Saša Gerbec, 27-godišnji Splićanin, koji je 2008. godine iz splitskog Mornara prešao u Primorje CO, posljednjih godina ide uzlaznom putanjom. Dvostruki pojedinačni državni prvak sa posljednjeg PH u 50 m prsnim i leđnim stilom već je nastupao na europskim smotrama (Chartres u studenom prošle godine, op.a), a ove godine u Danskoj želi napraviti korak više.
- Nadam se da ću biti u top formi kada to bude najpotrebnije i da ću u Danskoj ući u finale u disciplini 50 m prsno, sve sam podredio tom cilju. Ako uđem u finale, tu je onda zaista potreban i faktor sreće za nešto više, tu zaista odlučuju sitnice, no cijenim i poštujem svoje protivnike i zato idem korak po korak.
Prošle godine u Francuskoj zaustavili ste se u polufinalu isplivavši rezultat 27.09, možete li se spustiti ispod 27 sekundi?
- Mislim da mogu, a i morat ću se spustiti ispod 27 sekundi ako mislim ostvariti zacrtani cilj.
Pripreme ste započeli još 19. kolovoza, kroz desetak dana započinju provjere na mitinzima?
- Na Svjetski Kup u Moskvu putujem 12. listopada zajedno s klupskim i reprezentativnim kolegom Dominikom Stragom, zatim slijede Split, Zrenjanin i na kraju Zagreb, koji je ujedno i posljednja provjera pred nastup na europskoj smotri u danskom Herningu.
Kako izgleda vaš uobičajeni radni dan?
- Ustajem ujutro u 6:30, sat vremena kasnije je prvi trening na kojem isplivam u ovoj fazi 5-6 km. Popodne je opet trening, nekad suhi, nekad teretana i onda opet skok u vodu i tako iz dana u dan.
Kakva je suradnja s trenerom Milošem Miloševićem?
- Suradnja je odlična, kada sam dolazio Mićo mi je rekao da se prvo moramo dobro upoznati u svakom pogledu i da ne očekujem rezultate preko noći. Sve što je rekao i obistinilo se. Mićo je veliki stručnjak i radnik te se i nakon svoje uspješne plivačke karijere (bio i svjetski prvak u Palma de Mallorci 1993., op.a) i kao trener ponaša tako ne bi li mi postigli isti uspijeh kao i on.
Šta treba napraviti da bi naši plivači bili dobri i na svjetskom nivou, gdje naših plivača u posljednje vrijeme nema previše?
- Radimo sve isto kao i drugi plivači u svijetu, ali mislim da je osnovni problem koliko se sredstava ulaže u plivanje. Nemamo mogućnosti kao i ostali plivači snimati treninge i utrke te kasnije kompjuterski analizirati dobre i loše stvari. Oko pojedinih plivača vani su pravi timovi ljudi. Nekad ta brojka prelazi brojku deset, što je za naše uvjete nemoguće.
Trener vam pokušava osigurati kvalitetne sparing partnere?
- Trener uvijek govori da je najbolje raditi s kvalitetnim sparing partnerima, a njegov renome mu omogućuje lako dolaženje do njih i njihovih trenera. (Slovenci Damir Dugonjić i Emil Tahirović, Srbija: Csaba Szilagyi, op.a) Oni te jednostavnu vuku da budeš brži i bolji.
I na kraju kako se osjećate u Rijeci?
- U Rijeci se stvarno osjećam odlično, ljudi su super, stekao sam ovdje dosta prijatelja, za Rijeku imam samo riječi hvale.