PRIMORJE U LIGI PRVAKA

Jaki pobjeđuju i kada igraju slabije

Nedjelja, 10. studenog 2013. 10:11 Napisao/la  Patrik Mršnik

Igra Primorja bila je, objektivno gledano, jedna od najslabijih zadnjih sezona

Zacrtano se zasada pokazuje ostvarenim. Plan rada vaterpolista Primorja svakako je prije početka sezone uključivao i natjecanje u Ligi prvaka, sve bi propalo podbačajem protiv mađarskog Szolnoka. On se nije dogodio, srećom po zaljubljenike u taj sport i rejting po mnogima najjače momčadi, pa se tako Riječani nalaze u probranom društvu društvu dvanaest najboljih klubova Europe. Činjenično stanje utvrđeno je prije gotovo mjesec dana na ždrijebu skupina u Luksemburgu, valjalo je kroz dvomeč s Mađarima tek potvrditi pretpostavljeno.

Krapić: Pokazali smo izniman karakter
Nakon utakmice igrači Primorja djelovali su 'ispuhanije' nego nakon one prošlotjedne protiv Juga. Tenzije su bile na visokoj razini, ulog je bio velik a prava na kiks više nije bilo. Kapetan Ivan Krapić izjednačio je na 7-7 na sredini posljednjeg perioda susreta. Njegov parnter s pozicije centra Radu bio je vani, Krapić je znalački iskoristio dar domaće obrane i svladao vmađarskog vratara Deckera:
- Nakon utakmice mogu samo čestitati momčadi, digli smo se i pokazali izniman karakter. Čestitao bih navijačima, koji su ponovno došli u velikom broju, oni su naša snaga. Kroz cijeli susret smo se tražili, bili smo u nekom međuprostoru, nismo se uspjeli konsolidirati nakon pada u prvoj četvrtini. Na kraju smo ipak uspjeli u preokretu i sada se okrećemo nastavku prvenstva, govori Krapić

Ali, nije bilo lako. Iz bilo kojeg aspekta; od samih aktera, preko klupa i sudaca do navijača. Svi su oni subotnju utakmicu i pobjedu (8-7) proživjeli na svoj način. Dojam je da jedna verzija unificirane utakmice ne postoji, dovoljno je bilo samo vidjeti neke reakcije igrača te neke sudačke odluke.

Igra Primorja bila je, objektivno gledano, najlošija u posljednje tri sezone otkako su stvari u hrvatskom, a samim time i europskom vaterpolu postavljene nešto drugačije. Bilo je u tom vremenu svakakvih predstava, manje ili više dopadljivih utakmica, no alarm se kao kod vodstva Szolnoka od 3-6 na poluvremenu u glavama igrača nikada jače nije upalio. Čudesnih pet minuta na poluvremenu uspjelo je u dovoljnoj mjeri mobilizirati usnulu ljepoticu, prodrmanu serijom svog protivnika (0-3) iz druge četvrtine.

Kad su već Sukno i Denes Varga s 'pointa' gađali stative i prečke, kad Obradovića i Daniela Vargu nije htjela lopta, na lijevom se 'flatu' pojavio Crnogorac Petrović u redovima Riječana i sa dva pogotka u otvaranju treće četvrtine stvari vratio na mrtvu točku. Nisu ti udarci bili odveć jaki kao kod udarača poput gore nabrojanih. 'Žabica' za 5-6 jedva se uvukla u gol, no znanje je presudilo, uz gomilu iskustva u Petrovića. Osvajao je taj sve, s Primorcem i 'majkom' Crnom Gorom proživio gomilu takvih utakmica.

HTV ne zanima Primorje
Vaterpolo je posebna priča na javnoj televiziji u našoj zemlji. Slabo je zastupljeno općenito, Primorja osim protiv Juga nikada nema na malim ekranima. Nije ga bilo ni protiv Szolnoka, zbog nedostatka interesa HTV-a.  Situacija s HTV-om mogla bi ponovno postati zahlađena.

Čovjek kojemu također treba skinuti „kapicu“ do poda je Xavi Garcia. S tri pogotka Španjolac je sebi omogućio je da zajedno s momčadi konačno ode u Barcelonu, i to već za deset dana kada Primorje na legendarnom Picornellu igra susret prvog kola Skupine A Lige prvaka protiv Barcelonette. Garica je autor prva dva, ali i posljednjeg, odlučujućeg zgoditka koji je riječke kapice lansirao u elitno društvo nakon godine izbivanja.

Mađarski je sastav djelovao borbeno, požrtvovno i dosta agresivno. Obrana 2-4 nije se mogla snaći s domaćim centrom Raduom na kojeg su lopte išle u vrlo malom broju puta. Nije vanjska linija bila svjesna problema koje Radu čini svojim čuvarima, no s vrha tribine oni su bili i više no očiti. Najbolje se to moglo primijetiti kod pogotka za vodstvo Primorja od 3-2. Bio je to klasični 'raduovski' gol, okret s dvojicom na leđima i poentiranje ljevicom, iz vode. Koristili su Mađari igrača više (2/4), ostavili 'hobotnicu' Vićana na vratima tek s tri obrane. I jedni i drugi promašivali su jako puno puta, jer da nisu palo bi još najmanje deset zgoditaka na susretu.

Kvalifikacije su apsolvirane. Četiri pobjede (Vouliagmeni, Acquachiara, Hannover i Szolnok) uz mađarski remi u prvoj utakmici trećega kruga su samo uvertirau novih deset euro-ogleda. Sezona stoga, tek počinje u onom pravom smislu riječi. Slijedi gostovanje u Šibeniku (16.11) u sklopu sedmoga kola Jadranske lige, dok je četiri dana kasnije na rasporedu susret u Barceloni.