvodne doppiete, krenuli su i Španjolci, iako je obrana Primorja u uvodnim minutama djelovala zastrašujuće dobro. Samo dva isključenja, i to oba napadačka skrivili su centri Radu i Krapić, nakon odgurivanja u fazi kada je Primorje imalo loptu u posjedu. Na 2:2 postavljaju Ubović i Echenique, bila su to dva jeftina pogotka koja su Riječani primili nakon odbijanaca i krivih procjena. Na prvi odmor Primorje odlazi s vodstvom, nakon što je na trinaest sekundi prije kraja pogodio Buljubašić na igraču više.

Druga četvrtina ponudila je sasvim neočekivani, ali iz rakursa domaćina potpuno zasluženi scenarij. Španjolci u podignuli svoju zonsku obranu i natjerali Primorjaše da budu daleko od njihovoga gola kada je lopta u njihovim rukama. Zabili su pak, s druge strane pet zgoditaka u Vićanovu mrežu. Čuvar mreže 'bankara' prvu je obranu upisao tek u trinaestoj minuti susreta, a s takvim skorom protiv izrazito taktički zrele Barcelonete nije se moglo igrati. Golijadu domaćina u drugom periodu otvorio je Szirany nakon udarca iz daljine u pedeset i petoj sekundi.

Prvi ključan trenutak u utakmici, a bilo ih je mnogo, zbio se u sljedećem napadu Primorja. Radu je iznudio peterac, a fenomenalni vratar Pinedo obranio je udarac Danielu Vargi. Kao da se tada odsjekla nit koja je uspješno vezivala riječke napade, uslijedila je kanonada Barcelonete predvođene iskusnim Espanolom i brojnim navijačima na Picornellu. Nova velika pogreška riječke obrane omogućila je Nemanji Uboviću da izvana postigne pogodak za 5:3. Gotovo vi španjolski golovi u drugoj četvrtini plod su izazito dobrih taktičkih odluka, realizirani uspješnim udarcima izvana. Barceloneta povećava na 6:3 u trenucima kada su izvan igre zbog isključenja bili Xavi i Krapić, nesumnjivo jedan od tragičara u redovima Riječana. Zabio je Perrone, a do poluvremena mu se pridružio Espanyol za velikih 7:3. Primorje je djelovalo poput grogiranog boksača.

Kada se mislilo da je sve gotovo, nastavak je donio tračak nade. Svijetlo se nakratko upalilo nad riječkim ambicijama kada je Denes Varga ušao na drugog centra i zabio za 7:4. Tada je u igru ušao i ozljedom načeti Obradović i unio nemir ulascima na lažnog sidruna. Iznudio je nekoliko igrača više, no priliku za priključak na minus dva ne koristi Denes Varga. Promašaj mađarskog topnika kaznio je Espanyol, pa je pogodio Daniel Varga za 8:5, više sreto nego spretno. Lopta se od Minguellove ruke odbila u lob, te prevarila Pineda na vratima. Na 8:6 je u dvadeset i drugoj minuti smanjio Xavi Garcia, ponovno je ada sreća igrala veliku ulogu kod njegovog pogotka.

Do kraja treće četvrtine igra Barcelonete ponovo se srozala, nekoliko izglednih prilika promašili su preko Perronea i Ubovića, no Primorje to nije znalo kazniti. U posljednjoj minuti toga perioda izglednu priliku iz izrađene akcije propustio je realizirati Krapić, a da stvar bude gora, za 9:6 je zabio Minguell. Zatvaranje treće dionice igre donijelo je dvostruku kaznu Primorju, jer su osim pogotka crvene kartone zbog žestokih prigovora dobili pomoćni trener Igor Pezelj i fizioterapeut Andrija Zubović. U posljednjoj četvrtini nije bilo snage za povratak, iako ga je nagovjestio Xavi Garcia smanjenjem na 9:7 iz dalekometnog udarca. Zabio je i Denes Varga pet minuta prije kraja na igraču više, ali više od toga Riječani nisu mogli napraviti. Točku na i stavio je Albert Espanyol i odveo Barcelonetu u finalni obračun protiv Radničkog.

Final Six Lige prvaka i prije zadnjeg dana pokazao je da su iznenađenja moguća. Pobjedu Partizana nad Pro Reccom upotpunila je kockica u mozaiku koju je postavila Barceloneta taktički izvrsnom igrom i slavljem pred svojim navijačima. Primorju ostaje borba za treće mjesto protiv Partizana (subota - 18.30), za novu europsku broncu nakon deset godina.