LIGA PRVAKA

Primorje i Jug odigrali neodlučeno na Kantridi

Srijeda, 04. prosinca 2013. 20:08 Napisao/la  Patrik Mršnik

Utakmica 2. kola: Primorje EB - Jug CO 9:9. Riječani su u završnici prokockali vodstvo 9:7

Liga prvaka vaterpolista - 2. kolo

PRIMORJE EB - JUG CO 9:9 (1:3, 4:2, 3:2, 1:2)

Bazen Kantrida. Gledatelja 1.200.

Suci: Sergio Borell Sanchez (Španjolska) i Georgios Stavridis (Grčka). Delegat: Gianni Lonzi (Italija)

PRIMORJE EB: Vićan (5 obrana), Radu, Buljubašić 2, Krapić, De. Varga, Sukno 3, Muslim, Petrović, Da. Varga 3, Obradović, Šetka, Xavi Garcia 1, Jelovina

JUG CO: Bijač (9 obrana), Vranješ, Bošković, Janović 3 (1), Šutalo 2, Benić 1, Marković, Bušlje 1, Visković 1 (1), Dobud 1, Marelja, Macan, Nižić

Igrač više: Primorje EB 10 (6) Jug CO 9 (3)

Peterci: Primorje EB - (-) Jug CO 2 (2)

Tri isključenja: Visković (23), Petrović (29)

Vaterpolisti Primorja nisu uspjeli pobijediti dubrovački Jug u utakmici drugoga kola Lige europskih prvaka. Završilo je 9:9 u burnom susretu, u užarenom grotlu bazena na Costabelli. Ostaje žal za pobjedom, nakon fenomenalnog povratka u četiri minute drugog perioda, kada su se nakon zaostatka 1:4, Riječani vratili i poveli. Bod je osvojen, ali su i dva izgubljena u borbi za europsku završnicu.

Zamjena na komentatorskoj poziciji HTV-a
Gledatelji koji su susret Primorja i Juga pratili putem malih ekrana nisu mogli uživati u komentarima HTV-ovog reportera Miće Dušanovića. Regularni pratitelj vaterpolskih zbivanja na javnoj televiziji naišao je na 'zatvorena vrata' čelnika Primorja koji su pritužbom na HTV iskazali svoje nezadovoljstvo njegovim praćenjem ogleda dviju najvećih rivala. Nerjetko bi Dušanović potezao na stranu Dubrovčana, a navijači Primorja su na prvoj utakmici doigravanja za naslovv prvaka prošle sezone svoje nezadovoljstvo iskazali transparentom "Mićo, i ovo je Hrvatska!" Komentiranje derbija ovoga je puta tako pripalo Marku Šapitu.

Prvu je loptu za Primorje isplivao Paulo Obradović, krenuli su Riječani s najjačom postavom - u bazenu su boravili Sukno, Denes Varga i Radu. Ipak, udarac Sukna, jednog u nizu Dubrovčana u momčadi Primorja završio je pored gola. I u sljedećem napadu nije bilo riječkoga gola, budući je prvom obranom Bijač zaustavio udarac iz izgledne pozicije Obradoviću. Jugaši pritom, preko Boškovića nisu iskoristili svog prvog igrača više, žabica je otišla iznad vrata. Kad već nije htjelo domaće vaterpoliste, nakon tri minute igre poveli su jugaši. Ostao je sam Bušlje na vjetrometini, na čistini je desnom dijagonalom bek dubrovačke momčadi matirao Franu Vićana. Odgovora Primorja nije bilo, proigravanje Daniela Varge za Radua završilo je u rukama duborvačkih obrambenih igrača. Nakon neuspjele kontre ponovo se 'kuhalo' pred dubrovačkim vratima. Šetka je iznudio isključenje svog oponenta Boškovića, no Denes Varga nije uspio pogoditi, pucavši traljavo, ravno u Bijaća. Primorje je u uvodnim minutama više ispitivalo svoju snagu nego testiralo protivnikovu, pomalo se tražilo uz sporadičnu inferiornost prema gostima. Novo je isključenje, tri minute prije kraja prvog perioda Radu iznudio na Macanu, ni niti nakon prve minute odmora i izvrsnog proigravanja Šetke Radu ne pogađa prostor iza Bijaća. Sve to kažnjava Hrvoje Benić koji vrlo brzo Jugaše dovodi na 0-2. Dovoljno za novu porciju straha u kostima Primorja. Do kraja četvrtine pogotke su na 'igrača više' postizali Dobud za teško gledljivih 0-3, odnosno Sandro Sukno izvana, nakon isključenja Viskovića. Gol za Primorje dugo je visio u zraku, ali napadačka nedorečenost stajala je riječku momčad rezultatskog zaostatka nakon prvoga perioda.

I u drugu četvrtinu Primorje je krenulo svojim napadom kojeg ponovn nije iskoristilo putem rijetko vidljivog Radua. Sve što nije polazilo za rukom Riječanima, zabijali su Dubrovčani, pa je početkom drugog perioda na 'minus tri' domaće navijače zaledio Josip Šutalo, turski reprezentativac u redovima Juga. No, bilo je to uglavnom sve od Dubrovčana u drugoj četvrtini, kreće serija dotada uspavanog Primorja. Jedini igrač Primorja koji je u prvih deset minuta mogao naći put do dubrovačkog gola bio je Sandro Sukno. Našao ga je tako i u jedanaestoj minuti na isti način kao i kod prvoga gola. Igrač više, šut izvana - neobranjivo za vratara Bijaća. Jug svoju igračku prednost nije iskoristio, a iz kontre je rezultat na 3-4 smanjio Daniel Varga, da bi ga u potpunosti poravnao Ivan Buljubašić. Serija iz udžbenika, za erupciju oduševljenja publike, uspavane tmurnom prvom četvrtinom. Šlag na tortu 'dolio' je Frano Vičan perfektnom obranom na igraču manje, kada je Dobud isplivao sam ispred njega. Bravura vrijedna divljenja! Publika je ponovo u transu kada Daniel Varga zabija drugi puta za vodstvo Primorja 5:4, čime zatvara uragansku seriju 4:0, postignutu u četiri minute. Od jedanaeste do petnaeste minute igralo je samo Primorje, Jug je ponovno izjednačio nakon peterca kojeg je iskoristio Nikola Janović. Tresu se potom grede na obje strane, dalekometnim udarcima sa vanjskih pozicija (Sukno i Bošković), poluvrijeme se završava novom Vićanovom obranom kod rezultata 5:5.

Bučna podrška Jugovih navijača
Otkako su se Primorje i Jug isprofilirali u dva najjača hrvatska kluba podrška dubrovačkih navijača u Rijeci ne izostaje. I ovoga je puta stotinjak navijača Juga, mahom dubrovačkih studenata u Zagrebu okupljenih u udrugu "Libertas" pružalo bučnu podršku svojih ljubimcima. Krenuli su dubrovački studenti jutros autobusom iz Zagreba, proveli sunčan dan u Rijeci i svjedočili remiju svoje momčadi iza istočnog gola na Costabelli.

Nastavak je u svom početku poprimio španjolsko ruho, pogotkom Xavija Garcie za novo vodstvo domaćih vaterpolista. Isključenje Bušlje dobro je iskoristila napadačka linija Primorja, uposlivši španjolca na desnoj strani koji loptu posprema u bliži kut. Na 6-6 iz novog peterca postavlja novopečeni reprezentativac Visković, nakon serije pogrešaka jedne i druge momčadi u uvodnim minutama nastavka. Utakmica poprima ratnički štih, a Šutalo korsti drugog Jugovog igrača više nakon isključenja Obradovića te udarcem iz sredine dovodi svoju momčad u novo vodstvo. Španjolski sudac Borell tada isključuje Krapića s jedne odnosno Viskovića s druge strane te nakon kontraprekršaja loptu vraća vrataru Bijaču. Sredinom trećeg perioda 'gospari' tako imaju priliku doći na novo vodstvo od dva pogotka razlike, no udarac Boškovića odsjeda na gredi, a u napadu prekršaj paralelno radi Janović za novo isključenje. Božica Fortuna ponovno se nije nasmješila Riječanima, budući se pred golom Juga nije dogodila situacija za povratak u egal. Nešto kasnije, na 1.43 do kraja treće etape na scenu svojim trećim pogotkom nakon trećeg isključenja Viskovića satupa Daniel Varga i vraća susret na početak. I onda potez velemajstora, potez kojim je Sandro Sukno pokazao zašto je jedan od najboljih napadača na svijetu. Za kraj četvrtine, udarac 'iz vode' sa Bušljom na ramenima pod Bijačevu gredu - 8:7. Do kraja četvrtine crveni je karton na klupi Primorja zbog prigovora dobio pomoćni trener Igor Pezelj. Kulisa za posljednjih osam minuta bila je spremna.

Sandro Sukno isplivao je prvu loptu završne etape, no napad je ponovno otišao u nepovrat, početnom bezidejnosti. Na drugoj strani isključenje Denesa Varge nije se obilo o glavu Riječanima, ali je zato greda Ante Viskovića Dubrovčane skupo stajala. Izvukao se Buljubašić na lijevu stranu, pogodio nebranjeni dio Bijačeve mreže za prvo odvajanje na dva pogotka razlike - 9:7. Sreća prati hrabre, u ovom slučaju i dovoljno odlučne, ali se i brzo okreće. Nakon što Radu nije iskoristio zicer na dva metra, u kontru se zaputio Visković i lobom matirao Vićana na sredini posljednjeg perioda susreta. U dva riječka napada uzastopce Jugaši su dobro zatvorili sve prilaze svojim vratima te se u svojim akcijama uspjeli ponovno vratiti u susret. Na 9-9 postavio je Janović, svojim trećim pogotkom nakon posljednjeg izbačaja Petrovića. Obranama se ponovo, u posljednjim minutama susreta iskazuju vratari, a priliku za vodstvo Jug ne koristi preko Janovića koji puca preko vrata, dok Radu ponovno puca u Bijača s druge strane. Trinaest sekundi prije kraja Ivan Asić pozvao je posljednji time-out, iz kojeg Primorjaši ne uspjevaju postići pobjednosni pogodak.