SP U BOĆANJU

Brnić i Živolić zlatni u štafetnom izbijanju

Subota, 16. studenog 2013. 23:42 Napisao/la  Valentina Prokić

Leo Živolić i Darijan Brnić su u finalu pogodili 54 boće iz 61 izbačaja

Hrvatski boćarski reprezentativci Leo Brnić (Vargon) i Darijan Živolić (Istra Poreč) osvojili su zlatnu medalju u štafetnom izbijanju na Svjetskom seniorskom prvenstvu, koje je u subotu završilo u argentinskom gradu Bahia Blanca. Živolić i Brnić su u finalu pogodili 54 boće iz 61 izbačaja, što je bilo za boću više od francuskog dvojca Micouda i Chirata koji su pogodili 53/61.

- Poseban je osjećaj postati svjetski prvak, pogotovo kada ti je to prvi nastup za reprezentaciju. Brnić mi je puno pomogao svojim savjetima i odličnom igrom. Nisam imao tremu pred finale, kad počne trka, jednostavno sve zaboraviš, komentirao je sretni debitant u hrvatskoj reprezentaciji Darijan Živolić nakon osvajanja zlata.

Brončana odličja u štafeti ponijeli su Talijani Roggero i Ferrero te Slovenci Bočnik i Petrič.

Anzur dopredsjednik, Beaković član Izvršnog odbora
Tijekom Svjetskog prvenstva održan je i izborni kongres Svjetske boćarske federacije na kojem je još jednom za predsjednika izabran Francuz Christian Lacoste. Hrvatski predstavnik Aleksandar Anzur ostao je na mjestu dopredsjednika, a drugi dopredsjednik postao je Kinez Guowei Zhong. U novom sazivu Izvršnog odbora našli su se Dinko Beaković, predsjednik Hrvatskog boćarskog saveza, Sandi Kofol, predsjednik Balinarske zveze Slovenije, Talijan Gianfranco Bianco, Mohamed Yacine Kafi iz Libije, Turčin Mutlu Turkmen, Francuz Philippe Coquet i Dominique Verger iz Monaka. Slovenski izbornik Aleš Škoberne i Talijanka Laura Trova ostali su predstavnici igrača u kongresu.

Izuzev zlata hrvatski boćarski reprezentativci kući se vraćaju sa još dvije bronce iz preostalih pet disciplina. Goran Percan (Vargon) broncu je osvojio u bližanju i izbijanju u krug. Percan je u polufinalu poražen od Francuza Percheranciera 29:21. Zanimljivo, ovo je prva hrvatska medalja u krugu nakon osam godina i zlata koje je Alen Guštin osvojio na Svjetskom prvenstvu u Torinu.

Zlato u bližanju i izbijanju u krug pripalo je slovenskom reprezentativcu Dejanu Tonejcu, inače igraču riječkog Vargona. Tonejc je u finalu sa 29:28 pobijedio Percheranciera, a prije toga u polufinalu je nadigrao crnogorskog reprezentativca Miroslava Petkovića 30:16.

Još jednu broncu osvojio je Brnić u brzinskom izbijanju. Brnić je u polufinalu pogodio najslabiji rezultat 41/50 te je ostao bez finalne serije. Bolji od njega bio je Francuz Chirat 43/51, no u finale su se plasirali talijanski iskusnik 33-godišnji Marco Ziraldo sa 44/50 i slovenski predstavnik Aleš Borčnik 46/51, koji je na kraju osvojio zlato pogodivši u finalu 46/50.Ziraldu je pripalo srebro sa 43/48.

Predstavljena Rijeka 2015.
Članovima Kongresa predstavljena je Rijeka u kojoj će se 2015. godine održati Svjetsko seniorsko prvenstvo. Anzur i Beaković podijelili su brošuru napravljenu upravo za tu prigodu. Za vrijeme prvenstva predstavljen je i spomenik Pazinske boće i bulina koji se nalazi na ulazu u grad Pazin koji je prošle godine bio domaćin Europskog prvenstva.

U ostalim disciplinama aktualni europski prvak Ante Grančić (Imotski) poražen je u osmini finala kraljevske discipline pojedinačno klasično od Tunižanina Zouaouia 13:4. Slovenac Jure Kozjek postao je svjetski prvak. Kozjek je u finalu bio bolji od Francuza Garcije 10:8, dok su brončana odličja ponijeli Talijan Mana i Tunižanin Zouaoui.

Roland Marčelja (Vargon) ispao je u osmini finala preciznog izbijanja sa pogođenih 12 punata. U finalu najbolje je pucao Argentinac Zapata te sa 21 puntom osvojio naslov svjetskog prvaka. Srebro je pripalo Davoru Janžiču iz Slovenije koji je pogodio 19, dok su bronce osvojili Francuz Garcia 18 i Kinez Zhang sa 13 punata. Marčelja i Percan u četvrtfinalu parova izgubili su od slovenskog dvojca Janžiča i Kozjeka 10:8 koji su na kraju nastup u parovima završili srebrom. U finalu je slovenski par poražen od talijanskog Gratapaglie i Bruozzonea 8:7. Brončana odličja pripala su crnogorskom dvojcu Petković, Stjepčević te Marokancima Hassissiu i Bouhoudu.

Na kraju kraljevi argentinske svjetske smotre postali su slovenski reprezentativci koji su osvojili medalje u svih šest disciplina i to tri zlata, dva srebra i broncu. Sjajna najava idućeg Europskog prvenstva koje će se u rujnu 2014. održati u Kopru.

Rezultati po disciplinama:

Pojedinačno: 1.Jure Kozjek (Slo), 2.Romain Garcia (Fra), 3.Simone Mana (Ita) i Achref Zouaoui (Tun)

Krug: 1.Dejan Tonejc (Slo), 2.Anthony Percherancier (Fra), 3.Goran Percan (Hrv) i Miroslav Petković (CG)

Par: 1.Gratapaglia, Bruzzone (Ita), 2.Janžič, Kozjek (Slo), 3.Petković, Stjepčević (CG) i Bouhoud, Hassissi (Mar)

Precizno izbijanje: 1.Cristian Zapata (Arg), 2.Davor Janžič (Slo), 3.Romain Garcia (Fra) i Yixing Zhang (Kin)

Štafetno izbijanje: 1.Brnić, Živolić (Hrv), 2.Chirat, Micoud (Fra), 3.Borčnik, Petrič (Slo) i Roggero, Ferrero (Ita)

Brzinsko izbijanje: 1.Borčnik (Slo), 2. Ziraldo (Ita), 3.Chirat (Fra) i Brnić (Hrv)