Subota, 28. rujna 2013. 22:49 Napisao/la  Patrik Mršnik

Utakmica 1. kola: Primorje EB - Primorac 13:7 (4:3, 3:1, 2:0, 4:3)

Triglav Jadranska liga – 1. kolo

PRIMORJE EB – PRIMORAC 13:7 (4:3, 3:1, 2:0, 4:3)

Bazen Kantrida. Gledatelja 500. Suci: Zoran Tomić i Goran Gavrilović (oba Zagreb). Delegat: Albert Brala (Rijeka)

PRIMORJE EB: Vićan (14 obrana), Radu 2, Peroš, Krapić, De. Varga 2, Sukno 2, Muslim 2, Petrović, Da. Varga 1, Obradović 3, Šetka, Xavi Garcia 1, Čubranić, Mudražija

PRIMORAC: U. Brguljan (11 obrana), Kudaba, Lučić 1, Danilović, M. Brguljan 1, Đurović 1, Nikolov, Tešanović, Mačić, Murišić 3, Vukasović 1, Gopčević, Kralj, Kriještorac

Igrač više: Primorje EB 10 (4) Primorac 11 (3)

Peterci: Primorje EB 1 (1) Primorac 1 (0)

Tri isključenja: Da. Varga, Petrović (Primorje EB)

Vaterpolisti Primorja EB uspješno su započeli novu vaterpolsku sezonu u Triglav Jadranskoj ligi. Izabranici Ivana Asića svladali su na otvaranju momčad kotorskog Primorca rezultatom 13:7, u razmjerno jednosmjernoj utakmici. Vratari s obje strane su briljirali, nisu Crnogorci tako loš protivnik, a evidentno je da Primorje diže formu uoči kvalifikacijskog turnira vaterpolske Lige prvaka.

Vaterpolisti Primorja utakmicu su otvorili dosta rezervirano. U prva četiri napada akcije je završavao centar Cosmin Radu, prva dva puta uspješno pa je tako rumunjski centar već nakon minute i petnaest sekundi postigao dva pogotka. Gosti nisu dopuštali primorjašima da se odlijepe, pa je tako Murišić lijepom šraubom s centarske pozicije smanjio zaostatak Kotorana. Prvi je put vanjska linija Primorja uputila udarac prema golu tek nakon pet minuta igre kada je Sukno zabio za 3:2. Gosti su u prvom periodu u tri navrata imali igrača više, a dvije su takve situacije iskoristili dok domaći vaterpolisti jedinu svoju – nisu. Dvije vezane Xavijeve stative u nastavku nisu lansirale Primorje, a to je kaznio Matija Brguljan izjednačenjem na 3:3. Primorje na prvi odmor odlazi s prednošću od 4:3 nakon dalekometnog pogotka Paula Obradovića.

Drugi dio počinje iskorištenim 'igračem više' Denesa Varge te s po dvije obrane vratara na svakoj strani. Nije domaći trener Asić puno rotirao u bazenu u prvome dijelu. Centra je igrao Radu, vanjsku su liniju činili Sukno, Obradović i Daniel Varga, u bazenu je dosta vremena provodio Antonio Petrović uz Denesa Vargu, Xavija i vratara Vićana. Utakmica je, zbog novih vaterpolskih pravila o mogućnosti korištenja po jednog time-outa sa svake strane u svakoj četvrtini trajala osjetno duže nego što je to bio slučaj prijašnjih godina. Odvojilo se Primorje na tri pogotka viška prvi puta u 12. minuti kada Daniel Varga postiže svoj prvi pogodak, jakim i odmjerenim udarcem kroz vratara gostiju Brguljana. Nije ta prednost bila dugoga vijeka budući da Vukasović smanjuje na 6:4. 'Štekalo' je i dalje u rubrici 'igrač više', u prvih četrnaest minuta samo je jedna takva situacija bila iskorištena (Denes Varga), da bi tek tada drugu, iz petog pokušaja iskoristio Paulo Obradović, ubacivši se na drugog centra. Prvo poluvrijeme obilježile su obrane vratara, a jednu koja je izmamila uzdahe publike upisao je gostujući kapetan Uglješa Brguljan, skinuvši žabicu Danielu Vargi. Vodstvo od 7:4 na poluvremenu nije odavalo dojam 'atomskog' Primorja. Izabranici Ivana Asića igrali su taman onoliko koliko je trebalo za razmjerno mirno poluvrijeme, u kojem je prednost mogla biti i manja da Frano Vičan nije ubilježio četiri dobre obrane.

Počeli su Primorjaši u stilu treću četvrtinu kada se Xavi Garcia digao i lijevicom pogodio gol za povratak na 'plus četiri' a nakon kontra prekršaja Radu ne uspijeva odbojkaški pogoditi s centarske pozicije. Dogodio se potom i prvi peterac na susretu. Skrivio ga je Daniel Varga, ali se na vratima još jednom iskazao Vićan obranivši udarac iz najstrože kazne Damjanu Daniloviću. Denes Varga pokušao je potom šraubom sa šest metara iznenaditi Brguljana ali udarac je zaustavila stativa. Primorje je u trećemu periodu podiglo intenzitet obrane i činilo utakmicu nezanimljivom. Taj se period susreta pretvorio u reviju promašaja, posebice kada je riječ o 'igraču više' koji je i kod jednih i kod drugih imao učinak 2-6. Tada je svoju drugu osobnu pogrešku upisao novi Primorjaš Petrović. Osim što je nastavak susreta donio reviju promašaja, isti je u prvi plan bacio i dvojicu vratara koji su u tom periodu sakupili po osam obrana, a često su se tresle i stative. Muslim je minutu i petnaest sekundi prije kraja treće četvrtine iskoristio prvi peterac Primorja u novoj sezoni te povećao prednost Rijačana na 9-4. Izvanredne dvije reakcije Frana Vičana na kraju treće četvrtine održavaju rezultat istim, i to u akciji gostiju s igračem više. Cijelu trećinu vratar Primorja očuvao je mrežu netaknuom i pritome samo još jednom pokazao zašto je neprikosnoven na vratima riječkih vaterpolista.

Prvi su pogodak u četvrtoj četvrtini iz igrača više postigli gosti preko Murišića. Treće je isključenje u toj akciji dobio Daniel Varga. Bio je to prvi gol gostiju nakon punih jedanaest minuta igre. Nakon ponovno nešto opreznijeg starta u posljednju četvrtinu svoj treći a deseti pogodak za Primorje postiže Paulo Obradović. Već u sljedećem napadu, četiri minute prije kraja susreta ponovno smanjuje Đurović. Dojam o opreznijem startu Riječana odaje podatak o sedam primljenih pogodaka. Do kraja susreta pogađali su još po jednom Sukno, Muslim i Denes Varga za Primorje te Murišić za Primorac, a Danielu Vargi se na popisu tri puta isključenih igrača priključio i Antonio Petrović.