Primorje slomilo Mladost u zadnjoj četvrtini

Subota, 05. listopada 2013. 21:31 Napisao/la  Patrik Mršnik

Utakmica 2. kola: Primorje - Mladost  17:8 (2:1, 5:4, 4:3, 6:0)

PRIMORJE EB – MLADOST 17:8 (2:1, 5:4, 4:3, 6:0)

Bazen Kantrida. Gledatelja 500. Suci: Joško Prančić i Branko Banovac. Delegat: Željko Kaurloto (svi Split)

PRIMORJE EB: Vičan, Radu, Peroš, Krapić, De. Varga 5, Sukno 3, Muslim 4, Petrović, Da. Varga 2, Obradović 1, Šetka 1, Xavi 1, Čubranić, Mudražija

MLADOST: Marcelić, Bukić, Josipović, Lončar 1, Martinić, D. Živković, Anzulović, Milaković 2, Pavičić, I. Živković, Vukičević 4, Gagulić 1, Pisk, Dašić

Igrač više: Primorje 13 (7) Mladost 12 (3)

Peterci: Primorje 2 (2) Mladost 2 (2)

Tri isključenja: Petrović (22), Pavičić (25), Da. Varga (32)

Vaterpolisti Primorja upisali su i drugu pobjedu na početku natjecanja u Triglav Jadranskoj ligi. No, možda i veća vijest od same pobjede riječkih vaterpolista jest nedolazak najboljeg vaterpolista svijeta prošle godine, vratara Mladosti Josipa Pavića zbog ozljede lakta zadobivene na kvalifikacijskom turniru Lige prvaka u Napulju kojeg su Mladostaši odigrali prošlog vikenda. Bez Pavića Mladost nije mogla puno, ali situacija nakon prve tri četvrtine nije odavala dojam da su Zagrepčani na Kantridi ostali teško poraženi. Tek je posljednji period otkrio pravu sliku, umor gostiju i utakmicu okrenuo u željenom smjeru.

Nakon dvije minute igre povela je Mladost, pomalo neočekivano, no zasluženo i to u igri kada je Primorje bilo s igračem manje zbog isključenja Radua. Na isti su način uzvratili Primorjaši preko Denesa Varge. Pogodio je MVP ovogodišnje svjetske smotre 'žabicu' za poravnanje (1-1). Činjenica da je svaki napad Mladost imala igrača više nije išla u prilog domaćinima. Kao i na otvaranju Jadranske lige protiv Primorca domaći su vaterpolisti krenuli 'dizelaški' u susret, dopuštali su protivnicima otvorenu igru, a svoje napade nisu završavali na željeni način. Iz peterca je u petoj minuti Primorje povelo, ponovo preko Denesa Varge, dok u sljedećoj akciji Xavi i Obradović nisu uspjeli iskreirati poziciju za pogodak. Manjak koncentracije koja je nedostajala u prvom susretu ponovo je bio primjetan, i taj segment igre riječki vaterpolisti moraju popraviti  uoči europskih ogleda idućeg vikenda. U prvoj četvrtini Mladost je bila bolja, kreativnija, a samo su puka sreća, Gagulićev promašaj minutu prije kraja prve četvrtina i Obradovićev blok donijeli da Mladost ne izjednači rezultat. Alarmantan podatak o dva isključenja Radua i Petrovića u prvih osam minuta prouzročio je stanovite probleme za momčad Ivana Asića u nastavku susreta.

Drugi period susreta počeo je promašajem dalekometnog šuta Paula Obradovića. Suci potom priliku Mladosti za brzi napad vraćaju kontraprekršajem, no priliku s centra ne koristi kapetan Krapić. Na vodstvo (3-1) nakon pet minuta bez pogotka Primorja postavlja Sandro Sukno, u izigranoj akciji nakon time-outa s igračem više. Mladostaši nisu posustajali pa su drugiom pogotkom Vukičevića smanjili rezultat, no samo zakratko jer je još jednim udarcem iz vana na 4-2 rezultat okrenuo Denes Varga svojim trećim pogotkom. Igru gol-za-gol nastavlja Gagulić s pozicije centra. Lopta je neshvatljivo prošla kroz vratara Vičana. Već u sljedećoj akciji, u prvom kontaktu s loptom nakon proigravanja Xavija na drugog centra zabija Šetka, lijepim lobom preko Marcelića. Primorjaši nisu bili na pravoj razini, a to osim većeg broja isključenja potvrđuje broj nepotrebnih prekšaja (Obradović!). Nakon jednog od takvih svoj je peterac iskoristila Mladost preko Milakovića. Asić je rotiranu postavu u kojoj su uz Šetku u bazenu boravili Muslim, Krapić i Xavi koristio veći dio druge četvrtine, što zbog isključenja Radua i Petrovića, a što i zbog kakve-takve utjehe da mu je ta postava donijela tri pogotka u drugom periodu.

Prvi je puta Primorje na tri pogotka viška (8-5) došlo na samom početku treće četvrtine kada Sukno poentira na'igrča više'. Raritet je u vaterpolskom svijetu da 70, 80 posto svih napada na susretu završi sa igračem manje na bilo kojoj strani. U takvom razvoju događaja bolje su se snašli domaćini. Sukno je u sljedećem napadu iznudio peterac, faulirao ga je Vukičević a svoje je iskoristio Denes Varga za svoj četvrti zgoditak i odvajanje Riječana na četiri pogotka prednosti. Tri vrlo dobre obrane ubilježio je Frano Vičan početkom nastavka, sve dok mu Ante Vukičević u četvrtoj minuti nastavka nije zabio gol za 9-6. Nije dopustilo Primorje novi rezultatski priključak golovima Daniela Varge i Muslima, golovima 'iz igre'. Stvari su ponovno, kao i u drugom poluvremenu utakmice s Primorcem sjele na svoje mjesto, iako se ne može reći da je Primorje nadigralo svoje protivnike na bazi plivanja i lijepote vaterpolskih akcija. Golovi su plod individualne kvalitete u kojoj je Primorje neosporno jače od ovakve Mladosti u kojoj veći dio susreta nije bilo kapetana Lončara zbog osobnih pogrešaka koje je nakupio u prvom poluvremenu. Upravo je Lončar u jednom ulasku pogodio za 11-8, a prije njega je drugi peterac za Zagrepčane zabio Vukičević.

Tri je isključenja u prvoj minuti posljednjeg perioda za Mladost skupio Marko Pavičić, a iz te je akcije svoj prvi pogodak dao, večeras dosta agilni Obradović. Paulo je u bazenu proveo dosta minuta, bio je Dubrovčanin jedan od glavnih kreativaca u duelu s Mladosti. Najveću prednost na susretu Primorjaši su strekli u 27. minuti kada Sukno zabija svoj treći gol, a Xavi svoj prvi (14-8). Mladostaši su u zadnjem periodu potpuno stali pa je kanonadu nastavio Denes Varga, najbolji strijelac susreta. Primoje je posljednjih osam minuta odigralo na razini na kojoj su ih gledatelji navikli gledati, ostavili su Zagrepčane i na osam pogodaka manjka u 30. minuti zgoditkom Muslima. Posljednja četvrtina plod je snage kolektiva momčadi, ali i nepostojanja obrane gostiju. Svih je šest pogodaka u nastavku palo bez njenog otpora.

Konačni rezultat daje potpuno drukčiju sliku. Devet pogodaka prednosti za što mirniji doček europskih nadmetanja protiv Acquachiarre, Hannovera, i Vouliagmenija, nakon čega slijedi treće jadransko kolo kojeg će Riječani odigrati u Mariboru protiv Branika, aktualnog prvaka Slovenije.