Primorje EB osvojilo trofej nakon 17 godina

Subota, 24. studenog 2012. 17:35 Napisao  Marko Babić

Finale: Jug CO - Primorje EB 9:11 (1:2, 2:4, 4:3, 2:2)

JUG CO - PRIMORJE EB 9:11

Finale kupa Hrvatske za vaterpoliste: Jug CO - Primorje EB 9:11 (1:2, 2:4, 4:3, 2:2). SRC Mladost.

Gledatelja: 1.100. Suci: Periš i Štampalija. Delegat: Jambrović. Supervizor: Bebić.

JUG CO: Bijač, Vranješ, Bošković 3 (2), Janović, Joković 2, Azevedo, Marković, Bušlje 1, Karač 1, Dobud, Ivović 2, Macan, Nižić, Pavlović.

PRIMORJE EB: Vićan, Obradović 3, Paškvalin, Krapić, De. Varga 3, Sukno 1, Muslim 1, Jelača, Da. Varga 1, Barać, Šetka 1, Garcia 1, Križanec, Buljubašić.

Igrač više: Jug CO 13 (3), Primorje EB 7 (3). Peterci: Jug CO 3 (3), Primorje EB -.

Vaterpolisti Primorja EB pobjednici su Kupa Hrvatske! Riječani su u završnici nadvladali sve prepreke i pobijedili Jug CO 11:9 u teškoj bitci u kojoj podatak da je Jug na kraju imao 13, a Primorje sedam prilika s igračem više nego  dovoljno govori. Subota je ipak bila riječki dan, sav uloženi trud se jednom morao vratiti unatoč svim usponima i padovima.

Paulo Obradović najbolji igrač
Paulo Obradović proglašen je najboljim igračem završnog turnira. Obradović ove godine sjajno igra u Primorju, nagrada na Final Fouru Kupa bila je samo potvrda.

Kada je Ivović kod 9:11 minutu prije kraja potegnuo s igračem više, a Frano Vićan obranio bilo je jasno da je dubrovačkim nadanjima došao kraj. Uskoro je cijela klupa Primorja na čelu s Ivanom Asićem skočila u bazen i proslavila toliko željeni trofej. Otplivali su do vjernih navijača, emocije su bile vidljive na svakom koraku, bazenom Mladosti orilo se Primorje, Primorje! Trofej je napokon osvojen nakon 17 godina čekanja.

Riječani su dugo lomili Jug, nisu prvo iskoristili nekoliko prilika da odu na tri pogotka prednosti, tek  je Sukno sjajnim golom u završnici druge četvrtine donio 3:6. Držali se gospari zubima u ovoj utakmici, pet minuta prije kraja utakmice Ivović je smanjio na samo 9:10 i činilo se da bi se riječki snovi mogli rasprsnuti. Na drugoj strani Obradović je uzeo loptu i potegnuo za 9:11 i konačan kraj priče! Sjajan je bio i Vićan u zadnjoj četvrtini, u pravom trenutku obranio je nekoliko teških lopti.

Riječani su odlično otvorili utakmicu, nakon što su se obranili s igračem manje sjevnula je kontra i Denes Varga donio je vodstvo 1:0. Dubrovčani su u prvoj četvrtini nikako nisu snalazili s igračem više, od četiri prilike nisu iskoristili nijednu. Primorjaši su pak iz jedine prilike postigli pogodak, Obradović je nakon četiri minute igre silovitio potegnuo - 0:2. I tu je bila prilika da se već stvori osjetnija prednost, pokušaje Garcije i Sukna zaustavio je Bijač. Na drugoj strani Bušlje je iskoristio trenutak dekoncentracije u riječkoj obrani i smanio na 1:2 dvije minute prije kraja prve četvrtine. Do kraja je Jelača pogodio stativu, a Jug ponovo nije iskoristio igrača više.

Dubrovčani su prvog igrača više iskoritili na otvaranju druge četvrtine (2:2) i onda je krenula rovovska bitka. Tvrde obrane, suci koji nisu bili skloni isključenjima u tom periodu, nitko nije mogao pronaći put do gola. I onda je u završnici krenula serija, Obradović je realizirao igrača više (2:3), a Garcia je pospremio jednu dalekometnu bombu iza leđa Bijača (2:4). U listu strijelaca zatim se upisao i Daniela Varga (3:5). Jug je dobro zatvorio Sandra Sukna, čime je otvorio više prostora drugim igračima. Sukno je samo čekao priliku. U posljednjoj akciji u drugoj četvrtini Primorje je izborilo igrača više. Suknov pokušaj je blokiran, ali vaterpolist Primorja pokazao je zašto među najboljim igračima na svijetu.

Uzeo je loptu i bez gledanja četiri sekunde prije kraja druge četvrtine  pospremio je u mrežu te donio Riječanima prvi put tri pogotka prednosti na utakmici (3:6). Kada je Šetka nakon dvije minute igre u trećoj četvrtini donio četiri pogotka prednosti (4:8) činilo  se da bi to mogao biti trenutak kada je slomljen Jug.

Dubrovčani su bili tvrdoglavi, kod 5:8 Denes Varga našao se sam pred Bijačem, umjesto da puca, proigrao je Krapića koji je pogodio gredu. To se odmah osvetilo, na drugoj strani Jug je izborio petarc kojega je realizirao Ivović (6:8). Jug je prokockao dva napada da se približi na samo pogodak zaostatka, a kada Dubrovčani nisu htjeli uzeti ponuđeno, na  drugoj strani Denes Varga je preuzeo odgovornost minutu i 34 sekunde prije kraja treće četvrtine za 6:9. Na kraju četvrtine Vićan je sjajno obranio Dobudu iz neposredne blizine, suci su pokazali ne pet metara, a klupa Primorja je skočila, dok je Ivan Asić zaradio žuti karton zbog protesta. Bošković je bio siguran (7:9).