Verica Mance: Riječki sportski savez provodi sedam projekata vezanih za europske fondove

Četvrtak, 16. lipnja 2016. 08:45 Napisao  I. V.

Riječki sportski savez jedna je od malobrojnih sportskih organizacija koja već nekoliko godina aplicira i realizira projekte financirane iz europskih fondova, kaže voditeljica EU projekata pri RSS-u


Verica Mance voditelj je EU projekata pri Riječkom sportskom savezu, koji se izdvaja po tome što se pokušava integrirati u europske tokove financiranja programa od šireg interesa:

- Riječki sportski savez jedna je od malobrojnih sportskih organizacija koja već nekoliko godina aplicira i realizira projekte financirane iz europskih fondova. Ostali to ne rade jer nemaju stručnog kadra, nemaju sredstava za edukaciju ili angažiranje vanjskih konzultanata. Prvenstveno je politička volja da se u programima javnih potreba u sportu osiguraju sredstva za tu namjenu, te da se potaknu aktivnosti u cilju korištenja financijskih sredstava koje se nude kroz različite EU fondove. Nije neobično da je u sportu takva situacija, kada vidimo da se i u puno važnijim resorima na nacionalnom nivou ne povlače sredstva zbog nedovoljno stručnog kadra, komplicirane administracije i sličnih problema drugim riječima nedefiniranog sustava, kaže Mance.

Na kojim pojektima radi RSS?

- Projekti koje RSS priprema u većem dijelu se odnose na ispunjavanje određenih ciljeva na nižoj razini, lokalnoj ili regionalnoj, ali metodologija rada, parametri koji se koriste odgovarajući su kao i za projekte koji se rade na nacionalnom i europskom nivou, odnosno u skladu su sa preporukama Europske komisije. RSS se prvenstveno fokusirao na ostvarivanje ciljeva za interesne skupine kao što su rekreativci, osobe s invaliditetom, mladi, marginalizirane skupine i slično. Drugi dio programa vezan je uz prevenciju nasilja na sportskim događanjima, borbu protiv dopinga u sportskom ali i rekreativno okruženju, uključivanje što većeg broja građana svih životnih dobi u rekreativno sportske aktivnosti, zatim mobilnost administrativnog osoblja i menadžera u klubovima, mobilnost trenera, zdravstvena zaštita mladih sportaša, promocija tracidionalnih europskih sportova... osebno naglašavam projekte vezane uz razmjenu mladih, jer se na taj način širi multikulturalnosti, tolerancija, demokracija i slično, što je izuzetno važno za svako društvo, a sport je upravo onaj segment kroz koji se najlakše provode takvi zadaci. Važno je istaknuti da su ciljevi i rezultati svakog projekta, jasno mjerljivi i transparentni, te da je u svim projektima potrebno jasno iskazati kako se projekt može širiti i iza svog završetka, odnosno kako može pridonijeti nacionalnim i europskim interesima.

Izgradnja ili adaptacija sportskih objekata
- Poseban interes sportskih djelatnika je mogućnost izgradnje ili adaptacije sportskih objekata. No, investicije namijenjene izgradnji sportskih objekata nisu prihvatljiva aktivnost, ali ako se to može spojiti sa nekim drugim područjem, npr. turizmom, tada je i takve investicije moguće realizirati. Npr. izgradnja biciklističkih ili pješačkih staza. Osnovni program koji je namijenjen sportu je ERASMUS+ Sport, ali uz taj program postoji još cijeli niz programa gdje se određene sportsko rekreativne aktivnosti mogu ukomponirati. To su programi prekogranične suradnje, Europski socijalni fond, Europa za građane itd., kaže Mance.

Na kojim projektima konkretno radite?

- U ovom trenutku RSS je u fazi provedbe sedam projekata u koje su uključeni sportaši i sportski djelatnici ne samo grada Rijeke nego i cijele županije, a na nekim projektima sudjeluju i druge županije. Koncem listopada bit će poznati rezultati nekoliko financijski značajnijih projekata s kojima smo aplicirali na program Erasmus+ i to: borba protiv dopinga i mobilnost administrativnog osoblja ukupne vrijednosti cca 500.000 eura. Na tim projektima mi smo vodeći partner. Istovremeno partneri smo drugim EU zemljama na sličnim projektima.

Uvriježeno je mišljenje da je procedura ishodovanja sredstava iz EU fondova jako komplicirana?

- Tko je ikada radio u području EU fondova zna da nije lako doći do bespovratnih sredstava, postoje pravila, procedure, odluke, odredbe kojih se treba striktno pridržavati. Neke zadaje Europska komisija a neke se određuju na nacionalnoj razini svake države. Naravno treba postojati i želja i htjenje za doprinosom sportskim zajednicama, a sve to dolazi mukotrpnim učenjem, ali i razumijevanjem radne okoline. Ne treba stati samo na edukaciji, treba se prilagođavati novim okolnostima. Moram se kratko osvrnuti na konzultantske usluge koje se nude na našem tržištu. Na žalost, tržište konzultantskih usluga kada su EU fondovi u pitanju zasićeni su velikim brojem tzv. stručnjaka iza kojih nema nikakvih rezultata. S toga je vrlo bitno tražiti reference konzultanata. Kod nas ima vrlo malo profesionalaca iza kojih stoje uspješno realizirani projekti, jer se taj posao ne može naučiti preko noći ili na nekoliko seminara. Moj cilj je određene ideje prilagoditi uvjetima natječaja, okupiti relevantne sudionike, ponuditi konkretne rezultate, ali prvenstveno motivirati što veći broj sportskih djelatnika da se uključe na bilo koji način u pripremu i provedbu projekata. Drago mi je da je Ured za lokalni sport Hrvatskog olimpijskog odbora, odnosno članovi odbora tajnici i predsjednici gradskih i županijskih zajednica prepoznali mogućnosti koje nam se pružaju, te me imenovali za koordinatora projektni aktivnosti među županijama. Ostala sam iznenađena kako to ide sporo, teško, postoji veliki otpor odgovornih ljudi, pa čak i nezainteresiranost. Ja to ipak objašnjavam činjenicom da je razumijevanje i shvaćanje ciljeva europske politike vrlo složeno i zahtjevno, naročito ako niste profesionalno vezani uz ispunjavanje tih ciljeva.

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.