Nedjelja, 13. travnja 2014. 17:53 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Zadra

Finale Jadranske lige: Primorje EB - Jug CO 8:7 (4:0, 0:2, 3:2, 1:3)

Triglav Jadranska liga vaterpolista - finale

PRIMORJE EB - JUG CO 8:7 (4:0, 0:2, 3:2, 1:3)

Suci: Dragan Štampalija (Šibenik) i Nenad Periš (Split). Delegat: Robert Jambrović (Zagreb). Supervizor: Dragan Rajević (Kotor).

PRIMORJE EB: Vićan, Radu 1, Peroš, Krapić, De. Varga, Vrlić, Muslim 1, Petrović 2, Da. Varga, Obradović, Šetka 1, Xavi Garcia 2, Jelovina, Buljubašić 1

JUG CO: Bijać, Vranješ, Bošković 3, Janović 1, Šutalo, Benić 1, Marković 1, Bušlje, Visković, Dobud 1, Marelja, Macan, Jarak, Ivanković

Igrač više: Primorje EB 13 (4) Jug CO 16 (4)

Peterci: Primorje EB - (-) Jug CO - (-)

Tri isključenja: Buljubašić (24), Da. Varga (29)

Isključenje s pravom zamjene: De. Varga (21)

Vaterpolska Rijeka ponovno slavi! Primorje je potpuno zasluženo obranilo naslov pobjednika u Triglav Jadranskoj vaterpolo ligi. Druga je to 'kanta' ove sezone, četvrti trofej u dvije godine, jednako ih toliko ima i trener Riječana Ivan Asić.

Prvu je loptu za Riječane isplivao Xavi Garcia, a iz prve akcije ništa se ozbiljnije po Jugova vrata nije dogodilo. Lopta je bila upućena za Radua na dva metra, negodovali su Primorjaši zbog nedosuđenog isključenja. Dogodilo se ono već u sljedećem Primorjevom napadu, i to u kontrafaulu Daniela Varge, pa su Jugaši preko Janovića mogli povesti. Nisu uspjeli, Vićan je dobro osujetio i pokušaj Dobuda u akciji nakon. Riječani su potom poveli iz klasične solo-kontre koju je povukao Buljubašić s desnog krila, a od tamo je i pogodio na isteku treće minute susreta. Kao i mnogim protivnicima, Primorje je Jugu zaustavilo napad već u uvodnom minutama, što preko blokova (Daniel Varga), što Vićanovim obranama, brzo su igračima Mihe Bobića krila bila 'podrezana'. Na 2:0 minutu kasnije povećava Muslim, krasnim pogotkom s desnog vanjskog. Naciljao je bivši mladostaš i dobro pogodio vrata uspavanog Bijača. Obrana Riječana stajala je dosta duboko, odvlačili su Boškovića i Janovića na sedam-osam metara, pa je dvojac dalekometnim udarcima bezuspješno pokušavao slomiti Vićana. Nije to Dubrovčanima uspijevalo, kao ni pokušaj podvale Markovića na Dobuda u petoj minuti. Vićan je, u maniri prave riječke hobotnice isplivao i zaustavio udarac u rašlje Jugova kapetana. Brzo je stoga Miho Bobić, kojemu je disciplinska komisija HVS-a na čelu s Alenom Pešušićem dopustila vođenje s klupe Juga unatoč crvenom kartonu, morao pozvati minutu predaha. Scenarij sličan onome u subotnjoj utakmici protiv Mladosti kada su Jugaši gubili 1:4.

No nije to zaustavilo Primorjaše, dapače Xavi je na 2.30 minute do kraja prve četvrtine povećao na lijepih 3:0. Muslim je dugo vagao bekove Juga, odvažio se podvaliti za Radua koji košarakški iza leđa, vraća Xaviju na desno krilo. Nepogrešivi Španjolac gađa suprotan Bijačev kut za veliko riječko vodstvo. Jugaši su nastavili u onom istom, tromom ritmu do kraja četvrtine, unatoč isključenju Buljubašića dva je puta vrhunski reagirala obrana predvođena drugim bekom, Petrovićem i sačuvala svoja vrata. Vodstvo je potom povećano na 4:0, na igraču više poentirao je Petrović. Bek se prikrao na lažnog centra i pogodio nakon fenomenalnog upošljavanja Obradovića. Bijač nije imao šanse. Ponovo je Primorje odigralo jednu od najboljih četvrtina ove sezone, u potpunosti nadigravši dubrovačku momčad. Vodstvo od 4:0 bilo je odraz stanja u bazenu, u kojoj su Jugove trupe izgledale gotovo potpuno bezopasno, čast izuzecima u vidu nekoliko izglednih prilika za postizanje gola koje je osujetio Frano Vićan.

Druga dionica susreta ponudila je opis događaja u bazenu kakav je čest u sportu. Jug se vratio na 4:2 u samo pet minuta igre. Iako je Obradović uspio prokockati prvi riječki napad isplivan od strane Denesa Varge, Vićan je majstorski zaustavio Boškovićevu bombu, a potom je Dobud na dva metra napravio kontrafaul i omogućio Primorju mirnu organizaciju novog napada. No, ponovo su se snage Ivana Asića prekombinirale, potom je Xavi zaradio isključenje, no Muslim je fenomenlano izblokirao pokušaj Janovića. Već je tada, na samom startu druge četvrtine Ivan Asić odlučio pozvati minutu predaha. Jasno, za što bolju organizaciju napada za nestvarno vodstvo od pet pogodaka prednosti. Nakon dva ishitrena napada, Riječani nisu uspjeli dostići 5:0. Nije bio precizan Denes Varga, nakon rukometnog 'prebrojavanja', taman kada je isključeni Šutalo ulazio u igru.

Smanjio je rezultat Bošković, klasičnim pogotkom jednog od najboljih pucača svijeta. Nije Miho već dugo onakav kakvim ga pamte Dubrovčani iz vremena njegovog prvog boravka u Gružu, no još uvijek je pokazao da ima top u ruci. Tek u jednanaestoj minuti zabili su Dubrovačni prvi njihov pogodak na susretu, a do petoga Primorjaši nakon novog igrača više ponovno nisu mogli. Ovoga je puta stvari zapucao Obradović, igrala se polovica drugog dijela susreta kada su Jugaši ponovno darovali loptu Riječanima. Hrabro je iz daljine pokušao Daniel Varga, a Bijač je upisao svoju novu obranu. Jugašku nervozu u obrani iisključenje Boškovića nije potom kapitalizirao Krapić, pogodivši gredu, no zato je Dobud uspio smanjiti na 4:2, s iste pozicije na drugoj strani. Sport je uvijek takav, vodstvo od 4:0 u pet minuta druge četvrtine već je bilo prepolovljeno. Nije htjela lopta u gol, pa je nakon grede Krapića istome suđen i kontrafaul u neposrednoj blizini Bijača. Novi problemi počeli su isključenjem Radua, minutu predaha poziva Bobić, no Benićev udarac izvana brani Vićan. Primorjaši ponovno kockaju, Denes Varga baca na dva metra, gdje Radu ne dolazi do lopte, nakon čega i Jug preko Dobuda promašuje zicer. Zadnji napad poluvremena pripao je Primorju, no ponovno je bio nerealiziran. Bošković zarađuje svoje drugo isključenje, no udarac Xaviju brani Bijač. Jug je na poluvrijeme otišao tek s dva pogotka prednosti, a svakoj je momčadi pripala po jedna četvrtina. Da su Primorjaši u drugih osam minuta bili jednako precizni kao u prvom periodu, utakmica je već na poluvremenu mogla biti proglašena završenom.

Da nastavak krene bez drame pobrinuo se Antonio Petrović realiziravši igrača više (Benić). Nije nastavak donio revolucionarne promjene u modalitetu igre jednih i drugih. Pogodio je Janović stativu, pa je potom Marelja zaradio isključenje koje je dobio Petrović, da bi Bošković pogodio dok je Vićan bio u razručenju na vratima. Na 5:3 Primorje je počelo taktizirati, Daniel Varga promašio je teško čuvan od strane Bušlje, pa je Jug dobio priliku za priključak. Vićan majstorski brani pokušaj Dobuda, nije dao čuvar riječke mreže u suradnji s vratnicom da Jug dođe na minus jedan. Treba biti realan, pa reći da su i suci, posebice onaj na Primorjevim bekovima (Štampalija) darovali Jugu dvije lopte, da su puno kompenzirali i sudili mnoge nepostojeće detalje. Nisu se crveno-plavi snašli, već je Macan na drugoj strani dobio izbačaj a trener Riječana Asić pozvao minutu predaha. Sve u svrhu održavanja vitalne prednosti od tri pogotka razlike, na koju u tim trenucima nije uspio postaviti Obradović. U tim trenucima Denes Varga dobiva isključenje s pravom zamjene, a Primorje ostaje bez svog najboljeg strijelca punih dvanaest minuta prije kraja susreta. Zabija tada ponovo Bošković za 5:4, bilo je još puno do kraja.

I onda ponovo - Primorje! Janović dobiva isključenje a nakon prebrojavanja na lijevoj strani surađuju Muslim i Šetka. Prvospomenuti je odbojkaši dobacio loptu do realizatora Šetke, nije se Bijač refleksno mogao odraziti pa je ponovo Primorje bilo na dva pogotka viška. Slaba suradnja agilnog Boškovića i dobro čuvanog Dobuda dala je Riječanima mogućnost za novo veliko vodstvo, no tada Šetka radi nepromišljen potez, zarađuje isključenje u napadu. Udarac Boškovića na drugoj strani uspješno 'skida' Vićan, primjetio je tada riječki čuvar mreže da mu Gospar Miho puca stalno u desnu stranu. Dok je Bošković promašivao, Xavi je zabio za 7:4, nepunu minutu prije kraja treće četvrtine. Jednostavno i efikasno, po uzoru na prvu četvrtinu. Uspješno je Primorje obranilo i zadnji Jugov napadu trećem periodu, Vićan je skinuo udarac Markoviću lijevom rukom iz pozicije u kojoj nije mogao vidjeti loptu u letu.

Primorjaši otvaraju posljednju četvrtinu novom obranom Vićana, drže rezultat unatoč napadačkoj neefikasnosti u prva dva napada, a s tribina već sedam minuta prije kraja susreta počinje riječko slavlje. Jugaši ipak smanjuju preko Benića, u trenucima kada je vani bio Šetka. Iako je Vićan u akciji prije obranio njegov udarac, Štampalija, sudac iz Šibenika vratio je loptu Jugu i isključio Šetku. Sude se potom dva kontraprekršaja, prvo Obradoviću, pa onda i na Obradoviću. Vrijeme je neumitno curilo Jugu, nije se to svidjelo Bobiću i Smodlaki na dubrovačkoj klupi, kao ni obrambeni učinak Muslima i Petrovića, stupova obrane trofejnog Primorja. Sve dvojbe oko pobjednika, ako ih je uopće i bilo, otklanja Radu pogotkom za 8:5, točno pet minuta prije kraja susreta.

No, da utakmica ne bude u potpunosti nezanimljiva do njenog konca pobrinuo se Nenad Periš, najprije dosudivši kontrafaul Radua, pa onda i isključenje Krapića. No uzalud je to bilo, Dobud nije uspio na sidrunu priprijetiti Vićanu i donijeti neizvjesnost. Uspijeva to potom Janoviću, jedinom adekvatnom oružju Juga u posljednjim minutama. Primjetno je bilo da Jug ne može zaprijetiti igrom prsa u prsa, pa je Janović morao potegnuti izvana. Danielu Vargi potom udarac brani Bijać, a na drugoj strani dobiva riječki Mađar svoje treće isključenje. U akciji za Janovića Vićan je ponovno uspješniji, no Riječani svoj sljedeći napad troše relativno brzo. Nije im se to osvetilo, Obradović je osvojio loptu, a riječki navijači bili su u deliriju. Posljednja minuta susreta nije mogla odviše stvari promjeniti iako je Marković smanjio na 8:7. Nije se ponovio dubrovački scenarij otprije četiri dana, Riječani u posljednjih četrdeset i pet sekundi čuvaju loptu i zasluženo odnose pehar pobjednika Jadranske lige drugu godinu uzastopce. Uspjelo je to još samo Jadranu iz Heceg Novog prije četiri odnosno pet sezona.