Financijska kriza zahvaća sve društvene segmente, riječki sport ne može biti iznimka. Kao i sve jedinice lokalne samouprave Grad Rijeka ima poteškoća s punjenjem proračuna. Posebice se slabo pune proračunske stavke iz tzv. poreznih davanja odakle se izdvajaju sredstva namijenjena sportskim udrugama. Ovakav trend može imati katastrofalne posljedice za klubove koji doslovno žive od proračuna, a mjesecima nisu dobili ni lipe.
Sportom do kvalitetnijeg života
- Osobno smatram da sport, odnosno sportska aktivnost treba značiti više od isključivo natjecateljskog sporta. Premalo pažnje posvećuje se promociji tjelesne aktivnosti kao načina življenja i to prvenstveno s aspekta održavanja zdravlja. Velike su razlike u pristupu sportu i tjelesnoj aktivnosti unutar zemalja EU. Prema podacima Europske komisije istraživanja provedena kroz Eurobarometar o sportu i tjelesnoj aktivnosti ukazuju da 65% europskih građana upražnjava neki oblik tjelesne aktivnosti. U Hrvatskoj, pa tako i u našem gradu, odnosno županiji, organiziranom sportsko-rekreativno aktivnošću bavi se oko 13% naših sugrađana, kaže Mance.
- U skladu s programom javnih potreba u sportu Grada Rijeke za 2012. godinu, do sada su za redovne programe klubovima isplaćena sredstva za prvih sedam mjeseci, a stipendije za osam mjeseci. Kašnjenje postoji iako su prioritet u isplatama svih programa upravo redovna sredstva i stipendije. Postoji dug iz 2011. godine na ime redovnih aktivnosti klubova, kaže Verica Mance, tajnica Riječkog sportskog saveza (RSS), koji vodi brigu o raspodjeli proračunskih sredstava:
- Otežana financijska situacije, koja je zahvatila hrvatsko gospodarstva, preslikala se na Grad Rijeku i rezultirala usporenim prihodima RSS-a. Gospodarska situacija potencirana društvenom klimom u istom je trenutku gotovo potpuno onemogućila sve ostale izvore financiranja klubova poput sponzorstava i donacija, a pad standarda se odrazio na drastično smanjivanje prihoda iz privatnog sektora, odnosno članarina. Istovremeno, izgradnjom novih sportskih objekata povećao se broj korisnika programa, odnosno povećale su se programske aktivnosti, kaže Mance.
Kriza uzima sve većeg maha, kraj se ne nazire:
- Pred klubovima stoje izuzetno složene odluke, kako naprijed? Nažalost, još uvijek veliki broj sportskih djelatnika ne želi prihvatiti činjenicu da ova kriza nije trenutna, da su nam često planovi preambiciozni i realno teško ostvarivi. Potrebno je na svim nivoima, od klubova pa preko gradskih i županijskih saveza, nacionalnih saveza i nas kao sportske administracije, maksimalno racionalizirati troškove u svim segmentima i na svim nivoima, zaključuje Mance.