U raljama politike: Davor Štimac organizirao javnu tribina posvećenu riječkom sportu

Srijeda, 11. svibnja 2022. 22:56 Napisao  I. V.
Siniša Štembeger, Danijel Premuš, Leonida Domijan Fišter, Velimir Liverić i Vedran Devčić
Siniša Štembeger, Danijel Premuš, Leonida Domijan Fišter, Velimir Liverić i Vedran Devčić

U organizaciji Udruge Da Štima Svima u dvorani Transadrije održana je javna tribina ciklusa "U raljama politike" posvećena riječkom sportu.

Na tribini su sudjelovala ugledna imena riječkog sporta: Vedran Devčić, predsjednik MRK-a Zamet, Velimir Liverić, trener ŽOK-a Rijeka, Danijel Premuš, član Odbora za sport tehničku kulturu Grada Rijeke i predsjednik VK-a Opatija LRH i Siniša Štemberger, poznati riječki košarkaš.

U raspravi je sudjelovao i Davor Štimac, gradski vijećnik, kandidat za gradonačelnika na zadnjim izborima i predsjednik udruge koja je organizirala tribinu, moderatorica je bila Leonida Domijan Fišter.

Tema nije bio riječki sport nego položaj klubova iz skupine tzv. loptačkih sportova, riječ je sportovima koji prema općeprihvatljivim kriterijima spadaju u tzv. nositelje kvalitete sporta u svim lokalnim samoupravama.

Polazište rasprave je činjenica da Grad Rijeka izuzev u nogometu (HNK Rijeka) zadnjih nekoliko godina više nema kluba koji na nacionalnoj razini nešto znači u rukometu, košarci, vaterpolu i odbojci.

Ne tako davno VK Primorje je imalo ponajbolju momčad na svijetu, muški i ženski rukometni klubovi igrali su europske kupove, Kvarner 2010 je igrao Final Four Krešimira Ćosića...

Iza svih tih uspjeha ostali su manji ili veći dugovi koje moraju sanirati današnje uprave.

Zaključak tribine svodi se da nužnost promjene sportske politike Grada Rijeke koju osmišljava i provodi Riječki sportski savez (RSS).

Paradoks je da se klubovi iz skupine tzv. loptačkih sportova najviše osjećaju zakinutim djelovanjem RSS-a, u naravi udruge riječkih klubova kojom statutarno upravljaju Skupština i Upravni odbor sastavljen od predstavnika klubova.

- Boli briga ljude u gradu za sport, u gradu ne postoji jaka osoba koja se bori za sport. Pozdravili smo svojedobno dolazak novog pročelnika, razgovarali smo s njim, otada nam se nije javio. U reprezentaciji trenutno igraju četiri naša bivša igrača, trenutno imamo sedam mladih reprezentativaca. Prema kriteriju RSS-a ni jedan od njih nije bio na listi stipendiranih sportaša, ni jedan nikada nije nagrađen... Na popisu od šezdesetak sportaša koje grad stripendira nalaze samo dvojica vaterpolista, nema ni jednog drugoga sportaša iz loptačkih sportova, tako se vodi sportska politika! U RSS-u je 47 sportskih udruga, RSS se povodi sportskom politikom prema kojoj je bolje nahraniti 20 gladnih usta da bi se poslušno dizale ruke. Zbog korone riječkom sportu oduzeto je 1,1 mil. kuna, ali nije oduzeto linearno svima nego samo loptačkim sportovima. Sada je Grad Rijeka samo vratio tih 1,1 mil. kuna, ali ne loptačkim sportovima kojima su sredstva oduzeta, nego su sredstva uložena u druga stavke. Ekipni sport u gradu srlja prema provaliji i ako netko nešto brzo ne poduzme, past će u provaliju, kazao je između ostalog Vedran Devčić.

Danijel Premuš više je puta naglasio da novaca u gradu ima dovoljno, samo ga treba znati nabaviti.

Smatra da se političkim utjecajem novci mogu nabaviti iz realnog sektora, nije se libio izjaviti sjedeće:

- Zbog takvog bih političkog reketa bio spreman otići u zatvor! Na sjednicama gradskog odbora osjećam se kao da govorim zidovima, kazao je Premuš koji smatra da se mora promijeniti kriteriji financiranja, jer novaca nema za svih.

Davor Štimac istaknuo je da se 2009. godine za potrebe klubova izdvajalo 22 mil. kuna, ovakvom dinamikom vraćanja sredstva trebat će desetak godina da klubovi opet počnu dobivati isti iznos.

Devčić se nadovezao podatkom da se otada gradski budžet znatno povećao, za sportske programe klubova grad trenutno izdvaja samo jedan posto budžeta.

Velimir Liverić i Siniša Štemberger pretežito su govorili o tekućim problemima s kojima se desetljećima susreću riječki klubovi kojima je zajedničko da su iznjedrili nekoliko generacija vrhunskh sportaša koji su vrlo mladi morali odlaziti iz Rijeke da bi ostvarili svoje ambicije.

U raspravu se kratko uključio Igor Lovrinov, koji je tribinu pratio iz gledališta.

Dugogodišnji odbojkaški djelatnik naglasio je da nevoljno govori o bolnoj temi, jer je deprimiran stanjem u riječkom sportu.

Istaknuo je da je na tribini očekivao predstavnike gradskih struktura bez kojih ovakve rasprave nemaju efekta.

Predstavnici Odjela za sport Grada Rijeke i Riječkog sportskog saveza nisu se odazvali pozivu.

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.