EP u boćanju: Tri hrvatske bronce nisu ispunile očekivanja, izbornik najavio promjene

Subota, 04. listopada 2014. 21:26 Napisao/la  Valentina Prokić izvješćuje iz Kopra

Bilo je to previše za Lea. Nismo htjeli da propusti svjetsku smotru, jer mu je to zadnja godina da može trčati do 23, kaže izbornik Celija

Hrvatska seniorska boćarska reprezentacija predvođena izbornikom Milanom Celijom i trenerom Čedom Vukelićem završila je nastup na Europskom prvenstvu sa osvojene tri brončane medalje. Podbačaj je to hrvatskih reprezentativaca, koji su sve navikli na osvajanje sjajnijih odličja na velikim natjecanjima.

– Neki igrači kojima sam dao šansu su podbacili. Stvari su jasne, drugih alternativa nemamo, budućnost je na mladim igračima koji nisu opterećeni prošlošću, počeo je priču hrvatski izbornik Milan Celija.

Leo Brnić u Koper je stigao sa Svjetskog prvenstva za igrače do 23 godine na kojem je osvojio dva zlata u brzinskom i štafeti u kojoj je srušio i svjetski rekord. Neposredno prije Chieria, nastupa je i na turniru u Monako.

– Bilo je to previše za Lea. Nismo htjeli da propusti svjetsku smotru, jer mu je to zadnja godina da može trčati do 23. On je to odradio vrhunski. U Kopru je bio fizički spreman, ali psihički nije. Jednostavno se nije stigao ispuhati, mišljenja je Celija.

Finale je izbornik očekivao od Marčelje u pojedinačnom i Tadića u preciznom.

– Marčelja je po svojoj igri bio najbliži finalu. Šansu je imao, ali nije uspio. Uoči prvenstva dvojili smo između kruga i pojedinačnog. Životna želja mu je bila pojedinačno, bio je u formi, pa smo se tako dogovorili iako nikad ne igra pojedinačno u ligi. Tadić može, ali očito nije mogao zadržati koncentracijui mirnoću. Kada je promašio poziciju za pet punata, sistem se srušio, dodao je Celija.

Hrvatskom izborniku neke su se stvari tijekom prvenstva iskristalizirale te će uvesti određene promjene. Iduće godine seniore očekuje Svjetsko prvenstvo u Rijeci te će reprezentacija imati priliku povratiti slavu uz potporu svoje publike.

Koper će zapamtiti i Talijani, Luigi Grattapaglia je prvi Talijan koji je osvojio europsko zlato u preciznom izbijanju, a Emanuele Bruzzone prvi igrač koji je obranio naslov europskog prvaka u krugu.

Naslov u paru osvojili su Francuzi Frederic Poyet i Gregory Chirat. Poyetu je to drugo europsko zlato u paru, prvo je osvojio u Rijeci, očito mu leže zemlje na Balkanu. Zlatni u pojedinačnom je Slovenac Jure Kozjek. Kozjek i Tonejc osvojili su srebro u paru, a Tonejc je srebrni i u krugu. Zanimljivo, Tonejc, Slovenac na privremenom radu u riječkom Vargonu, posljednji je puta finale kruga igrao u Saviglianu 2008. Tada je poražen od Lotta iz Monaca, a napravio je jednaki broj punata 23, kao i u jučerašnjem finalu sa Bruzzoneom.

Posljednje finale bilo je ono u brzinskom izbijanju. Naslov je osvojio Slovenac Aleš Borčnik, srebrni Talijan Mauro Roggero. Slovenija je najuspješnija sa dva zlata i tri srebra. Italija ima po dvije medalje svakog sjaja, a Francuzi po dva zlata i bronce te jedno srebro.