Srijeda, 08. svibnja 2013. 19:30 Napisao  I. V.

Druga utakmica finala: Jug CO - Primorje EB 10:8 (1:1, 2:0, 3:4, 4:3)

Finale PH vaterpolista, druga utakmica

JUG CO - PRIMORJE EB 10:8 (1:1, 2:0, 3:4, 4:3)

Bazen u Gružu.  Gledatelja: 1.200

Suci: Mario Bianchi i Massimo Savarese (oba Italija).

JUG CO: Bijač  (4 obrane), Vranješ, Bošković 3 (1), Janović 2, Joković 1, Azevedo 1, Marković, Bušlje 1, Karač, Dobud 1, Ivović 1, Macan, Nižić, Pavlović

PRIMORJE EB: Vićan (6 obrana), Obradović 3, Paškvalin 1, Krapić, Krapić, De. Varga, Sukno 1, Muslim, Jelača, Da. Varga 1, Barać, Šetka, Garcia 2, Križanec, Buljubašić

Igrač više: Jug CO  15 (4), Primorje EB 10 (5)

Peterci: Jug CO 1 (1) Primorje EB -

Tri isključenja: Da. Varga (Primorje EB), Dobud (Jug CO)

Vaterpolisti Juga iskoristili su prednost domaćeg bazena i stekli prednost 2:0 u finalnoj seriji prvenstva Hrvatske, Dubrovčani su pobijedili rezultatom 10:8 u utakmici koja se igrala po očekivanom scenariju. Prevagnula je snaga i sudački kriterij, posebice u zadnjoj četvrtini u koju su momčadi ušle s rezultatom 6:5. Bušlje je brzim pogotkom s distance odmah povećao vodstvo domaćina i tada su uslijedili presudni trenuci.

Najbolji igrač Primorja Paulo Obradović zaradio je isključenje i istodobno napravio nesportski prekršaj čime je propala šansa da Primorje iskoristi igrača više. Na drugoj strani Daniel Varga napravio je prekršaj za peterac.  Trener Primorja Ivan Asić žustro je protestirao, te je isključen. Bošković je bio siguran izvođač peterca, Jug je stekao prednost od tri gola. Garcia je 4,55 minuta prije kraja smanjio na 8:6, ali Jug na drugoj strani opet dobiva igrača više. Bošković je precizan za 9:6 čime je utakmica riješena. Dva pogotka Primorja (Garcia i Obradović) i jedan Ivovića dogodila su se tijekom rutinskog odrađivanja zadnje tri minute.

Primorje se domoglo mogućnosti da iznenadi Jug u 3. četvrtini, kada su smanjili prednost Juga i stekli samopouzdanje. Zahvaljujući poduzetnijem Obradoviću, drugačijem rasporedu i boljoj iskoristivosti igrača više, igrači Primorja dobili su četvrtinu nakon koje je izgledalo da Jug više neće smoći snage za novi uzlet. Međutim, opet se pokazalo da igračima Juga pogoduju pravila prema kojima igra u obrani ponekad pobuđuje sirove strasti.

U prvoj četvrtini igrao se rovovski vaterpolo s ukupno 8 isključenja. Oba pogotka pala su s igračem više: Daniel Varga iskoristio je trenutak nepažnje i odmah poentirao, Janović je pak "probio" postavljenu obranu. U igri bez napadačke kreacije zbog (pre)malo kretanja, vaterpolisti Juga odmah su počeli koristiti sudački kriterij koji pogoduje robusnijim igračima. Dovoljno je konstatirati da je Primorje kroz aktivnu igru u prvoj četvrtiti pogotku bilo najbliže u Suknovu pokušaj loba (greda) iz nepovoljne pozicije za udarac. Da su suci zadržali kriterij prema kojemu su isključivali igrače Primorja u prvoj četvrtini, u zadnjoj četvrtini u bazenu više ne bi bilo dovoljno igrača.

I u drugoj je četvrtini Jug nametnuo čvrstu igru na postavljenu obranu. Igrači Primorja nisu se u napadima uspijevali istrgnuti iz čvrstog zagrljaja Jugove obrane,  pa vratar Bijač do poluvremena ni jednom nije morao intervenirati. Ilustracija igre Primorja ogleda se kroz podatak da najopasniji igrač Sandro Sukno nije uputio ni jedan otvoreni udarac prema vratima Juga.  Pogoci Dobuda s igračem više i Jokovića na nepostavljenu obranu donijele su Jugu prednost od dva pogotka 3,03 minute prije kraja četvrtine. Udarci Jelače i Daniela Varge više su spadali u domenu pokušaja nego izrađenog šuta.